Czarno na białym

Czarno na białym

Relacje górników z rządzącymi

Ludzie, wśród których obecna sytuacja wywołuje największe emocje, czyli górnicy i relacje ich związków zawodowych z rządzącymi. To, że mogą być to związki niebezpieczne i że niekoniecznie pomagają w rozwiązaniu problemów górników, pokazał Piotr Świerczek.

Problem polskich kopalń

W materiale Radomira Czarneckiego pokazaliśmy to, co jest dziś największym problemem polskich kopalń, czyli tony zalegającego na zwałach węgla, który trudno sprzedać - gdy do Polski szerokim strumieniem płynie węgiel zagraniczny. Tańszy. Między innymi dlatego górnicy zagrozili demonstracją w Warszawie, a rządzący spełnili ich żądania i zapowiedzieli między innymi ograniczenie importu. Co ciekawe - politycy PiS mówią dziś o tym bardzo ostrożnie. Zupełnie inaczej niż kilka lat temu, gdy będąc w opozycji, stanowczo domagali się embarga.

"Szaleństwo i spalarnia pieniędzy"

Szaleństwo i spalarnia pieniędzy - tak przez niektórych od początku określany był rządowy projekt. Projekt ściśle związany z polityką i węglem. Chodzi o elektrownię węglową w Ostrołęce. Miała być sztandarową inwestycją energetyczną rządu PiS, jednak kontrolowane przez ten rząd państwowe spółki nie chcą już jej finansować. Dlaczego i po co rozpoczynano budowę, która od początku określana była jako absurdalna? Odpowiedzi szukał Łukasz Karusta.

Koronawirus i grypa

W Polsce dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa, chorych na grypę Polaków przybywa natomiast każdego tygodnia. Tylko w tym roku z tego powodu zmarło nas 25 osób. Koronawirus i grypa - jedno i drugie może być śmiertelne. Jedno i drugie ma podobne pierwsze objawy. Co różni te choroby i dlaczego świat boi się bardziej koronawirusa? Wyjaśnia Dariusz Kubik.

Globalne zagrożenie

W Polsce wciąż nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa, na świecie chorobę stwierdzono już w blisko 70 krajach, w tym już u prawie wszystkich naszych sąsiadów. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła najwyższy poziom zagrożenia, co to w praktyce oznacza? O tym z przedstawicielką WHO w Polsce rozmawiała Magdalena Raczkowska-Kazek.

Stan ostrożności

W Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa, jest za to strach i zamieszanie. Tak przynajmniej wynika z relacji osób, które wróciły niedawno z Włoch lub innych krajów dotkniętych chorobą. I choć rząd uspokaja - przedstawia specjalną ustawę, a w Sejmie informację o tym, jak Polska jest przygotowana na ewentualną walkę z chorobą, to nawet wśród lekarzy są tacy, którzy zwracają uwagę na brak odpowiedniej organizacji służb medycznych i procedur postępowania z osobami będącymi rzeczywiście w grupie ryzyka. Ile w tym uzasadnionych obaw, a ile niepotrzebnej paniki? O tym Tomasz Marzec.

(Nie)bezpieczna praca

Ci, którzy wrócili ostatnio z Włoch albo innego kraju dotkniętego koronawirusem, a nie mają żadnych objawów choroby mają często wątpliwości, czy mogą od razu wracać do pracy lub szkoły, czy mimo wszystko powinni przejść kwarantannę. Jednoznacznych procedur w tej kwestii nie ma, jest więc też zamieszanie. O tym Rafał Stangreciak.

Nie tylko czują się oszukani, mają też pretensje do instytucji państwa

Większość poszkodowanych przez GetBack ma odzyskać jedną czwartą utraconych pieniędzy, decyzja sądu w tej sprawie stała się prawomocna. Pokażemy relacje kilku z 9 tysięcy poszkodowanych, którzy często stracili w wyniku tej afery oszczędności życia. Osoby, które stały się ofiarami tego mechanizmu. Przypomnijmy wszyscy poszkodowani w sumie mieli stracić w wyniku afery GetBack ponad dwa i pół miliarda złotych. To ludzie, którzy nie tylko czują się oszukani, ale mają także ogromne pretensje do państwowych instytucji o to, że nie zareagowały w tej sprawie na czas. Z poszkodowanymi rozmawiał Artur Zakrzewski.

Sprawy niewygodne dla rządzących

Sprawdziliśmy czy moglibyśmy wyrobić sobie opinię na temat kilku innych ważnych śledztw i na przykład poznać ich akta. Artur Warcholiński w swoim reportażu pokazał, jak wygląda próba poznania szczegółów spraw, które dla rządzących są niewygodne.

Rola służb w sprawach agenta Tomka i szefa NIK-u

Wnikliwie przeanalizowaliśmy działania służb w niektórych śledztwach, których wynikiem z pewnością zainteresowani są rządzący. Chodzi o sprawy, w których centrum są osoby do niedawana związane z PiS-em, a dziś robiące rzeczy dla rządzących bardzo niewygodne. To Tomasz Kaczmarek, były agent CBA i Marian Banaś obecny szef NIK-u. Tego samego dnia jeden został zatrzymany, a w sprawie drugiego dokonano serii przeszukań. Czy można mówić tu o przypadku i jaka jest w tej sprawie rola służb? O tym Cyprian Jopek.

