Czarno na białym

Czarno na białym

Rządy chaosem. Do czego doprowadziła reforma PiS 

Jak sądowa rewolucja PiS doprowadziła do chaosu w sądach? Na własnej skórze doświadczają tego już "zwykli obywatele". Teraz nie mogą być nawet pewni, czy ich rozprawa się odbędzie, czy zostanie przełożona czy może sędzia się zmieni i proces ruszy od nowa. Piotr Świerczek pokazuje, co się dzieje na sądowych korytarzach.

Jakie mogą być konsekwencje naruszania praworządności w Polsce?

Wielka Brytania, pierwszy w historii kraj opuszczający Unię Europejską. Największy brytyjski zwolennik brexitu już widzi poza zjednoczoną Europą także Polskę. Hasło polexit pojawiło się jednak dużo przed wypowiedzią Nigel Farage i ma związek z tym jak instytucje europejskie oceniają to, co rząd PiS robi z wymiarem sprawiedliwości. Ich stanowisko wyraziła ostatnio w Polsce wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, a streścić je można tak - kto narusza praworządność, ten musi liczyć się z konsekwencjami. Jakie one mogą być - o tym Dariusz Kubik.

Brytyjska droga do opuszczenia Unii Europejskiej

To co ponad trzy lata temu wydawało się nieprawdopodobne, dziś będzie rzeczywistością. Po miesiącach negocjacji, gorących politycznych debatach i mozolnym wypracowywaniu umowy brexit staje się faktem. Cyprian Jopek pokażę brytyjską drogę do opuszczenia Unii - czyli czegoś, co nawet większości Brytyjczyków trzy lata temu wydawało się niemożliwe.

Debaty, negocjacje, umowy. Trudna droga do brexitu

Po miesiącach negocjacji, gorących politycznych debatach i mozolnym wypracowywaniu umowy, brexit staje się faktem. Czy wykorzystywanie tematu Unii Europejskiej do rozgrywek w polskiej polityce może skończyć się jak w Wielkiej Brytanii? O tym w piątek w "Czarno na białym" o 20.25.  

Problem spadającej liczby powołań i święceń kapłańskich w Polsce

Pokażemy liczby, które mówią same za siebie. Coraz mniej kandydatów do seminariów, coraz mniej powołań, a coraz więcej rezygnacji z kapłaństwa. Dlaczego tak się dzieje i czy można już mówić o problemie Kościoła ? Monika Gawrońska-Mróz zapytała o to samych księży, także tych, którzy zdecydowali się zrzucić sutannę.

Życie rodzinne i kapłaństwo. Brak celibatu w praktyce

W swoim reportażu Igor Sokołowski pokaże księży, którzy kupują pieluchy dla swoich dzieci i spacerują w objęciach z żonami. Wzbudzają sensację, ale nie muszą się kryć, bo w Kościele protestanckim i prawosławnym celibat nie obowiązuje. Mają żony, dzieci i jak mówią - normalne rodziny, a jednocześnie pełnią posługę kapłańską. W rozmowie z reporterem "Czarno na białym", opowiadają jak łączą jedno z drugim.

Powracające pytanie o celibat księży

W obronie celibatu wystąpił ostatnio jeden z kardynałów, wykorzystując do tego autorytet emerytowanego papieża Benedykta XVI. Zrobił to w czasie, gdy następca Benedykta, papież Franciszek otwiera pole do dyskusji o zmianach w tym zakresie. Nieoficjalnie w Watykanie mówi się, że uchylenie obowiązku celibatu w lokalnych wspólnotach to przygotowanie gruntu pod radykalne zmiany. Czy rzeczywiście tak jest? Na to pytanie odpowie w swoim reportażu Marcin Gutowski.

Do czego minister Kamiński wykorzystuje swoją władzę?

Kiedyś nieprawomocnie skazany za nadużywanie władzy, teraz ma w swoich rękach władzę, jakiej na tym stanowisku nikt dotąd nie miał. Jak i do czego ją wykorzystuje minister Mariusz Kamiński? Te pytania wróciły po reportażu "Supewizjera", w którym były agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego znany jako "agent Tomek" oskarżył swoich byłych przełożonych, w tym Mariusza Kamińskiego, o naciski podczas operacji dotyczącej domniemanej willi Kwaśniewskich. To głośna teraz, ale, jak pokazuje Tomasz Marzec, nie jedyna historia, która może być symbolem tego, jak działało CBA pod rządami człowieka, kierującego obecnie wszystkimi służbami specjalnymi.

Najlepiej strzeżona tajemnica PiS

Listy, o których wszyscy mówią, a których nikt nie widział. Prawie nikt. To najpilniej strzeżona tajemnica "dobrej zmiany". Władza PiS nie chce jej zdradzić, nawet po tym, jak nakazał jej to Naczelny Sąd Administracyjny. Dlaczego rządzący robią, co mogą, żeby nie ujawnić list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa i czy zobaczy je sędzia Juszczyszyn? O tym Tomasz Marzec.

Ten raj stał się piekłem. Australia w ogniu

W dzisiejszym "Czarno na białym" w TVN24 tragiczne następstwa suszy i zmian klimatycznych w Australii, która od tygodni zmaga się z pożarami. Lasy płonęły tam dotąd co roku, ale skala tegorocznych zniszczeń jest niespotykana.

Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy i jego rola w sądowej rewolucji PiS

Pokażemy, jak jedną z najważniejszych ról w sądowej rewolucji PiS odegrał Andrzej Duda. Prezydent, na biurko którego niebawem trafi sądowa ustawa represyjna, wciąż forsowana przez PiS mimo protestów i apeli świata prawniczego z całej Unii Europejskiej. Gdy prawie pięć lat temu Andrzej Duda przejmował urząd, podczas ślubowania przysięgał stać na straży konstytucji i niemal od razu, historyczną decyzją o ułaskawieniu ważnego polityka PIS pokazał, jak tę rolę rozumie.

Prezydent i jego rola w sądowej rewolucji PiS

W czwartkowym "Czarno na białym" Cyprian Jopek pokaże, jak jedną z najważniejszych ról w sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwości odegrał prezydent Andrzej Duda. Początek programu w TVN24 o godzinie 20.30.

Zaufali Zbigniewowi Ziobrze. Młode wilki obozu władzy

W Sejmie nie ma już Stanisława Piotrowicza, byłego komunistycznego prokuratora, który dotąd był twarzą sądowej rewolucję PiS. Teraz ta rewolucja ma twarz ludzi, którzy PRL-u nie pamiętają, bo nie mogą. Mają po 20 parę i 30 lat. Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba, czyli młode wilki obozu władzy. Cała trójka to z wykształcenia prawnicy, ale swoje kariery związali z polityką. Dużego politycznego doświadczenia jeszcze nie mają. Mają za to z ogromne zaufanie Zbigniewa Ziobry i o tym Artur Warcholiński.

Nowe pokolenie sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwości

Nowe pokolenie Prawa i Sprawiedliwości. To oni firmują sądową ustawę represyjną i to oni przekonują, że przepisy tej ustawy są podobne są francuskich czy niemieckich. Przekonują z całą mocą, choć na przykładach wyrwanych z kontekstu. Ani we Francji, ani w Niemczech, ani nigdzie w Europie nie ma takiego prawa, jakie w Polsce planuje wprowadzić PiS. Mówili o tym sami sędziowie z tych krajów podczas sobotniego marszu "Tysiąca tóg". Tomasz Marzec przypomnia, że to nie pierwszy raz, kiedy rządzący powołują się, dość wybiórczo, na przepisy obowiązujące w innych krajach Unii.