Czarno na białym

Czarno na białym

Trudna młodzież. Zagrożeni bezdomnością

Wielokrotnie mijamy ich na ulicach, ale mało kto z nas ich zauważa. I mało kto zdaje sobie sprawę, że właśnie ulica jest ich domem. Między innymi o tym, jak trudno wyjść z bezdomności i pokonać w Polsce wykluczenie.

Resocjalizacja i mieszkańcy schronisk dla nieletnich

System resocjalizacji tak zwanej trudnej młodzieży stworzono 40 lat temu i do dziś niewiele się zmienił. Jest skomplikowany i fikcyjny, jak mówią nam specjaliści używając mocnych słów i metafor. Takich jak ta o bagnie, które wciąga i z którego później młodego człowieka wyciągnąć się nie da.

Likwidacja schroniska dla nieletnich na warszawskim Okęciu

Pytania o schronisko dla nieletnich w Warszawie zlikwidowane właśnie przez ministra sprawiedliwości. Oficjalne uzasadnienie to zbyt wysokie koszty utrzymania. Reporterka "Czarno na białym" pokaże jednak, dlaczego można mieć podejrzenia, że chodzi tu o coś innego - o budynki i podlegającą ministrowi Zbigniewowi Ziobrze szkołę sędziów i prokuratorów. Jaką rolę odegrał tu nowy rzecznik praw dziecka?

Polityka prokuratora Święczkowskiego

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, prawa ręka Zbigniewa Ziobry, chce dyscyplinarki dla swojego podwładnego za udział w demonstracji w obronie niezależności sądów. To złamanie prokuratorskiej zasady apolityczności - uważa prokurator, który swoich związków z polityką nawet nie ukrywa.

Stopnie kariery prokuratora Sieraka

Prokurator Krzysztof Sierak, bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry, nadzoruje wiele głośnych śledztw i często publicznie informuje o działaniach prokuratury. Niekiedy tłumaczy je bardziej jak obrońca niż oskarżyciel.

Osiągnięcia polskich oficerów w NATO

Pokazujemy tych, którzy jako pierwsi zaczęli funkcjonować w strukturach NATO. To generałowie, którzy trafili tam na kierownicze stanowiska, także dowodząc działaniami bojowymi, tak jak generał Mieczysław Bieniek, który dowodził natowską jednostką. I to zanim jeszcze staliśmy się członkiem Sojuszu.

Coraz więcej wątpliwości co do działań prokuratorów w sprawie "taśm Kaczyńskiego"

Pytanie, dlaczego prokuratura nie wszczęła dotąd śledztwa w sprawie tak zwanych taśm Kaczyńskiego. W ciągu ponad 40 dni od momentu, gdy dostała zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa rządzącej partii, pięć razy przesłuchała austriackiego biznesmena, a o przesłuchaniu innych osób, w tym Jarosława Kaczyńskiego, na razie mowy nie ma. Jest za to coraz więcej wątpliwości co do tego, jak śledczy podlegli ministrowi Ziobrze badają tę sprawę - i o tym Rafał Stangreciak.

Współpracowniczki prezesa Glapińskiego i ich zarobki

Najbliższe współpracowniczki prezesa Glapińskiego. Po wielkiej burzy wokół ich pensji dyrektorskie zarobki w NBP zostały w końcu ustawowo ujawnione, ale dalej nie ma odpowiedzi są pytania o kompetencje Martyny Wojciechowskiej i Kamili Sukiennik. Prezes Glapiński przekonuje, że w pełni odpowiadają one stanowisku, ale konkretów nie podaje. Podobnie jak same zainteresowane. Więcej mówią za to - w rozmowie z Arkadiuszem Wierzukiem - ci, którzy kiedyś z obiema paniami współpracowali.

Sekret silnej pozycji prezesa Narodowego Banku Polskiego

Prezes Narodowego Banku Polskiego i sekret jego wyjątkowo silnej pozycji w obozie rządzącym. Adam Glapiński to bliski i zaufany człowiek prezesa PiS - sam o sobie publicznie niechętnie opowiada, ale wiele mówi o nim - w swoich książkach - Jarosław Kaczyński. Dariusz Kubik

Zarobki w NBP. Co powinno być jawne, a co tajne?

Pytanie czy trzeba było ustawy, żeby ujawnić dyrektorskie zarobki w Narodowym Banku Polskim, który nie jest finansowany z budżetu, ale jest instytucją publiczną, co ma nawet napisane czarno na białym na swojej stronie internetowej. Co w tej sytuacji powinno być jawne, a co tajemnicą chronione - o tym Daria Górka.

Rok rocznic. Spory problem dla obecnej władzy

Jak rządzący PiS zamierza świętować trzydziestą rocznicę wydarzeń, które partia Jarosława Kaczyńskiego - mniej lub bardziej, ale wciąż - kwestionuje jako te, które doprowadziły do obalenia komunizmu w Polsce? Sprawdzał to reporter Piotr Świerczek.

Debata miała być lekcją historii. Stała się początkiem konfliktu

Najnowsza burza wokół Okrągłego Stołu. Po lekcji historii, jaką w rocznicę tego wydarzenia wygłosił prezydencki doradca profesor Andrzej Zybertowicz, część byłych opozycjonistów domaga się od niego przeprosin za ich zdaniem fałszowanie historii. Po obu stronach padają mocne słowa o tym, gdzie kończą się fakty, a zaczyna ich interpretacja. Cyprian Jopek.

Rok 1989 oczami zagranicznych korespondentów

Dla nich Polska lat 80. była jedną z najważniejszych wtedy historii, bo właśnie tu, jak podkreślają, zaczął się upadek komunizmu w Europie. Największe światowe redakcje miały tu wtedy swoich wysłanników. O kulisach pracy, o tym, jak radzili sobie z inwigilacją, cenzurą, brakiem dostępu do telefonów i prozą życia reporter Witold Tabaka rozmawiał w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Warszawie z tymi, którzy relacjonowali te wydarzenia najdłużej.

Testament Pawła Adamowicza

Testament, jaki pozostawił po sobie Paweł Adamowicz. Dla opozycji jest nim zaproszenie na gdański jubileusz 30-lecia wyborów 4 czerwca. Zaproszenie napisane jeszcze przez prezydenta i to krótko przed śmiercią. O to, jak czytać i rozumieć ten testament, Cyprian Jopek zapytał prezydentów miast - tych, którzy w symbolicznym geście nieśli trumnę Adamowicza w dniu jego pogrzebu.

Wyborcy Wiosny

Wiosna i pieniądze na organizowane z rozmachem konwencje, a teraz ludzie, którzy na nie przychodzą. Głównie dla Roberta Biedronia. Są wśród nich tacy, którzy wierzą, że lider Wiosny zostanie premierem, tacy, którzy są zmęczeni tak zwaną wojną polsko-polską i chcą, żeby Polska była postępowym krajem, ale i tacy, którzy traktują Biedronia jako populistę. Tyle że - jak mówią - "fajnego" populistę. Rozmawiał z nimi Łukasz Karusta.