"Każdy może sobie ocenić i wyrobić opinię". Czy obywatele będą mieli dostęp do tajnych dokumentów?

"Każdy może sobie ocenić i wyrobić opinię" - tak politycy PIS komentują ujawnione przez CBA tajne dotychczas, wrażliwe informacje ze śledztwa, w sprawie rzekomej "wilii Kwaśniewskich". To bezprecedensowa sytuacja, bo zazwyczaj trudno o choćby podstawowe informacji o sprawie. Zapytaliśmy więc, dlaczego akurat te ujawniono i czy Polacy będą też mogli poznać dokumenty i "wyrobić sobie opinię" o śledztwach dotyczących Srebrnej, SKOK-ów czy GetBack. Tak stało się w sprawie wspomnianej, tak zwanej willi Kwaśniewskich. Dlaczego ujawniono między innymi dane wrażliwe i treść prywatnych rozmów? Szczegóły w reportażu Moniki Cwaliny-Kucharczyk i Jacka Smaruja.

Służby w akcji i śledztwa z polityką w tle 

W środę w "Czarno na białym" sprawa ujawnionych informacji ze śledztwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym, która miała należeć do byłej pary prezydenckiej Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Pojawi się także próba poznania szczegółów innych spraw, które dla rządzących są niewygodne. Magazyn dzisiaj o 20.30 w TVN24.

Sytuacja kryzysowa. Czy jesteśmy przygotowani?

Włochy to popularny kierunek zimowych ferii Polaków, jest ryzyko, że koronawirus dotrze też do nas. Minister zdrowia jest przekonany, że prędzej czy później tak się stanie, ale zapewnia, że służba zdrowia jest na to przygotowana. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdzał Tomasz Marzec.

Śmiertelne epidemie

Koronawirus - epidemia, o której mówi się dużo, zdecydowanie więcej niż o poprzednich, a w ostatnich latach było ich już kilka. Choć pierwszy raz mamy do czynienia z sytuacją, gdy szybciej niż choroba rozprzestrzeniają się informację na jej temat. W internecie za pomocą specjalnych map niemal na żywo możemy śledzić, jak rozprzestrzenia się wirus, co pokazuje Monika Gawrońska – Mróz.

Koronawirus. Fakty i mity

W Polsce dotąd nie wykryto żadnego przypadku koronawirusa, a ostatnie dane ze świata są takie, że zachorowało ponad 80 tysięcy ludzi, a blisko trzy tysiące zmarło. Trwa walka z epidemią i co ważne z dezinformacją na jej temat. Gdy jedni panikują, inni problem bagatelizują, więc Rafał Stangreciak z pomocą ekspertów wyjaśnia, czego się obawiać, a czego nie.

Rada rodziny. Jej rola i przedstawiciele

Powołana przez premiera rada rodziny ma "inicjować i wspierać działania na rzecz promowania kultury prorodzinnej oraz promować model rodziny tradycyjnej". Z wypowiedzi premiera i minister rodziny wynika jednak, że rada będzie nie tylko promować, ale i zwalczać. Zwalczać inne pojmowanie rodziny niż ma rada. Kto zasiada w radzie rodziny i jak jej członkowie rozumieją swoją rolę? O tym Maja Wójcikowska.

Komisja rodziny. Dlaczego odwołano Magdalenę Biejat?

Komisja rodziny i rekordowo krótka kariera posłanki lewicy na stanowisku przewodniczącej. Dlaczego w atmosferze awantury politycy PiS odwołali Magdalenę Biejat, którą na to stanowisko dwa miesiące wcześniej powołali? O tym Magdalena Gwóźdź.

Model rodziny

Ostatnie lata wyraźnie pokazują, że słowo "rodzina" nabiera całkowicie nowych znaczeń. Czy małżeństwo bez dzieci to już rodzina, czy jeszcze nie? Czy rodziną są osoby mające i wspólnie wychowujące dzieci, ale bez ślubu? I co z parami jednopłciowymi? Między innymi o to pyta Łukasz Karusta.

Czyje na wierzchu

Były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel był niezwykle zaangażowany w nadzór nad hodowlą koni w Polsce i wymieniał władze - dobrze wcześniej funkcjonujących - stadnin. Między innymi tej najsłynniejszej - w Janowie Podlaskim. Byłe władze ostrzegały, że może to doprowadzić do upadku stadniny, nowe przekonywały, że chodzi o poprawę funkcjonowania. Co się zmieniło w polskiej hodowli koni po wymianie kadr i czyje jest dziś na wierzchu?

Łaska prezesa

Historia batalii o jedno stado, które miała ocalić łaska prezesa. Przypomnijmy - chodzi o tak zwane krowy z Deszczna. Wolnożyjące zwierzęta miały być zabite i zutylizowane, a minister rolnictwa był zdeterminowany żeby ten plan zrealizować. Równie zdeterminowani byli obrońcy praw zwierząt. Starcie o małe stado krów z wielką polityką w tle.