Czarno na białym

Czarno na białym

W służbie Srebrnej

Obecny szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, podobnie, jak szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pracował dla Srebrnej. Powiązania z ludźmi tej spółki ma także człowiek nadzorujący teraz wszystkie służby specjalne - Mariusz Kamiński. Czy służby, które mają narzędzia, żeby prześwietlać Srebrną po ujawnieniu taśm Kaczyńskiego,mogą gwarantować rzetelne wyjaśnienie sprawy? O tym Jacek Smaruj.

Walka o fotel marszałka Senatu

Równolegle do partyjnych rozliczeń toczy się walka o kluczowe - jak się teraz wydaje - stanowisko w parlamencie. O fotel marszałka Senatu, w którym opozycja i senatorowie niezależni mają większość. Wśród kandydatów na marszałka wymieniani są Bogdan Borusewicz, Marek Borowski, Krzysztof Brejza, czy Jan Filip Libicki. Rozmowy trwają, bo co prawda opozycja w Senacie ma przewagę, ale układ sił w jej ramach sprawia, że wynik rozmów nie jest oczywisty. Pokaże to teraz Juliusz Kaszyński.

Przyszłość Lewicy w Sejmie

Lewica po latach niebytu wraca do Sejmu i wprowadza do niego 49 posłów. Partie, które dokonały tego razem w wyborach, stają teraz przed kluczowymi decyzjami, czy będą dalej w koalicji i czy w będą w Sejmie osobno. Stworzą jeden czy może osobne kluby? I na końcu czy po sukcesie nie przyjdzie czas rozczarowań. Liderów lewicy o ich przyszłość w Sejmie pytał Marcin Gutowski.

Pytania o przywództwo w Platformie Obywatelskiej

Pojawiają się pytania o przywództwo w Platformie Obywatelskiej i o rozliczenia po kolejnych przegranych wyborach. Kto jest odpowiedzialny za ten wynik wyborczy i czy Grzegorz Schetyna poda się do dymisji? Między innymi o to samego zainteresowanego pytał Arkadiusz Wierzuk.

Senat, najważniejszy bastion koalicji. Punkt oporu

Pytania o Senat, czyli kluczową, jak się dziś wydaje instytucję. Jakie ma kompetencje, jaką pełni rolę i jak może to wykorzystać opozycja? Żeby te odpowiedzi były bardziej wymowne, przypomnimy historię Senatu poprzedniej kadencji. Nocne przepychanie ustaw, w szybkim tempie, bez poprawek i po myśli rządzących.

Walka o senator Lidię Staroń. Niezrzeszoną w nowym Senacie

Wśród stu senatorów jest jeszcze jedna osoba budząca dziś duże emocje. To Lidia Staroń. Teraz niezależna, ale odpowiedź na pytanie, po której stronie stanie, nie jest dziś oczywista, bo przypomnijmy, kiedyś była posłanką Platformy głosującą wbrew partyjnej dyscyplinie, później niezależną senator, popierającą jednak ustawy PiS dotyczące sądownictwa. Po której stronie stanie dziś i jak widzi swoją rolę w Senacie?

Sól ziemi. Wadim Tyszkiewicz były prezydent, nowy senator

Jedna z najbardziej wyrazistych postaci w polskiej polityce, mimo że dotąd działająca lokalnie. Wadim Tyszkiewicz przez siedemnaście lat był prezydentem Nowej Soli, zawsze wybieranym rekordową liczbą głosów. Po której stronie stanie teraz w Senacie? Między innymi o to pytał go Dariusz Kubik.

Polski wieczór. Głosowali na różne partie, ale kibicowali jednej drużynie

Tego niedzielnego wieczora, w tym jednym miejscu - na Stadionie Narodowym, Polaków na pewno więcej łączyło niż dzieliło. Gdy kibice czekali na wynik meczu polskiej reprezentacji i jej awans na Mistrzostwa Europy, wyborcy w całym kraju czekali na wyniki wyborów parlamentarnych: na SOR-ze, w piekarni, gdzieś w drodze, w taksówce i w domach. Byliśmy tam wszędzie z kamerą, m.in. u bohaterów naszych reportaży z ostatnich czterech lat: rolnika, emeryta i wielodzietnej rodziny. Byliśmy tam po to, żeby uchwycić tę pierwszą powyborczą reakcję i porozmawiać o wielkiej polityce, ale z tej małej, bo własnej perspektywy.

