Czarno na białym

Czarno na białym

Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy i jego rola w sądowej rewolucji PiS

Pokażemy, jak jedną z najważniejszych ról w sądowej rewolucji PiS odegrał Andrzej Duda. Prezydent, na biurko którego niebawem trafi sądowa ustawa represyjna, wciąż forsowana przez PiS mimo protestów i apeli świata prawniczego z całej Unii Europejskiej. Gdy prawie pięć lat temu Andrzej Duda przejmował urząd, podczas ślubowania przysięgał stać na straży konstytucji i niemal od razu, historyczną decyzją o ułaskawieniu ważnego polityka PIS pokazał, jak tę rolę rozumie.

Prezydent i jego rola w sądowej rewolucji PiS

W czwartkowym "Czarno na białym" Cyprian Jopek pokaże, jak jedną z najważniejszych ról w sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwości odegrał prezydent Andrzej Duda. Początek programu w TVN24 o godzinie 20.30.

Zaufali Zbigniewowi Ziobrze. Młode wilki obozu władzy

W Sejmie nie ma już Stanisława Piotrowicza, byłego komunistycznego prokuratora, który dotąd był twarzą sądowej rewolucję PiS. Teraz ta rewolucja ma twarz ludzi, którzy PRL-u nie pamiętają, bo nie mogą. Mają po 20 parę i 30 lat. Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba, czyli młode wilki obozu władzy. Cała trójka to z wykształcenia prawnicy, ale swoje kariery związali z polityką. Dużego politycznego doświadczenia jeszcze nie mają. Mają za to z ogromne zaufanie Zbigniewa Ziobry i o tym Artur Warcholiński.

Nowe pokolenie sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwości

Nowe pokolenie Prawa i Sprawiedliwości. To oni firmują sądową ustawę represyjną i to oni przekonują, że przepisy tej ustawy są podobne są francuskich czy niemieckich. Przekonują z całą mocą, choć na przykładach wyrwanych z kontekstu. Ani we Francji, ani w Niemczech, ani nigdzie w Europie nie ma takiego prawa, jakie w Polsce planuje wprowadzić PiS. Mówili o tym sami sędziowie z tych krajów podczas sobotniego marszu "Tysiąca tóg". Tomasz Marzec przypomnia, że to nie pierwszy raz, kiedy rządzący powołują się, dość wybiórczo, na przepisy obowiązujące w innych krajach Unii.

Pamięć i przebaczenie. Ryszard i Piotr Adamowiczowie w reportażu "Czarno na białym"

Ojciec mówi, że wybaczył zabójcy, a brat, że nie myśli o tym jeszcze. Ryszard i Piotr Adamowiczowie - ojciec i brat zamordowanego przed rokiem prezydenta Gdańska w rozmowie z Piotrem Jaconiem, którą państwu przypomnimy. Opowiadają o powracających nieustannie wspomnieniach, o wybaczeniu i o atmosferze nienawiści, która przenika i polską politykę, i w ogóle debatę publiczną.

Tragiczne godziny. Rozmowa z dziennikarzami o dniu zabójstwa Pawła Adamowicza

Świadectwa tych, którzy 13 stycznia ubiegłego roku byli na miejscu, widzieli, co się wydarzyło i relacjonowali to dla państwa. Rzadko pokazujemy kulisy naszej pracy, teraz po roku od tej tragedii dziennikarze TVN24, pracujący tego feralnego wieczoru, w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" opowiadają, dlaczego nie wszystko można było wtedy pokazać i nie wszystko od razu można było powiedzieć.

"Usłyszałam pytanie, czy mam pewność, że to prezydent Adamowicz"

W dzisiejszym "Czarno na białym" w TVN24 wracamy do zeszłorocznych tragicznych wydarzeń w Gdańsku. Po roku od śmierci Pawła Adamowicza reporterzy, operatorzy, wydawcy, producenci, prezenterzy TVN24, pracujący przy realizacji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, opowiedzą o tym, jak w ich pamięci zachowało się tamto wydarzenie.

Afera dopingowa w Pogoni Siedlce

Siedlce, drugoligowa drużyna piłkarska i suplementy, jakie dożylnie wlano zawodnikom w dawce dziesięć razy większej niż dopuszczalna. Ujawniła to pielęgniarka, która w obecności trenera podała kroplówki. W rozmowie z Jackiem Smarujem pierwszy raz przed kamerą opowiada o tym, co się wydarzyło.

