Czarno na białym

Czarno na białym

"Młodość, wiara, nacjonalizm" na Jasnej Górze

To pielgrzymki, które budzą niezmiennie kontrowersje. Chodzi o te, które na Jasną Górę odbywają narodowcy. W czasie ostatniej mogli z ambony usłyszeć między innymi, że tolerancja nie jest najwyższą wartością.

Wędrowny kaznodzieja, który walczy o wiernych

O paleniu książek w czasie rekolekcji dowiedzieliśmy się za sprawą fundacji SMS z Nieba, która zdjęcia zamieściła na swoim profilu. Zwracamy na to uwagę, ponieważ tak ksiądz Rafał Jarosiewicz, jak i założona przez niego fundacja znana była dotąd z zupełnie innych inicjatyw. Dziś jednak dym palonych książek zasłania dotychczasowy wizerunek księdza wykorzystującego niekonwencjonalne metody do głoszenia Ewangelii.

Niefortunne wypowiedzi biskupów

O przeprosinach wystosowanych przez księży mówiło się w ostatnich tygodniach w bardzo poważnym kontekście. Chodzi o słowa, które padły po publikacji raportu o pedofilii w Kościele. I o znaczący dwugłos, bo z jednej strony mamy arcybiskupa mówiącego między innymi o miłosierdziu dla sprawców, z drugiej hierarchę mocno akcentującego słowo "współodpowiedzialność".

Kolejna polityczna bitwa. Walka o wieś

Czasy się zmieniły, ale polska wieś też bardzo się zmieniła. Mimo to rolnicy znów wychodzą na ulice, wyrzucają jedzenie i blokują drogi. To już nie te same demonstracje, co kiedyś - inna skala, inni liderzy, ale też inne problemy. Przeciwko czemu dziś protestują rolnicy?

Dawni posłowie Samoobrony. Ich losy dziś

Od protestów zaczynali też działacze Samoobrony, to one doprowadziły tych chłopskich liderów do Sejmu, a potem do władzy, którą przez niecałe dwa lata współdzielili w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. To było 13 lat temu, wtedy Samoobrona była silna i znacząca, potem zaczęły się jej kłopoty, a po tragicznej śmierci Andrzeja Leppera zniknęła ze sceny politycznej wraz ze swoimi najbardziej rozpoznawalnymi działaczami. Wielka polityka się skończyła i jak potoczyły się dalej losy Renaty Beger, Danuty Hojarskiej czy Krzysztofa Filipka, co dziś robią?

Nowy lider polskiej wsi. Michał Kołodziejczak, prezes AGROunii

Człowiek, który otwiera chłopskie barykady. Nie lubi, gdy się go nazywa "młodym Lepperem", ale - chcąc nie chcąc - jest do niego porównywany, bo też nie przebiera w słowach, też blokuje drogi, też ma już zarzuty po proteście i ma polityczny plan, tak twierdzą inni reprezentanci wsi, z którymi rozmawiał reproter "Czarno na białym". Kim jest Michał Kołodziejczak i o co walczy jego AGROunia?

Związki z rządem

Solidarność nie protestuje razem z innymi związkowcami. Stawia swoje warunki i wydaje się być bliższa porozumieniu z rządem, co w samym związku nie wszystkim się podoba. Ale, jak pokaże Artur Warcholiński, to nie jedyny przykład, w którym Solidarność nie idzie ramię w ramię z innymi związkami.

Polityczny handel

O ile w sporze o podwyżki dla nauczycieli Solidarność wydaje się być bliżej porozumienia z rządem niż inne związki, o tyle trudniej może być o taką zgodę w sprawie zniesienia handlu w niedzielę. To był sztandarowy projekt związku, dla dobra rodziny i ochrony małych polskich sklepów. Cel szczytny, ale droga do tego celu od początku budziła kontrowersje i po roku już widać, że w dużej mierze były one uzasadnione. Widać to na konkretnych liczbach, dla związkowców niewiarygodnych, jednak dla rządu coraz bardziej przekonujących. Czy to oznacza, że nie będzie całkowitego zakazu handlu w niedzielę? O tym Daria Górka .

Piotr Duda. Związkowiec czy polityk?

Piotr Duda, szef Solidarności, który stając na czele związku blisko 9 lat temu twardo deklarował, że nie będzie angażował się w politykę tak, jak jego poprzednicy, i że jego związek będzie się trzymał z dala od polityki. Ile z tej zapowiedzi zostało sprawdził Marcin Gutowski.

Fałszywi żołnierze

Uwodziciele-przestępcy i cena naiwności, jaką płacą ich ofiary. To historie, w które wprost trudno uwierzyć - pokazujemy je ku przestrodze. Bo choć od czasów słynnego Kalibabki minęło blisko 40 lat, to podrywacze - oszuści wciąż działają, a w dobie internetu coraz bardziej zuchwale. I przykładem tego jest metoda na "amerykańskiego żołnierza". Choć amerykańska armia od lat ostrzega przed przestępcami, metoda jest bardzo skuteczna, o czym przekonała się bohaterka reportażu Katarzyny Lazzeri. Nasza reporterka pokaże, że to metoda, którą jednak bardzo łatwo zdemaskować.