Na SOR-ze, w piekarni, przed stadionem. Powyborcza noc oczami reporterów

Gdy w niedzielę kibice czekali na wynik meczu polskiej reprezentacji i jej awans na Mistrzostwa Europy, wyborcy w całym kraju czekali na wyniki wyborów parlamentarnych. Reporterzy "Czarno na Białym" w różnych miejscach kraju obserwowali pierwsze reakcje na ogłaszane, najpierw sondażowe, wyniki. Zapis tych spotkań już dziś o 20.30 w TVN24.

Burzliwe cztery lata rządów PiS

- Trzeba na końcu kadencji powiedzieć, jaki stan państwa się zostawi – mówiła w sejmowym exposé premier Beata Szydło. To były burzliwe 4 lata. Jak burzliwe? W naszym autorskim skrócie "Czarno na białym" pokazujemy wydarzenia, które z pewnością zostaną zapamiętane.

Cisza w sprawie katastrofy smoleńskiej

Wokół tematu katastrofy smoleńskiej zapanowała zaskakująca cisza - w kampanii PiS cztery lata temu to była jedna z najważniejszych kwestii, którymi miał się zająć rząd po przejęciu władzy. Prokuratura Zbigniewa Ziobry przeprowadziła, wbrew woli wielu rodzin, ekshumacje ofiar, a Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz zapewniali, że prawda jest już coraz bliżej - dziś o sprawie smoleńskiej w kampanii PiS milczy.

Miał promować Polskę, po awarii utknął w porcie

Biało-czerwony jacht, wedle pomysłu powołanej przez PiS Polskiej Fundacji Narodowej, miał promować Polskę w swojej podróży dookoła świata - po awarii od miesięcy stoi w amerykańskim porcie. Jacht stał się symbolem działania PFN, bo jak nie wiadomo, ile kosztowała naprawa jachtu - tak samo tajemnicą są wydatki Fundacji.

Obietnice a rzeczywistość

Premier Mateusz Morawiecki apelował, żeby rozliczyć go pod koniec kadencji ze złożonych przez niego zobowiązań. Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili, ile ze stu tysięcy obiecanych mieszkań jest teraz w budowie oraz ile polskich samochodów elektrycznych wyjechało na drogi, a także jak wygląda prom, który miał kursować z Polski do Szwecji.

Znajomi ministra Banasia i służby (nie)specjalne

Kluczowe dla bezpieczeństwa państwa pytania - czy ABW, która wydała Banasiowi certyfikat dostępu do najważniejszych tajemnic państwowych wiedziała, że wynajmował on tę kamienicę ludziom ze świata przestępczego? A jeśli wiedziała, to dlaczego przez pięć lat nie alarmowała, nawet wtedy, gdy obejmował wysokie stanowiska w państwie, w tym szefa Najwyższej Izby Kontroli? Sprawdzał to Leszek Dawidowicz.

Zmiana czasu i zegarek ministra Nowaka

CBA od blisko pół roku sprawdza oświadczenie majątkowe Mariana Banasia, od kilku też miesięcy bada oświadczenie szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, nie tylko w nich są niejasności, ale nie ma pośpiechu w ich wyjaśnianiu ani nawoływania do dymisji - tak, jak wtedy, gdy politycy PiS byli w opozycji, a ówczesny minister Sławomir Nowak z Platformy Obywatelskiej nie wpisał do swojego oświadczenia majątkowego luksusowego zegarka. Zegarka jak się okazało, wartego polityczną karierę, co przypomni Artur Warcholiński.

Pacjent onkologiczny w Polsce. Jak działa dla niego system ochrony zdrowia

Janina Ochojska, jak sama mówi, od 63 lat doświadcza tego, jak działa system leczenia w Polsce, a od kilku miesięcy zaświadcza też, jak działa opieka onkologiczna w naszym kraju. Działa i nie działa. Głośno mówi to, o czym piszą w listach do niej setki pacjentów z nowotworami, między innymi o kredytach na leczenie i o tym Maja Wójcikowska.

"Kolejne etapy rodzą kolejne kryzysy". Karczewski kontra statystyki

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekonywał, że nie ma zasadniczych problemów w ochronie zdrowia. Jego zdaniem kolejki do leczenia skracają się, lekarze wcale nie wyjeżdżają zagranicę, pielęgniarek przybywa, a rynek ratowników medycznych jest "wysycony". Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili jego słowa i zestawili je ze statystykami.

Kontrowersyjny majątek Banasia

Reporterzy "Czarno na białym" przeanalizowali oświadczenie majątkowe i rozliczenia podatkowe prezesa NIK Mariana Banasia i zestawili je z przypadkami zwykłych podatników, którzy w podobnych sytuacjach zostaliby zapewne zupełnie inaczej potraktowani - szybko spotkałyby ich konsekwencje i kary finansowe.