Czarno na białym

Czarno na białym

Projekt rozporządzenia zakładał zbieranie danych z przejazdów "na aplikację"

Dotarliśmy do projektu rozporządzenia do ustawy o przewozach i wyjaśnimy, dlaczego budzi on ogromne kontrowersje. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji zakłada zbieranie bardzo szczegółowych danych o kursach zamawianych przez aplikacje - kiedy, skąd, dokąd i kto jedzie. Prawnicy i eksperci, z którymi rozmawiał Leszek Dawidowicz, nie mają wątpliwości, że takie prawo to skarb dla wszystkich służb, które chcą zbierać haki, potencjalnie na każdego obywatela.

Pozycja Mateusza Morawieckiego w obozie władzy

Mateusz Morawiecki, nowy-stary premier, gdy 4 lata temu wchodził do rządu PiS był zagadką. Kiedy 2 lata później stanął na czele rządu, był zaskoczeniem nawet dla samych działaczy PiS. Dariusz Kubik pyta, czy po ponownej wygranej Zjednoczonej Prawicy jego pozycja w obozie władzy wzmocniła się czy dalej musi o nią walczyć, także w rządzie?

Obietnice Mateusza Morawieckiego w zderzeniu z rzeczywistością

W swoim expose premier nie wspomniał o tym, że zaledwie miesiąc po wyborach rząd musi szukać pieniędzy na swoje wyborcze obietnice. Podczas wystąpienia składał kolejne obietnice, i robił to z taką samą pewnością, z jaką tydzień wcześniej, też w Sejmie, rozliczał się z dotychczasowych obietnic swojego rządu. Obietnic, których symbolem miała być kolejowa rewolucja. Ile z nich zostało? O tym Tomasz Marzec, który słowa z wystąpienia Mateusza Morawieckiego zderzył z rzeczywistością.

Prezes i autorytet Trybunału Konstytucyjnego

Bardzo poważne zarzuty wobec prezes Trybunału Konstytucyjnego, uznanej przez prezesa rządzącej partii za "wielkie odkrycie towarzyskie". To, co może być komplementem dla Julii Przyłębskiej, dla szefowej instytucji, która władzy powinna patrzeć na ręce - wręcz przeciwnie. Ale nie tylko dlatego są poważne wątpliwości co do tego, czy Trybunał pod rządami prezes Przyłębskiej stoi jeszcze na straży konstytucji o czym Arkadiusz Wierzuk.

Bunt Wyrembaka. Poważne zarzuty i apel do Julii Przyłębskiej o dymisję

Ujawniamy dokumenty, a w nich bardzo poważne zarzuty, jakie szefowej Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej stawia Jarosław Wyrembak, zasiadający w Trybunale sędzia dubler wybrany przez Prawo i Sprawiedliwość. Manipulowanie składami sędziowskimi, zakaz wyrażania własnego zdania w orzeczeniu oraz potajemne wynoszenie dokumentów, takie m.in. oskarżenia padają w oficjalnym piśmie przesłanym do wszystkich sędziów TK - piśmie, w którym jest też żądanie pilnej dymisji prezes Trybunału. To nie jedno, a kilka pism, do których dotarł Tomasz Marzec i o których rozmawiał m.in. z byłymi sędziami TK. Jeśli te zarzuty są prawdziwe, to zdaniem naszych rozmówców prezes Trybunału łamie prawo.

"Jeżeli takie rzeczy dzieją się w Trybunale, to przekracza to granice wyobraźni"

Członek Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Wyrembak ponownie apeluje do prezes Julii Przyłębskiej o pilne podanie się do dymisji. Opisuje kulisy funkcjonowania Trybunału pod jej rządami. Reporterom "Czarno na białym" udało się dotrzeć do pisma, w którym sędzia Wyrembak stawia szereg poważnych zarzutów. Reportaż Tomasza Marca w poniedziałek o godzinie 20.30 w TVN24.

Poseł Franek Sterczewski. Dobry duch miasta

Kolejny sejmowy debiutant i jego spektakularne wejście do polityki. I na tę nową polityczną drogę od koleżanek i kolegów z rady osiedla Franciszek Sterczewski dostał trampki, do Sejmu pierwszy raz pojechał jednak w starych butach, co nie umknęło uwadze niektórych obserwatorów. Jak sam wyjaśnił, to buty, które schodził w czasie kampanii wyborczej i licznych akcji społecznych, w których uczestniczył i które organizował. I to im poseł określany hipsterem zawdzięcza popularność, która pozwoliła mu wejść do Sejmu mimo ostatniego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej. Artur Zakrzewski.

Drużyna "nowego pokolenia" Patryka Jakiego

W świątyni demokracji zasiedli także posłowie określani jako drużyna Patryka Jakiego. To grupa młodych polityków, których były wiceminister sprawiedliwości w kampanii mocno wspierał i którzy swoje kariery zawdzięczają jemu i Zbigniewowi Ziobrze. To Michał Woś, Jacek Ozdoba, Jan Kanthak i Sebastian Kaleta - każdy z nich w mijającej kadencji pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak wyobrażają sobie pracę w obecnej, w Sejmie i jakie mają ambicje, o tym Maja Wójcikowska.

