Czarno na białym

Czarno na białym

Ten do niedawna najbliższy współpracownik Macierewicza stał się być może teraz powodem jego największych problemów w partii. Bo tak jak silna była pozycja Bartłomieja M. w ministerstwie obrony narodowej, tak też mocne są zarzuty, po których trafił do aresztu. O szczegółach Jacek Smaruj.

Mocny list rodziców homoseksualnych dzieci do prezesa Kaczyńskiego i innych polityków, którzy twierdzą, że warszawska deklaracja LGBT + prowadzi do deprawacji seksualnej dzieci. Artur Warcholiński sprawdził więc, co dokładnie jest w tej deklaracji i kto dokładnie ją przeczytał.

Homoseksualiści jako gorący temat kampanii wyborczej. Wyjaśnimy, czym jest głośna deklaracja LGBT, co dokładne jest w niej zapisane i kto dokładnie to przeczytał. Bo w publicznej dyskusji, mniej jest faktów, więcej ich interpretacji, niekiedy bardzo skrajnych, jak w przypadku małopolskiej kurator oświaty, która warszawską deklarację uznała za propagowanie pedofilii. Barbara Nowak nie pierwszy raz budzi kontrowersje swoimi wypowiedziami, bo choć deklaruje, że szkoła powinna być bez polityki i bez ideologii, sama i jedno i drugie do szkoły wprowadza, jak mówią nauczyciele i rodzice, z którymi rozmawiał Rafał Stangreciak.

To, co dla polityków jest jedynie wyborczą grą, dla osób homoseksualnych i ich rodzin to życiowy wybór. Ujawnić się czy nie? Zaakceptować "coming out" bliskiej osoby czy nie? Między innymi z takimi dylematami zmagali się i poniekąd wciąż zmagają bohaterowie reportażu Magdaleny Gwóźdź.

Wielokrotnie mijamy ich na ulicach, ale mało kto z nas ich zauważa. I mało kto zdaje sobie sprawę, że właśnie ulica jest ich domem. Między innymi o tym, jak trudno wyjść z bezdomności i pokonać w Polsce wykluczenie.

System resocjalizacji tak zwanej trudnej młodzieży stworzono 40 lat temu i do dziś niewiele się zmienił. Jest skomplikowany i fikcyjny, jak mówią nam specjaliści używając mocnych słów i metafor. Takich jak ta o bagnie, które wciąga i z którego później młodego człowieka wyciągnąć się nie da.

Pytania o schronisko dla nieletnich w Warszawie zlikwidowane właśnie przez ministra sprawiedliwości. Oficjalne uzasadnienie to zbyt wysokie koszty utrzymania. Reporterka "Czarno na białym" pokaże jednak, dlaczego można mieć podejrzenia, że chodzi tu o coś innego - o budynki i podlegającą ministrowi Zbigniewowi Ziobrze szkołę sędziów i prokuratorów. Jaką rolę odegrał tu nowy rzecznik praw dziecka?

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, prawa ręka Zbigniewa Ziobry, chce dyscyplinarki dla swojego podwładnego za udział w demonstracji w obronie niezależności sądów. To złamanie prokuratorskiej zasady apolityczności - uważa prokurator, który swoich związków z polityką nawet nie ukrywa.

Prokurator Krzysztof Sierak, bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry, nadzoruje wiele głośnych śledztw i często publicznie informuje o działaniach prokuratury. Niekiedy tłumaczy je bardziej jak obrońca niż oskarżyciel.

Pokazujemy tych, którzy jako pierwsi zaczęli funkcjonować w strukturach NATO. To generałowie, którzy trafili tam na kierownicze stanowiska, także dowodząc działaniami bojowymi, tak jak generał Mieczysław Bieniek, który dowodził natowską jednostką. I to zanim jeszcze staliśmy się członkiem Sojuszu.

Pytanie, dlaczego prokuratura nie wszczęła dotąd śledztwa w sprawie tak zwanych taśm Kaczyńskiego. W ciągu ponad 40 dni od momentu, gdy dostała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa rządzącej partii, pięć razy przesłuchała austriackiego biznesmena, a o przesłuchaniu innych osób, w tym Jarosława Kaczyńskiego, na razie mowy nie ma. Jest za to coraz więcej wątpliwości co do tego, jak śledczy podlegli ministrowi Ziobrze badają tę sprawę - i o tym Rafał Stangreciak.

Najbliższe współpracowniczki prezesa Glapińskiego. Po wielkiej burzy wokół ich pensji dyrektorskie zarobki w NBP zostały w końcu ustawowo ujawnione, ale dalej nie ma odpowiedzi są pytania o kompetencje Martyny Wojciechowskiej i Kamili Sukiennik. Prezes Glapiński przekonuje, że w pełni odpowiadają one stanowisku, ale konkretów nie podaje. Podobnie jak same zainteresowane. Więcej mówią za to - w rozmowie z Arkadiuszem Wierzukiem - ci, którzy kiedyś z obiema paniami współpracowali.

Prezes Narodowego Banku Polskiego i sekret jego wyjątkowo silnej pozycji w obozie rządzącym. Adam Glapiński to bliski i zaufany człowiek prezesa PiS - sam o sobie publicznie niechętnie opowiada, ale wiele mówi o nim - w swoich książkach - Jarosław Kaczyński. Dariusz Kubik

Pytanie czy trzeba było ustawy, żeby ujawnić dyrektorskie zarobki w Narodowym Banku Polskim, który nie jest finansowany z budżetu, ale jest instytucją publiczną, co ma nawet napisane czarno na białym na swojej stronie internetowej. Co w tej sytuacji powinno być jawne, a co tajemnicą chronione - o tym Daria Górka.