Czarno na białym

Czarno na białym

Bio żywność pod lupą

Sami coraz częściej świadomie wybieramy żywność, której nazwa poprzedzona jest skrótami "bio" albo "eko". Ekologiczne warzywa, ekologiczne pieczywo czy ekologiczne wędliny podbijają bio bazarki, a my sprawdziliśmy, czy produkty te rzeczywiście różnią się od tych sprzedawanych w normalnych sklepach. Magdalena Gwóźdź pyta między innymi, czy ktoś to kontroluje i sama taką kontrolę kilku produktów przeprowadziła.

Agent specjalny. Były funkcjonariusz stał się problemem dla obecnego kierownictwa CBA

Szukanie haków na byłych szefów służb specjalnych, czyli misja specjalna agenta CBA, który twierdzi, że robił to na polecenie obecnego szefa Agencji. W rozmowie z Leszkiem Dawidowiczem mężczyzna ujawnia szczegóły swoich działań i pokazuje dokument poświadczający, że dostał od swojego przełożonego nadzwyczajne (nawet jak na tajnego agenta) uprawnienia. Haków - jak mówi nie znalazł - ale trafił na trop seksafery, która według niego może szkodzić obecnej władzy.  

Byli szefowie służb na celowniku prokuratury

Taśmy z nagraniami, tajni agenci i polityka, czyli kulisy pracy służb specjalnych, które wzięły na celownik swoich dawnych szefów CBA, ABW, ale też Służby Kontrwywiadu Wojskowego. I to kolejny już temat, bo wszyscy oni po przejęciu władzy przez PiS usłyszeli poważne zarzuty, choć, co ciekawe, dotąd prokuratura nie wysłała do sądu aktu oskarżenia. Jacek Smaruj sprawdził, dlaczego tak długo trwają te śledztwa i na jakim są etapie.

Koszty samorządów, zagrożone inwestycje. Skutki reformy edukacji

Gdy minister Zalewska wprowadzała swoją reformę, zapewniała, że jest ona przemyślana i policzona. W "Czarno na białym" pokazujemy, ile samorządy dopłaciły już do rządowej rewolucji w szkołach i co w praktyce oznacza to dla mieszkańców. Czy zagrożone mogą być ważne dla nich inwestycje? O tym Witold Tabaka.

Pierwsza dama i strajk nauczycieli

Kraków i strajk w renomowanym liceum, które ukończył prezydent Duda i w którym uczyła do niedawna jego żona. To do niej właśnie protestujący w tej szkole nauczyciele, jej koleżanki i koledzy, napisali mocny list o wstydzie, upokorzeniu i rozczarowaniu milczeniem prezydentowej w tej kryzysowej sytuacji. W rozmowie z Arkadiuszem Wierzukiem tłumaczą, czego by od niej oczekiwali.

Walka z ogniem o Notre Dame. Jak do niej doszło?

Wielki symbol i wielka strata. Wiele też zapewne lat potrwa odbudowa spalonej Katedry Notre Dame. Porównanie zdjęć sprzed pożaru i po pożarze najlepiej i dobitnie pokazuje skalę tego, co się wczoraj wydarzyło. Pokażemy jak przebiegała akcja ratunkowa i co udało się uratować, czyli jakie bezcenne zbiory zgromadzono w tym miejscu przez setki lat. Pytanie, jakie teraz zadaje sobie chyba cały świat, to jak doszło do tej katastrofy? Skąd wziął się ogień? To będzie wyjaśniać 50 śledczych, a co już wiadomo, o tym Cyprian Jopek.

Notre Dame, świątynia symbol. Historia francuskiej katedry

Spalony i poważnie zniszczony budynek katedry, najprawdopodobniej ocalały jednak jej najcenniejsze dzieła sztuki i relikwie zbierane przez setki lat. Choć co na pewno udało się uratować, to będzie wiadomo dopiero po oględzinach wnętrza tego jednego z największych i najbardziej znanych zabytków na świecie. Dlaczego jest tak wyjątkowy, o tym Arkadiusz Wierzuk.

Polityczne związki związkowców z władzą

To historia, która z dzisiejszej perspektywy może być ważną lekcją. I przestrogą, jak mogą skończyć się polityczne powiązania związkowców z władzą. Solidarność, która była częścią koalicji rządzącej, już raz zapłaciła za to wysoką cenę. Ta historia dzisiaj się przypomina, kiedy lider oświatowej Solidarności, wbrew części członków związku, podpisuje porozumienie z rządem. Jak podobna solidarność z władzą kończyła się przed laty? Pokaże to Piotr Świerczek.

Ryszard Proksa i jego relacje z rządem

Strajk, który Solidarność podzielił. Mimo, że oświatowy szef związku podpisał porozumienie z rządem, szeregowi działacze w wielu miejscach Polski dołączyli do protestu. Co więcej, na swoim liderze nie pozostawiają suchej nitki i oddają związkowe legitymacje. Padają bardzo mocne słowa o służalczości Ryszarda Proksy wobec rządzących. Artur Warcholiński.

