Czarno na białym

Czarno na białym

"Pojedynek gladiatorów". Debata Wałęsa - Miodowicz

Ponad 30 lat temu odbyła się debata przewodniczącego komunistycznego związku zawodowego Alfreda Miodowicza z legendą Solidarności Lechem Wałęsą. Stanisław Ciosek, jeden z uczestników przemian ustrojowych w Polsce, określił ją mianem "pojedynku gladiatorów". Debata, która była jednym z kroków do obalenia komunizmu w relacji Piotra Świerczka.

Ile pracują i ile zarabiają nauczyciele

Coraz bardziej realna wydaje się wizja strajku nauczycieli. Ich główny postulat to podniesienie pensji. Piotr Czaban sprawdził więc, ile zarabiają dziś i czy prawdą jest, jak mówi premier, że mają "troszeczkę więcej czasu wolnego" od innych pracujących.

Reforma szkół, która narusza prawa dziecka

Okazuje się, że dziś poza pasją w szkole potrzebna jest także cierpliwość, odporność i wytrzymałość. Także fizyczna. A wykazać się nią muszą dzieci, które chodzą do szkół reformowanych przez rząd PiS. Reformowanych tak, że "w trakcie zmian doszło do wielu naruszeń podstawowych praw dziecka" - takiego określenia w liście do premiera użył były rzecznik praw dziecka. O jakie naruszenia chodzi, o tym Witold Tabaka.

Nauczycielska grypa. Widmo strajku

Premier chciałby minister Annie Zalewskiej dać medal, nauczyciele za to chcieliby, żeby to ona dała im podwyżki. Spotkają się z nią w tej sprawie kolejny raz. Jednocześnie przygotowują się jednak do strajku. Wydaje się on coraz bardziej realny, a pierwszy nieformalny protest już w kilku szkołach się odbył. Nauczyciele, śladem policjantów, zaczęli masowo chorować. O przyczynach wybuchu tak zwanej nauczycielskiej grypy Magdalena Gwóźdź.

Biznes prezesa PiS. Głośno o spółce i majątku przejętym po upadku PRL

Spółka Srebrna kontrolowana jest przez najbliższych ludzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Dysponuje olbrzymim majątkiem przejętym zaraz po upadku PRL - głównie nieruchomościami w bardzo atrakcyjnych miejscach w centrum Warszawy. O jednej zrobiło się głośno, gdy wyszło na jaw, że spółka Srebrna chce wybudować tam jeden najwyższych wieżowców w stolicy. Inwestycja podniosłaby wartość tej spółki, ale pojawiły się problemy z roszczeniami spadkobierców i pozwoleniem na budowę.

Taśmy Kaczyńskiego i wielomilionowa inwestycja spółki powiązanej z PiS

Na opublikowanych we wtorek przez "Gazetę Wyborczą" nagraniach z siedziby PiS słychać, jak prezes Kaczyński osobiście omawia z austriackim biznesmenem kwestie budowy wieżowców w centrum Warszawy. Co ważne - to prywatna inwestycja, którą ma sfinansować przejęty przez PiS państwowy bank. Pokażemy teraz kluczowe fragmenty ujawnionych taśm - wyjaśniając najpierw, kim są rozmówcy. 

Jak prokuratura walczy z mową nienawiści

Umorzono śledztwo w sprawie "politycznych aktów zgonu", bo według gdańskiej prokuratury nie było to nawoływanie do nienawiści, a wyrażenie poglądu.​ Tak, jak - zdaniem śledczych z Warszawy - skopanie kobiet blokujących jeden z marszów niepodległości nie było pobiciem, a okazaniem niezadowolenia przez maszerujących. Arkadiusz Wierzuk o zastanawiających uzasadnieniach, umorzeniach i przedłużających się śledztwach, czyli jak prokuratura Zbigniewa Ziobry walczy z mową nienawiści.

Neonaziści terroryzowali miasto. Śledztwo wyhamowało

Głośna sprawa neonazistów z Białegostoku, którzy terroryzowali miasto. Śledztwo wszczęte za rządów Platformy Obywatelskiej po sławetnych słowach "idziemy po was", po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość nagle wyhamowało - jak twierdzą dwaj policjanci kiedyś z tą sprawą związani. W rozmowie z Leszkiem Dawidowiczem mówią więcej: że neonazistom odpuszczono, czego skutki - ich zdaniem - wkrótce znów będzie widać.

