Czarno na białym

Czarno na białym

"To był szmelc, a nie gospodarka". 30 lat od planu Balcerowicza

Mija 30 lat od wejścia w życie planu Balcerowicza, a w "Czarno na białym" w TVN24 kulisy jego powstawania oraz okoliczności, w jakich to zadanie powierzono młodemu ekonomiście. O reformach Cyprian Jopek rozmawiał z ich głównym autorem, jego najbliższymi współpracownikami oraz z człowiekiem, który miał i wciąż ma na to krytyczne spojrzenie. "Czarno na białym" w poniedziałek o 20.30 w TVN24

Oskarżyła księdza Jankowskiego. Opowiedziała o wydarzeniach sprzed lat

Papież Franciszek znosi tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich, a "Czarno na Białym" wraca do kontrowersyjnej historii, która tajemnicą była owiana przez wiele lat. To sprawa księdza Henryka Jankowskiego. Powtórka reportażu Magdaleny Raczkowskiej-Kazek w piątek w TVN24 o 20.25.

Niewyjaśnione zatonięcie. Historia ORP Orzeł

W czwartkowym "Czarno na białym" ponownie pojawi się reportaż Joanny Hac-Mroczki, a w nim wyjątkowe zdjęcia i wciąż niewyjaśniona historia legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w 1940 roku z nieznanych przyczyn zatonął z kilkudziesięcioosobową załogą w Morzu Północnym.

Historia tygrysów uratowanych z transportu

Historią transportowanych dziesięciu tygrysów zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy żyła cała Polska. Okazuje się, że zwierzęta wcale nie miały jechać do ZOO w rosyjskim Dagestanie, bo go tam w ogóle nie ma. Najpewniej jechały na śmierć. Reporterka Katarzyna Górniak dotarła do ludzi, którzy wysłali tygrysy w podróż i tych, do których miały one jechać.

Bitwa na stole, czyli święta bez mięsa

Święta bez mięsa. W kraju, w którym statystyczny obywatel zjada ponad 70 kg mięsa rocznie, a najwięcej kupuje go właśnie w grudniu, brzmi to dość egzotycznie. Artur Zakrzewski spotkał się jednak z osobami, u których na stole w święta mięsa nie ma. I pokaże, z czego można zrobić 12 wegetariańskich potraw.

Skąd ta choinka i dlaczego grudzień. Pytania o symbole w bożonarodzeniowej tradycji

Pytania o symbole, których świąteczny okres jest pełen. Między innymi o choinkę i o to kiedy pojawiła się w bożonarodzeniowej tradycji. Także o datę świąt. Bo w pierwszych wiekach chrześcijaństwa Boże Narodzenie obchodzono wiosną, najpierw w maju, potem w marcu. Grudzień pojawił się dużo później. Skąd się wzięła akurat ta zimowa data? I czego symbolem jest Mikołaj? O tym Magdalena Raczkowska Kazek.

Cena świąt. Pytanie budzące wiele emocji

Przed świętami powraca budzące wiele emocji pytanie o cenę świąt. Wyjątkowo wysoką w tym roku. Co podrożało i dlaczego? O ile więcej wydamy w tym roku? Sprawdzała to Maja Wójcikowska.

Wyrok za zabicie karpia i przedświąteczne pytanie o ich los

Tradycyjne przedświąteczne pytanie o los karpi. Okazuje się, że zajmują się tym już nie tylko obrońcy zwierząt. Ostatnio losem karpi zajął się także sąd. W tym roku zapadł bowiem bezprecedensowy wyrok trzech miesięcy bezwzględnego więzienia dla sprzedawcy, który zabijał karpie na życzenie klientów, ale w sposób, który sąd uznał za niehumanitarny. Szczegóły w reportażu Łukasza Karusty.

Ważne pytania na święta w "Czarno na białym"

W piątkowym "Czarno na Białym" ważne pytania przed świętami. Czy można obchodzić je bez mięsa? Czy możliwa jest wigilia bez karpia? Czy wegetarianizm jest w stanie wygrać z tradycją? Reporterzy TVN24 przyjrzą się również świątecznym wydatkom i sprawdzą, co w tym roku podrożało i dlaczego.

Ustawa represyjna. Konsekwencje dyscyplinarne i służbowe dla sędziów

Usunięcie z urzędu sędziego, który podważa legalność nowej Krajowej Rady Sądownictwa albo zakaz podejmowania uchwał, tu cytat: "wyrażających wrogość wobec innych władz". To tylko dwa z wielu budzących ogromne kontrowersje zapisów projektu ustawy mającej dyscyplinować sędziów. Krytycy tych rozwiązań mówią o końcu trójpodziału władzy, łamaniu kręgosłupów sędziom i wypowiedzeniu wojny sądom. Twórcy projektu zapewniają jednak, że jest on "łagodny". Czy rzeczywiście? Dariusz Kubik przeanalizował najważniejsze zapisy projektu ustawy nazywanej represyjną i pokaże jakie mogą być jej konsekwencje.

