Czarno na białym

Czarno na białym

Sędzia Przemysław Radzik. Dyscyplinujący

Sędzia, który przed Izbą Dyscyplinarną stawia zarzuty - Przemysław Radzik. Sędzia, który rozlicza z pracy innych sędziów, głównie tych, którzy krytykują sądową rewolucję PiS. Powołany ponad półtora roku temu przez ministra Zbigniewa Ziobrę na rzecznika dyscyplinarnego ma dbać o zawodowe standardy, choć sam z trzymaniem tych standardów i z dyscypliną w zawodzie ma problemy.

Ustawa represyjna, czyli prawny polexit

Chaos w sądach, a do tego niepewność: czy obywatel może liczyć na sprawiedliwy sąd, jeśli sędziowie będą orzekać pod coraz większą presją władzy? Taką presję wzmacnia jeszcze podpisana przez prezydenta ustawa represyjna. Dlaczego? Wyjaśnia Dariusz Kubik.

Na straży prawa. Sąd Najwyższy czy Izba Dyscyplinarna

Izba Dyscyplinarna, która nie jest sądem, osądziła sędziego Pawła Juszczyszyna i to nie za to, że ukradł wiertarkę, kiełbasę czy spodnie, ale za to, jak orzeka. Ta sprawa staje się wymownym symbolem tego, co dzieje się z wymiarem sprawiedliwości, gdy kontrolę nad nim przejmuje władza. A podpisana przez prezydenta ustawa represyjna taką kontrolę jeszcze wzmacnia. Cyprian Jopek.

Rządy chaosem. Do czego doprowadziła reforma PiS 

Jak sądowa rewolucja PiS doprowadziła do chaosu w sądach? Na własnej skórze doświadczają tego już "zwykli obywatele". Teraz nie mogą być nawet pewni, czy ich rozprawa się odbędzie, czy zostanie przełożona czy może sędzia się zmieni i proces ruszy od nowa. Piotr Świerczek pokazuje, co się dzieje na sądowych korytarzach.

Jakie mogą być konsekwencje naruszania praworządności w Polsce?

Wielka Brytania, pierwszy w historii kraj opuszczający Unię Europejską. Największy brytyjski zwolennik brexitu już widzi poza zjednoczoną Europą także Polskę. Hasło polexit pojawiło się jednak dużo przed wypowiedzią Nigel Farage i ma związek z tym jak instytucje europejskie oceniają to, co rząd PiS robi z wymiarem sprawiedliwości. Ich stanowisko wyraziła ostatnio w Polsce wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, a streścić je można tak - kto narusza praworządność, ten musi liczyć się z konsekwencjami. Jakie one mogą być - o tym Dariusz Kubik.

Brytyjska droga do opuszczenia Unii Europejskiej

To co ponad trzy lata temu wydawało się nieprawdopodobne, dziś będzie rzeczywistością. Po miesiącach negocjacji, gorących politycznych debatach i mozolnym wypracowywaniu umowy brexit staje się faktem. Cyprian Jopek pokażę brytyjską drogę do opuszczenia Unii - czyli czegoś, co nawet większości Brytyjczyków trzy lata temu wydawało się niemożliwe.

Debaty, negocjacje, umowy. Trudna droga do brexitu

Po miesiącach negocjacji, gorących politycznych debatach i mozolnym wypracowywaniu umowy, brexit staje się faktem. Czy wykorzystywanie tematu Unii Europejskiej do rozgrywek w polskiej polityce może skończyć się jak w Wielkiej Brytanii? O tym w piątek w "Czarno na białym" o 20.25.  

Problem spadającej liczby powołań i święceń kapłańskich w Polsce

Pokażemy liczby, które mówią same za siebie. Coraz mniej kandydatów do seminariów, coraz mniej powołań, a coraz więcej rezygnacji z kapłaństwa. Dlaczego tak się dzieje i czy można już mówić o problemie Kościoła ? Monika Gawrońska-Mróz zapytała o to samych księży, także tych, którzy zdecydowali się zrzucić sutannę.

Życie rodzinne i kapłaństwo. Brak celibatu w praktyce

W swoim reportażu Igor Sokołowski pokaże księży, którzy kupują pieluchy dla swoich dzieci i spacerują w objęciach z żonami. Wzbudzają sensację, ale nie muszą się kryć, bo w Kościele protestanckim i prawosławnym celibat nie obowiązuje. Mają żony, dzieci i jak mówią - normalne rodziny, a jednocześnie pełnią posługę kapłańską. W rozmowie z reporterem "Czarno na białym", opowiadają jak łączą jedno z drugim.

Powracające pytanie o celibat księży

W obronie celibatu wystąpił ostatnio jeden z kardynałów, wykorzystując do tego autorytet emerytowanego papieża Benedykta XVI. Zrobił to w czasie, gdy następca Benedykta, papież Franciszek otwiera pole do dyskusji o zmianach w tym zakresie. Nieoficjalnie w Watykanie mówi się, że uchylenie obowiązku celibatu w lokalnych wspólnotach to przygotowanie gruntu pod radykalne zmiany. Czy rzeczywiście tak jest? Na to pytanie odpowie w swoim reportażu Marcin Gutowski.

Do czego minister Kamiński wykorzystuje swoją władzę?

Kiedyś nieprawomocnie skazany za nadużywanie władzy, teraz ma w swoich rękach władzę, jakiej na tym stanowisku nikt dotąd nie miał. Jak i do czego ją wykorzystuje minister Mariusz Kamiński? Te pytania wróciły po reportażu "Supewizjera", w którym były agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego znany jako "agent Tomek" oskarżył swoich byłych przełożonych, w tym Mariusza Kamińskiego, o naciski podczas operacji dotyczącej domniemanej willi Kwaśniewskich. To głośna teraz, ale, jak pokazuje Tomasz Marzec, nie jedyna historia, która może być symbolem tego, jak działało CBA pod rządami człowieka, kierującego obecnie wszystkimi służbami specjalnymi.

Najlepiej strzeżona tajemnica PiS

Listy, o których wszyscy mówią, a których nikt nie widział. Prawie nikt. To najpilniej strzeżona tajemnica "dobrej zmiany". Władza PiS nie chce jej zdradzić, nawet po tym, jak nakazał jej to Naczelny Sąd Administracyjny. Dlaczego rządzący robią, co mogą, żeby nie ujawnić list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa i czy zobaczy je sędzia Juszczyszyn? O tym Tomasz Marzec.

Ten raj stał się piekłem. Australia w ogniu

W dzisiejszym "Czarno na białym" w TVN24 tragiczne następstwa suszy i zmian klimatycznych w Australii, która od tygodni zmaga się z pożarami. Lasy płonęły tam dotąd co roku, ale skala tegorocznych zniszczeń jest niespotykana.