Czarno na białym

Czarno na białym

Obecna władza coraz mocniej ingeruje w to, jak funkcjonują sądy. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny i polityk rządzącej większości Zbigniew Ziobro - mimo apeli i opinii międzynarodowych instytucji - zapowiada zaostrzenie kursu i dalsze zmiany w sądach. Czy władza ta może objąć także treść zapadających tam wyroków? Między innymi o to pytał Dariusz Kubik.

Historia młodego kierowcy, który zderzył się z limuzyną premier Beaty Szydło, pokazuje, co stworzony przez polityków system oznacza dla obywatela, który na sali sądowej zderza się z aparatem państwa. Politycy rządzącej partii wyrok w tej sprawie ogłosili zaraz po wypadku, ale ten przed sądem nie zapadł od ponad trzech lat. Materiał Cypriana Jopka.

Na początku daje objawy podobne do zwykłego przeziębienia, ale szybko staje się śmiertelnie niebezpieczny. Pod mikroskopem koronawirus może budzić zachwyt, ale jego właściwości nie są tak piękne jak wygląd. Każdego dnia przybywa jego ofiar i nowych zarażonych. To już dziesiątki tysięcy chorych, głównie w Chinach, ale nie tylko. Jedni panikują, inni problem bagatelizują, więc Rafał Stangreciak z pomocą ekspertów wyjaśnia, czego się obawiać, a w co nie wierzyć.

Koronawirus atakuje, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła alarm. Choć to nie pierwszy alarm i nie pierwsza w ostatnich latach epidemia na świecie, to pierwszy raz mamy do czynienia z sytuacją, gdy szybciej niż choroba rozprzestrzeniają się informację na jej temat. W internecie za pomocą specjalnych map, niemal na żywo możemy śledzić, jak rozprzestrzenia się wirus. Pierwszy też raz obserwujemy tak powszechną mobilizację działań, które to rozpowszechnianie choroby mają powstrzymać. O tym Daniel Chaliński.

Koronawirus to epidemia, o której mówi się dużo, zdecydowanie więcej niż o poprzednich. A w ostatnich latach było ich już kilka. Czy mimo tamtych doświadczeń i mimo postępu medycyny ludzkość skazana jest na ciągłą walkę z wirusami? O tym Monika Gawrońska - Mróz.

Na początku daje objawy podobne do zwykłego przeziębienia, ale szybko staje się śmiertelnie niebezpieczny. Pod mikroskopem koronawirus może budzić zachwyt, ale jego właściwości nie są tak piękne jak wygląd. Koronawirus oraz światowa walka z epidemią i dezinformacją na jej temat o godzinie 20.30 w "Czarno na białym" w TVN24.

Nic właściwie nie wiadomo o efektach trwającego drugi rok śledztwa, choć wiele dziwnych okoliczności mu towarzyszy. Nie będziemy oceniać stawianych zarzutów ani tym bardziej rozstrzygać, kto jest winny a kto nie - chcemy tylko pokazać Państwu naprawdę nietypowe działania śledczych w tej sprawie - m.in. dotyczące tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych. Trzykrotnie tymczasowo aresztowanego, mimo rekordowo wysokiego poręczenia majątkowego, ponad 100 milionów złotych - o szczegółach Leszek Dawidowicz.

Tajemniczy informator i pytanie, czy można było uniknąć afery, w której tysiące Polaków straciło dwa i pół miliarda złotych? Jacek Smaruj dotarł do pisma sygnalisty, który ostrzegał o zagrożeniu najważniejsze państwowe urzędy ale, co potwierdziła niedawno Najwyższa Izba Kontroli żaden z nich na te ostrzeżenia odpowiednio nie zareagował.