"Polityka haków i plotek". Zarzuty o polityczne motywacje prezes Przyłębskiej

Manipulowanie składami sędziowskimi czy zakaz wyrażania własnego zdania w orzeczeniu, o czym niedawno mówiliśmy to nie wszystko. Jest też namawianie sędziów do spotkań z politykami, organizowanie takich spotkań w konspiracji oraz działania, które można nazwać "polityką haków i plotek". Tak twierdzi w oficjalnym piśmie Jarosław Wyrembak. To nie jedno, a wiele pism, do których dotarł Tomasz Marzec, a którymi zajęła się ostatnio senacka komisja.

Niebezpieczny precedens i rola, jaką dziś odgrywa Trybunał Konstytucyjny

Pokażemy wniosek, którego Trybunał nie rozpatrzył. Wniosek, który zmierzał do zaostrzenia prawa do aborcji. Nie wchodząc w sam wniosek, ani nie oceniając jego intencji czy racji, na tym przykładzie pokażemy niebezpieczny precedens, który może być symbolem roli, jaką dziś odgrywa Trybunał Konstytucyjny i o tym teraz Piotr Świerczek

Zawiodły służby specjalne. Ankieta bezpieczeństwa osobowego Mariana Banasia

Pytamy o dymisję, czyli polityczną odpowiedzialność za całą aferę ministra Mariusza Kamińskiego. Bo to właśnie jego służby powinny były prześwietlić majątek Mariana Banasia jak i jego kontakty ze światem przestępczym. I to za każdym razem, gdy w ostatnich latach awansował on na różne ważne stanowiska państwowe i gdy za każdym razem przedłużano mu certyfikat dostępu do kluczowych tajemnic państwowych. O szczegółach Piotr Świerczek.

Mariusz Kamiński i jego służby, które mogą wszystko

Kiedyś nieprawomocnie skazany za nadużywanie władzy, teraz ma w swoich rękach władzę, jakiej na tym stanowisku nikt dotąd nie miał. Mimo to podległe mu służby nie zapobiegły budzącej tyle kontrowersji nominacji na jedno najważniejszych stanowisk w państwie. Czy minister Kamiński powinien podać się do dymisji? O tym Tomasz Marzec.

Milczący człowiek z PiS. Próba sił z Kaczyńskim

To pierwsza afera, która pokazuje bezradność władzy wobec problemu, jaki sama sobie stworzyła. Marian Banaś w kilka zaledwie tygodni z kryształowego człowieka stał się wrogiem, który ma przeciw sobie całą machinę państwa, a i tak nie podaje się do dymisji. Dlaczego ta afera jest inna niż pozostałe i może być dla rządzących największym kłopotem od czasu przejęcia przez nich władzy? O tym Dariusz Kubik.

Czarna dziura prawna. Dzikie zwierzęta w prywatnych domach

Dzikie zwierzęta budzą zachwyt i podziw. Zdjęcie ze słoniem czy tygrysem to wymarzona pamiątka z wakacji lub sposób na kreowanie wizerunku. Własne pupile rodem z Afryki czy Azji mają najbogatsi i najpotężniejsi ludzie świata, ale moda na dzikość dotarła także do Polski i jak się okazuje zwykły Kowalski, niczym szejk, może mieć w domu lwa czy tygrysa. Wystarczy nagiąć przepisy i wykorzystać słabość państwa. O egzotycznych zwierzętach pod polską strzechą w reportażu Juliusza Kaszyńskiego.

Tygrysi los. Pytania o zadania polskich służb

Część zwierząt trafiła już do azylu w Hiszpanii, a sprawą i losem tygrysów wiezionych z Włoch do Rosji interesowały się media na całym świecie. U nas kluczowe w tej sprawie pytania, między innymi o wspomniany cel podróży zwierząt, bo Rosja to wersja oficjalna, ale niepotwierdzona ostatecznie. A Łukasz Karusta pyta nie tylko o to. W tym materiale padną także pytania czy był to przemyt, czy prawidłowo wystawiono dokumenty i wreszcie, czy polskie służby wywiązały się w tej sprawie ze swoich zadań.

Problemy poznańskiego zoo. Jak wygląda walka o dzikie zwierzęta

Poruszająca historia dziesięciu tygrysów, którym w poznańskim zoo ratowano życie. Artur Zakrzewski rozmawiał z dyrektorką ogrodu zoologicznego o emocjach, odpowiedzialności i kulisach bardzo trudnego, specjalistycznego leczenia zwierząt. I co zastanawiające o poważnych problemach, które ma z tego powodu, że zwierzętom pomaga.