Anna Zalewska. Pierwszoplanowa postać kryzysu w oświacie

Solidarność oświatowa nie zdała egzaminu - oceniają swojego lidera sami związkowcy. Podobnie jak nauczyciele oceniają minister edukacji i jej szkolną reformę. "Spowodowała chaos i zostawiła nas z bałaganem" - tak o Annie Zalewskiej mówi wprost jej dawna koleżanka z pracy w szkole w rodzinnych Świebodzicach. O minister, która odegrała pierwszoplanową rolę w wywołaniu kryzysu, a teraz, co znaczące, pozostaje gdzieś na drugim planie - Tomasz Marzec.

Porozumienie w edukacji. Pomiędzy rządem i radnym PiS

Strajk, który podzielił Solidarność. Mimo że oświatowy szef związku podpisał porozumienie z rządem, szeregowi działacze w wielu miejscach Polski dołączyli do protestu, co więcej na swoim liderze nie pozostawiają suchej nitki. Padają bardzo mocne słowa o służalczości wobec rządzących. Kim jest Ryszard Proksa i dlaczego ściągnął na siebie krytykę swoich związkowców - o tym Artur Warcholiński.

Przywołanie demonów przeszłości

Ksiądz, prowadzący rekolekcje, o których stało się głośno także za granicą. Ale przekaz, jaki wysłał, niewiele ma wspólnego z wartościami, jakie Kościół chce krzewić. Chodzi o spalenie "Harry'ego Pottera", parasolki z Hello Kitty, masek czy symboli kojarzących się z innymi religiami. To, co miało wyganiać demony, tak na prawdę demony z przeszłości przywołało. Te z lat trzydziestych w Niemczech, czy z okresu inkwizycji.

"Młodość, wiara, nacjonalizm" na Jasnej Górze

To pielgrzymki, które budzą niezmiennie kontrowersje. Chodzi o te, które na Jasną Górę odbywają narodowcy. W czasie ostatniej mogli z ambony usłyszeć między innymi, że tolerancja nie jest najwyższą wartością.

Wędrowny kaznodzieja, który walczy o wiernych

O paleniu książek w czasie rekolekcji dowiedzieliśmy się za sprawą fundacji SMS z Nieba, która zdjęcia zamieściła na swoim profilu. Zwracamy na to uwagę, ponieważ tak ksiądz Rafał Jarosiewicz, jak i założona przez niego fundacja znana była dotąd z zupełnie innych inicjatyw. Dziś jednak dym palonych książek zasłania dotychczasowy wizerunek księdza wykorzystującego niekonwencjonalne metody do głoszenia Ewangelii.

Niefortunne wypowiedzi biskupów

O przeprosinach wystosowanych przez księży mówiło się w ostatnich tygodniach w bardzo poważnym kontekście. Chodzi o słowa, które padły po publikacji raportu o pedofilii w Kościele. I o znaczący dwugłos, bo z jednej strony mamy arcybiskupa mówiącego między innymi o miłosierdziu dla sprawców, z drugiej hierarchę mocno akcentującego słowo "współodpowiedzialność".

Kolejna polityczna bitwa. Walka o wieś

Czasy się zmieniły, ale polska wieś też bardzo się zmieniła. Mimo to rolnicy znów wychodzą na ulice, wyrzucają jedzenie i blokują drogi. To już nie te same demonstracje, co kiedyś - inna skala, inni liderzy, ale też inne problemy. Przeciwko czemu dziś protestują rolnicy?

Dawni posłowie Samoobrony. Ich losy dziś

Od protestów zaczynali też działacze Samoobrony, to one doprowadziły tych chłopskich liderów do Sejmu, a potem do władzy, którą przez niecałe dwa lata współdzielili w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. To było 13 lat temu, wtedy Samoobrona była silna i znacząca, potem zaczęły się jej kłopoty, a po tragicznej śmierci Andrzeja Leppera zniknęła ze sceny politycznej wraz ze swoimi najbardziej rozpoznawalnymi działaczami. Wielka polityka się skończyła i jak potoczyły się dalej losy Renaty Beger, Danuty Hojarskiej czy Krzysztofa Filipka, co dziś robią?

Nowy lider polskiej wsi. Michał Kołodziejczak, prezes AGROunii

Człowiek, który otwiera chłopskie barykady. Nie lubi, gdy się go nazywa "młodym Lepperem", ale - chcąc nie chcąc - jest do niego porównywany, bo też nie przebiera w słowach, też blokuje drogi, też ma już zarzuty po proteście i ma polityczny plan, tak twierdzą inni reprezentanci wsi, z którymi rozmawiał reproter "Czarno na białym". Kim jest Michał Kołodziejczak i o co walczy jego AGROunia?