Od sportowca do szefa Światowej Agencji Antydopingowej

Światowa Agencja Antydopingowa zdecydowała o wykluczeniu Rosji z najważniejszych imprez sportowych w grudniu, a od stycznia z konsekwencjami tej decyzji mierzyć się musi Witold Bańka. To najmłodszy w historii szef Agencji i trzeba przyznać, że kariera Bańki ostatnio nabrała tempa. "Nie do końca spełniony", jak sam o sobie mówi, sportowiec. Przed czterema laty wbiegł do polityki, szybko i od razu na wysokie stanowisko ministra sportu, co - dla tych, którzy go znają - było zaskoczeniem. Dlaczego sport zamienił na politykę? Między innymi o to Witolda Bańkę pytał Dariusz Kubik.

Wirus i łowy. Ochrona przed ASF. Kto za co odpowiada?

Choroba wciąż się rozprzestrzenia, zaledwie w rok ze wschodu kraju dotarła na zachód. Niemcy już planują budowę ochronnego płotu. Czy ochrona przed wirusem ASF w Polsce jest fikcją? Szokujące zdjęcia wnętrzności potencjalnie chorych dzików obok upolowanych i przeznaczonych do sprzedaży jeleni. Jak ustalił nasz reporter nikt tego nie skontrolował. Lekarze weterynarii pojawili się na miejscu dopiero po naszej interwencji, gdy zwierząt już dawno tam nie było. Do tej pory walka z ASF skupiała się na kontrolowaniu rolników, tego czy przestrzegają oni zasad ochrony, czyli tzw. bioasekuracji o myśliwych, którzy mają najczęstszy i bezpośredni kontakt z dzikami jakby zapomniano. Historia z Podlasia pokazuje, że im na ręce nikt nie patrzy, nawet ci, którzy powinni. Dlaczego i jakie są tego skutki o tym Piotr Czaban, który tropem jednego zdjęcia ruszył ze swoimi dziennikarskim śledztwem.

Tusk wraca do polskiej polityki

Donald Tusk nie przyjechał do Polski na białym koniu - czego wielu od niego oczekiwało przed wyborami prezydenckimi. Były premier i szef Rady Europejskiej wraca do polskiej polityki - czego wyrazem są jego liczne ostatnio wypowiedzi wprost i dobitnie odnoszące się między innymi do tego, co Prawo i Sprawiedliwość robi w wymiarze sprawiedliwości.

Dobra rada

Premier Mateusz Morawiecki ma dla samorządowców dobrą radę - żeby popatrzyli na liczbę zatrudnionych w swoich urzędach i zaczęli oszczędzać. W tym samym czasie zwiększa liczbę ministerstw, ministrów i osób zatrudnionych w administracji rządowej. Wydatki na jej utrzymanie od kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość wzrosły o 200 milionów złotych.

Kosztowna reforma

Reporter "Czarno na białym" Rafał Stangreciak odwiedził miejsca, w których "bezkosztowa" - jak twierdzili rządzący - reforma oświaty dosłownie zrujnowała tegoroczne budżety miast, miasteczek i powiatów. Co to dla nich oznacza w praktyce i z czego samorządy muszą rezygnować, żeby łatać dziury w budżetach?

Między wójtem a plebanem

W "Czarno na białym" historia, która pokazuje z jakimi problemami muszą się mierzyć lokalni politycy na najniższym szczeblu. W Ustrzykach Dolnych burmistrz zwrócił się do biskupa z wnioskiem o ograniczenie lekcji religii w szkołach, po to żeby zaoszczędzić pieniądze, których przez reformę edukacji brakuje w budżecie.

"Terapia szokowa". 30 lat od planu Balcerowicza

To była Polska w prawdziwej ruinie - złoty bez wartości, puste półki w sklepach, gigantyczne długi i gospodarka w zapaści. Polska, w której właśnie upadł komunizm, a po częściowo wolnych wyborach powstał pierwszy niekomunistyczny rząd. Pilnie potrzebny był jeszcze plan ratowania zbankrutowanego kraju i człowiek, który ten plan wykona. Dokładnie 30 lat od wejścia w życie planu Balcerowicza. U nas w programie kulisy jego powstawania oraz okoliczności, w jakich to trudne zadanie powierzono właśnie temu młodemu ekonomiście. O reformach, które dla wielu Polaków były potężnym szokiem, Cyprian Jopek rozmawiał z ich głównym autorem, jego najbliższymi współpracownikami oraz z człowiekiem, który i wtedy i dziś miał i wciąż ma krytyczne spojrzenie.