Krzysztof Bosak, inna twarz Konfederacji

Już po emocjach związanych z pierwszym posiedzeniem nowej kadencji. Przyjrzymy się obliczom skrajnej prawicy i pytamy jakie w Sejmie pokaże Konfederacja. Czy będzie to oblicze kontrowersyjne Janusza Korwin-Mikkego i Grzegorza Brauna. Czy może zwycięży taktyka polityczna stosowana na przykład w kampanii przez Krzysztofa Bosaka, który pokazał liberalną i wolnorynkową twarz Konfederacji. Artur Warcholiński.

"BABA" w Sejmie. Debiutantki Wiosny na Wiejskiej

Kolejny wyrazisty debiutant w Sejmie. Swoją przedstawicielkę ma tam teraz też "BABA". Prezes tego stowarzyszenia, które pomaga ofiarom przemocy, Anita Kucharska - Dziedzic wchodzi właśnie do wielkiej polityki, tak jak i inna uczestniczka czarnych protestów i aktywistka Hanna Gill - Piątek. Dlaczego zdecydowały się kandydować do Sejmu i o co chcą w nim walczyć. Z nowo wybranymi posłankami Wiosny rozmawiała o tym Magdalena Gwóźdź.

Ucieczka do wolności. Ze wschodu na Zachód przez Polskę

Na początku był drewniany płot z zasiekami, potem murowana ściana, aż w końcu czterometrowa żelbetonowa konstrukcja, która oddzieliła dwa światy, wschodni od zachodniego, komunistyczny od wolnego. W 30. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego pokazujemy poruszające historie ludzi, którzy ten mur rozbijali i tych, którzy ten mur pokonali, decydując się na ucieczkę. Ze wschodu na zachód przez Polskę, w której komunizm zaczął upadać jeszcze zanim upadł mur w Berlinie. To w naszym kraju prawie sześć tysięcy uchodźców ze komunistycznych Niemiec znalazło na jakiś czas schronienie i to stąd pociągami jechali potem do wolności, o czym opowiadają, wciąż z emocjami, bohaterowie reportażu Arkadiusza Wierzuka.

W cieniu muru. Historia życia i śmierci

Przez Polskę do wolności, jeszcze zanim upadł Mur Berliński. Liczący ponad 150 kilometrów, wysoki na cztery metry, żelbetonowy mur, który przez prawie 30 lat oddzielał dwa światy, wschodni od zachodniego, komunistyczny od wolnego. Mur, który stał się nie tylko częścią najnowszej historii Europy, ale też historią życia i śmierci wielu ludzi, o czym po 30 latach od obalenia muru opowiadają bohaterowie reportażu Marcina Gutowskiego.

Operacja Senat. Czy będzie nowy styl pracy marszałka?

Jest specjalistą od przeszczepu płuc, teraz ma walczyć z zadyszką - legislacyjną po ekspresowym uchwalaniu ustaw przez Prawo i Sprawiedliwość, u nas w programie Tomasz Grodzki - nowy Marszałek Senatu. Zamiast szybkiego prawa, ma być dobre prawo, tak zapowiada Tomasz Grodzki, a Piotr Świerczek dopytuje co to oznacza w praktyce?

Kompetencje Senatu. Jak może wykorzystać je opozycja?

Trudna rola niezależnego senatora i kluczowa, jak się dziś wydaje rola Senatu, w którym władza nie ma większości. Jak może to wykorzystać opozycja? Odpowiadając na to pytanie Piotr Świerczek przypomni historię Senatu poprzedniej kadencji, nocne przepychanie ustaw w szybkim tempie, bez poprawek i po myśli rządzących. Wydaje się, że teraz taki legislacyjny ekspres nie będzie już możliwy.

Tajemnica ORP "Orzeł". Dlaczego zaginął i gdzie jest jego wrak?

Mija prawie 80 lat, od kiedy wypłynął w swój ostatni rejs i zatonął w tajemniczych okolicznościach. Dlaczego polski okręt podwodny ORP "Orzeł" zaginął i gdzie jest jego wrak? Odpowiedzi na te pytania stara się znaleźć grupa nurków, hydrografów i historyków, którzy od lat organizują poszukiwawcze wyprawy. Joanna Hac-Mroczka.

"Szukając Orła". Tajemnica zaginionego okrętu

W poniedziałkowym "Czarno na białym" wyjątkowe zdjęcia i wciąż niewyjaśniona historia legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w 1940 roku z nieznanych przyczyn zatonął z kilkudziesięcioosobową załogą w Morzu Północnym.

Konfederacja, drużyna Jakiego, posłanki Lewicy. Kim są sejmowi debiutanci?

Reporterzy "Czarno na białym" przyjrzeli się kim są osoby debiutujące w roli posłów. Kilka dni przed pierwszym posiedzeniem nowej kadencji przybliżają nowe sejmowe twarze. Z kolei wśród powracających po latach do sejmowych ław znalazł się między innymi Krzysztof Bosak z Konfederacji. Rozmowa o tym, jakie oblicze jego partia pokaże w nowej kadencji Sejmu, w piątek o godzinie 20.25 w "Czarno na białym" w TVN24.

Moda na wapowanie

Z badań wynika, że 60 procent polskich nastolatków przynajmniej raz próbowało e-papierosa i co ciekawe nie nazywają tego paleniem, a inhalowaniem. Do wyboru są płyny o różnych zapachach i smakach, do tego samo urządzenie przypominające ulubiony gadżet. Wszystko kojarzy się przyjemnie, nawet zdrowo. Za tą modą może jednak stać groźne uzależnienie.