Sędzia, który błyskawicznie wykonał decyzję Izby Dyscyplinarnej w sprawie sędziego Juszczyszyna. Izby, która orzeka, choć nie jest ona sądem. Na podstawie faksu przesłanego z tej Izby, powołany przez ministra Ziobrę prezes sądu rejonowego w Olsztynie - Maciej Nawacki od razu zawiesił w pracy swojego podwładnego, podpisał decyzję obcięcie mu pensji, a jego sprawy podzielił między innych sędziów. To zdecydowane działanie Nawackiego budzi wątpliwości także dlatego, że w tej całej historii jest on de facto sędzią w swojej sprawie.

Sędzia, który przed Izbą Dyscyplinarną stawia zarzuty - Przemysław Radzik. Sędzia, który rozlicza z pracy innych sędziów, głównie tych, którzy krytykują sądową rewolucję PiS. Powołany ponad półtora roku temu przez ministra Zbigniewa Ziobrę na rzecznika dyscyplinarnego ma dbać o zawodowe standardy, choć sam z trzymaniem tych standardów i z dyscypliną w zawodzie ma problemy.

Chaos w sądach, a do tego niepewność: czy obywatel może liczyć na sprawiedliwy sąd, jeśli sędziowie będą orzekać pod coraz większą presją władzy? Taką presję wzmacnia jeszcze podpisana przez prezydenta ustawa represyjna. Dlaczego? Wyjaśnia Dariusz Kubik.

Izba Dyscyplinarna, która nie jest sądem, osądziła sędziego Pawła Juszczyszyna i to nie za to, że ukradł wiertarkę, kiełbasę czy spodnie, ale za to, jak orzeka. Ta sprawa staje się wymownym symbolem tego, co dzieje się z wymiarem sprawiedliwości, gdy kontrolę nad nim przejmuje władza. A podpisana przez prezydenta ustawa represyjna taką kontrolę jeszcze wzmacnia. Cyprian Jopek.

Jak sądowa rewolucja PiS doprowadziła do chaosu w sądach? Na własnej skórze doświadczają tego już "zwykli obywatele". Teraz nie mogą być nawet pewni, czy ich rozprawa się odbędzie, czy zostanie przełożona czy może sędzia się zmieni i proces ruszy od nowa. Piotr Świerczek pokazuje, co się dzieje na sądowych korytarzach.

Wielka Brytania, pierwszy w historii kraj opuszczający Unię Europejską. Największy brytyjski zwolennik brexitu już widzi poza zjednoczoną Europą także Polskę. Hasło polexit pojawiło się jednak dużo przed wypowiedzią Nigel Farage i ma związek z tym jak instytucje europejskie oceniają to, co rząd PiS robi z wymiarem sprawiedliwości. Ich stanowisko wyraziła ostatnio w Polsce wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, a streścić je można tak - kto narusza praworządność, ten musi liczyć się z konsekwencjami. Jakie one mogą być - o tym Dariusz Kubik.

To co ponad trzy lata temu wydawało się nieprawdopodobne, dziś będzie rzeczywistością. Po miesiącach negocjacji, gorących politycznych debatach i mozolnym wypracowywaniu umowy brexit staje się faktem. Cyprian Jopek pokażę brytyjską drogę do opuszczenia Unii - czyli czegoś, co nawet większości Brytyjczyków trzy lata temu wydawało się niemożliwe.

Po miesiącach negocjacji, gorących politycznych debatach i mozolnym wypracowywaniu umowy, brexit staje się faktem. Czy wykorzystywanie tematu Unii Europejskiej do rozgrywek w polskiej polityce może skończyć się jak w Wielkiej Brytanii? O tym w piątek w "Czarno na białym" o 20.25.  

Pokażemy liczby, które mówią same za siebie. Coraz mniej kandydatów do seminariów, coraz mniej powołań, a coraz więcej rezygnacji z kapłaństwa. Dlaczego tak się dzieje i czy można już mówić o problemie Kościoła ? Monika Gawrońska-Mróz zapytała o to samych księży, także tych, którzy zdecydowali się zrzucić sutannę.