"Nigdy więcej". Świadectwo byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau

Około siedmiu tysięcy osób - tylu więźniów doczekało wyzwolenia z obozu. 27 stycznia miną 74 lata od tej chwili. Wcześniej zginęło tam co najmniej milion sto tysięcy osób. Milion Żydów, 75 tysięcy Polaków. "Obóz" to reportaż, który jest efektem ośmiu rozmów z ostatnimi żyjącymi byłymi więźniami Auschwitz-Birkenau. Opisują tragiczną historię, której byli uczestnikami i świadkami. Opisują głód, strach i wszechobecną śmierć. Mówią o tym czym był hitleryzm, nazizm i do czego prowadzi nienawiść. Ich historii wysłuchała Magda Łucyan.

Piotr Adamowicz wspomina ostatni tydzień z bratem

Był w szpitalu przez całą noc, gdy lekarze walczyli o życie Pawła Adamowicza. Potem organizował pogrzeb. A podczas mszy pogrzebowej przypomniał o aktach politycznego zgonu, przyznając wprost, że spodziewał się wiele, ale nie tego, że odbierze rzeczywisty akt zgonu swojego brata. O tym wszystkim, co działo się od chwili ataku na prezydenta do czasu jego pożegnania, o tym niezwykle trudnym tygodniu z Piotrem Adamowiczem rozmawiał Piotr Jacoń i jest to wyjątkowa rozmowa, także dlatego, że obaj są dziennikarzami i znają się od dawna.

Dobro dziecka kontra bezpieczeństwo. Pomysł rządu budzi wątpliwości ekspertów

Rządowy projekt, o którym na razie nie jest tak głośno, choć wątpliwości są poważne. Dotyczy on dzieci odebranych biologicznej rodzinie z powodu przemocy czy nadużywania alkoholu. Rząd chce, by te dzieci jak najszybciej wracały do rodziny. Cel szlachetny, ale metoda co najmniej kontrowersyjna. Metoda "kija i marchewki", o której informuje Artur Zakrzewski.

Zapomniana przez rząd PiS europejska konwencja antyprzemocowa

Zakopane od lat nie wprowadza w życie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy, podobnie jak rząd PiS nie wdraża wciąż europejskiej konwencji antyprzemocowej, choć Polska za poprzednich rządów ratyfikowała ten dokument, zobowiązując się do konkretnych działań. Jak konkretnie wyglądają działania obecnej władzy, która na sztandarach ma rodzinę - o tym Magdalena Raczkowska-Kazek.

Przez ASF stracili całe hodowle. Mają pretensje do państwa

Niektórzy rolnicy przez ASF stracili całą hodowlę świń. Wystarczy, że jedna z nich jest zakażona, a wybić trzeba całe stado, a nawet sąsiednie. Dla weterynarzy to oczywiste, że tylko tak można walczyć z wirusem trudnym do pokonania. Dla gospodarzy jest to trudne do zaakceptowania. Zamiast nagród woleliby otrzymywać odszkodowania.

Drogi zarazy. Fakty i mity na temat ASF

Czy wybicie wszystkich dzików to rzeczywiście skuteczny sposób na pozbycie się choroby śmiertelnie groźnej dla świń? Fakty i mity na temat wirusa ASF w "Czarno na białym".

Dziki zamęt wokół wielkiego polowania na dziki

Państwo - w osobach ministrów rolnictwa i środowiska - doprowadziło do zamieszania wokół ostatniego polowania na dziki. Nawet sami myśliwi są zdezorientowani co do miejsca, skali i sensu tego odstrzału.

Hejt na dyrygenta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Choć ma ona już 27 lat, ta spontaniczność wciąż jest jej największą siłą. I nie osłabia jej, jak widać po kolejnych rekordowych zbiórkach - fala krytyki, wręcz hejtu, z jakim od lat spotyka się Jerzy Owsiak. Im głośniej jego orkiestra gra, tym bardziej jest atakowany, o czym w rozmowie z Rafałem Stangreciakiem opowiadają ludzie, którzy z Owsiakiem byli i są od samego początku.

Dzieci orkiestry. Życia uratowane dzięki WOŚP

"Murem za Owsiakiem" stanęli też w ostatnich dniach ci, którzy jego Orkiestrze zawdzięczają życie. Dosłownie, jak bohaterowie naszego reportażu. To poruszające historie dzieci, których lekarze nie mogliby uratować, gdyby nie mieli sprzętu zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bardzo konkretnej pomocy, o czym rodzice i ich zdrowe dziś dzieci opowiedzieli Katarzynie Lazzeri.