Miłość i majątek

Czasy się zmieniły, metody działania też, ale podrywacze-przestępcy dalej działają, o czym dotkliwie przekonała się bohaterka naszego reportażu, choć - jak sama przyznaje - w tę historię nawet jej teraz trudno uwierzyć. Ale kiedyś uwierzyła w uczucie i planowany ślub tak bardzo, że sama przepisała oszustowi dwa mieszkania i działkę, cały swój majątek, a nawet więcej, bo zaciągnęła też kredyt. Cena naiwności można powiedzieć. Pytanie - kto ostatecznie zapłaci? O tym Łukasz Karusta.

Co się stało z polskim grafenem?

Powrót PKSów na lokalne drogi to na razie polityczna obietnica, teraz pokażemy coś, co było naszą kolejną wielką wizją. Coś co miało się stać polskim cudem technologicznym. Chodzi o grafen. W badania nad nim miały być zainwestowane miliony, ale pomnożyć te miliony miało opracowanie metody wykorzystywania grafenu w elektronice. To miał być kolejny wielki wynalazek polskich naukowców. I jest. Kolejnym, który poza chwilowym rozgłosem nic Polsce nie dał. Magdalena Gwóźdź.

Powrót PKSów. Realny plan czy kolejna obietnica bez pokrycia?

W ratowanej za pieniądze państwowych firm produkcja autobusów, jak widać, na razie idzie z dużymi oporami, ale nie przeszkadza to ogłaszać kolejnego wielkiego komunikacyjnego projektu. Chodzi w nim o miliard. Miliard kilometrów przemierzanych przez przywracane na lokalne drogi PKSy. Zapowiedział to ostatnio Jarosław Kaczyński, a Artur Zakrzewski sprawdził, na ile ten plan jest realny i kto za jego realizację miałby zapłacić.

Co wyszło z reanimacji upadającego Autosanu?

Już teraz po polskich drogach powinny jeździć autobusy z ratowanej przez rząd fabryki, sprawdzamy więc co wyszło z reanimacji upadającego Autosanu. Na początku 2016 roku do Sanoka państwowego inwestora przywiozła sama premier Beata Szydło, mówiła o utrzymaniu miejsc pracy i wznowieniu produkcji. Między innymi na potrzeby wojska, ale nie tylko. I pojawiły się nawet zamówienia, ale Rafał Stangreciak sprawdził, jak ratowany za pieniądze państwowych firm Autosan się z nich wywiązuje.

Wielokrotnie zapowiadane przekopy. Co dalej z Mierzeją Wiślaną?

Spektakularna państwowa inwestycja. Już wielokrotnie zapowiadana i symbolicznie rozpoczynana. Przekop Mierzei Wiślanej, bo o nim mowa, ma teraz wreszcie ruszyć, przeprowadzono już wycinkę drzew w miejscu inwestycji. Inwestycji, której sens ekonomiczny jest często kwestionowany, nie ma za to wątpliwości, że ważny jest tu podtekst polityczny. Igor Sokołowski.

Sędzia pokoju. Pomysł nowej instytucji w wymiarze sprawiedliwości

Sędziowie pokoju, jako nowa instytucja w wymiarze sprawiedliwości? Mieliby oni orzekać w drobnych sprawach karnych, jak na przykład kradzieże w sklepach. Orzekać, choć nie muszą być prawnikami, bo wystarczy "życiowe doświadczenie". Jakie i kto będzie o tym decydować? Ustalał Artur Warcholiński.

Przyczyna dymisji prezes największego sądu w Polsce

Zaczniemy od tego, jaki jest dotychczasowy efekt sądowej rewolucji PiS. Tomasz Marzec pokaże to na przykładzie największego sądu w Polsce - warszawskiego Sądu Okręgowego, którego prezes mianowana już po "dobrej zmianie" właśnie zrezygnowała. O możliwej dymisji i jej powodach mówiliśmy już dwa miesiące temu i wszystko wskazuje, że to się teraz potwierdza.

Koniec Sądów Apelacyjnych. PiS szykuje kolejną rewolucję

Opowiemy o nadchodzących zmianach, których - jak wprost ostrzega były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski - obywatel powinien się bać, bo w starciu z państwem nie będzie miał żadnych szans. Dlaczego istnieje taka groźba? O tym Dariusz Kubik.

Pensje nauczycieli. Zmiany na przestrzeni lat

Nie będzie podwyżki o tysiąc złotych dla nauczycieli, ale za dwa tygodnie będzie strajk w szkołach. Opowiedziało się za nim blisko 90 procent nauczycieli. To może być największy taki protest po 1989 roku. Artur Zakrzewski pokaże, jak przez te wszystkie lata zmieniały się nauczycielskie pensje.

Zmiana polskiej rzeczywistości. Reformy rządu Jerzego Buzka

Cztery reformy rządu Jerzego Buzka - edukacyjna, zdrowotna, emerytalna i samorządowa. Opowiemy, ile z nich reform zostało i jak wyglądało ich wprowadzanie. To bardzo ciekawe z perspektywy okrągłych 20 lat, bo - jak pokazuje Piotr Świerczek - to była nie tylko inna Polska, ale też inna polityka.