Koreańskie rakiety wzbiły się w niebo

Nad Półwyspem Koreańskim znów pojawiły się rakiety - w nocy z czwartku na piątek Phenian testował pociski krótkiego zasięgu. Wystrzelono kilka rakiet. Testy mogą być potwierdzeniem przypuszczeń, że rząd Korei Północnej zamierza wstrzymać proces uzgodnionej wcześniej denuklearyzacji kraju.

USA - Rosja w sprawie tarczy: Postępy są, ale małe

Bez przełomu zakończyły się w Waszyngtonie rozmowy Rosji i USA w sprawie tarczy antyrakietowej. Jak powiedzieli po spotkaniu przedstawiciele rządów obu krajów, "są pewne postępy, ale jeszcze daleka droga do osiągnięcia porozumienia".

Generał Pietrzyk znów ostrzelany

Edward Pietrzyk - polski ambasador w Bagdadzie, który w zeszłym roku cudem przeżył zamach, znów uniknął śmierci. Pietrzyk przebywał w amerykańskiej ambasadzie akurat w chwili, gdy jej budynek został ostrzelany przez szyickich rebeliantów. Na szczęście nic mu się nie stało - donosi Dziennik.

Premier uchyli drzwi do Polski

Jednym z głównych punktów wizyty premiera Donalda Tuska na Ukrainie jest podpisanie polsko-ukraińskiej umowy o małym ruchu granicznym, dzięki której mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę. Premier spotka się też w piątek z czołowymi ukraińskimi politykami.

USA potępiają represje na Białorusi

Stany Zjednoczone potępiły represje wobec mediów i manifestantów na Białorusi i podkreśliły, że pokazały one, iż rząd tego kraju to "brutalna i autorytarna dyktatura".

Mordowali dziewczęta i młode kobiety

Jest podejrzewany o zamordowanie 19 osób, formalnie oskarżono go o siedem zabójstw. We francuskim Charleville-Mezieres ruszył proces leśniczego Michela Fournireta i jego żony Monique Olivier.

KGB poluje na dziennikarzy

- Śmiem twierdzić, że czegoś takiego jeszcze nie było - powiedział w TVN24 Alaksiej Dzikawicki z niezależnej białoruskiej telewizji Bielsat. Na Białorusi KGB przeprowadziło szeroko zakrojoną akcję zatrzymywania niezależnych dziennikarzy. Funkcjonariusze bezpieki przeszukiwali prywatne domy i redakcje.

MSZ: Ambasador w Pekinie nie tłumaczył się z Dalajlamy

- Wezwanie polskiego ambasadora do chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych nie miało nic wspólnego z zaproszeniem do Polski Dalajlamy - mówi tvn24.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Wcześniej portal wprost.pl podał, że Pekin wezwał polskiego ambasadora na dywanik właśnie w związku z zaproszeniem duchowego przywódcy Tybetu do Polski.

Bush: Jest postęp w Iraku

- Jest wielka szansa, że Irak stanie się stabilnym i bezpiecznym krajem. Postęp w tym kierunku jest rzeczywisty, ale odwracalny - tłumaczył prezydent USA George W. Bush, podczas gdy w Iraku trzeci dzień trwają ostre starcia armii z szyickimi milicjami.

Precz z nowym prawem prasowym!

Czwartkowe słowackie dzienniki wyszły z niemal pustą stroną tytułową. Widnieje na nich tylko "siedem grzechów głównych" projektu ustawy medialnej, przeciwko któremu protestują wydawcy. Ich zdaniem pomysły populistycznego rządu Roberta Fico mocno ograniczają swobodę ich działania.

Śmigłowiec spadł do morza

Katastrofa śmigłowca. Maszyna ukraińskiej straży granicznej z 13 osobami na pokładzie spadła do Morza Czarnego. Tylko jedna osoba przeżyła, lecz jest w stanie ciężkim.

"Rozszerzenie NATO to powrót do zimnej wojny"

- Zgodnie z naszym stanowiskiem w kwestii rozszerzenia NATO uważamy takie projekty za nie do pogodzenia z rzeczywistością współczesnego świata - ocenił w Moskwie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Tybetańczycy zaczną się wysadzać?

Wśród Tybetańczyków pojawiają się głosy krytyki wobec tradycyjnego pacyfizmu tego narodu, uosobianego przez Dalajlamę XIV. - Scenariusz samobójczych ataków w walce o niepodległość jest "bardziej niż możliwy" - uważa tak przewodniczący młodzieżowego kongresu tybetańskiego Tsewang Rigzin.

Irak: Szyici nie składają broni

Ponad 50 zabitych, ostrzelana Zielona Strefa w Bagdadzie i wysadzony ropociąg w pobliżu Basry - już trzeci dzień toczą się starcia irackiego wojska z szyickimi milicjami. W środę premier Nuri al-Maliki dał bojownikom 72 godziny na złożenie broni.

Przeżyła upadek z 14 metrów

Dwuletnia dziewczynka przeżyła upadek z 14 metrów do studni głębinowej w północnych Indiach. Akcja ratowania dziecka zajęła blisko 27 godzin. Dziewczynce nie stało się nic poważnego.

"Marsz NATO kończy się na Polsce"

Czy na kwietniowym szczycie NATO w Bukareszcie Niemcy zablokują objęcie Ukrainy i Gruzji Planem Działań na rzecz Członkostwa? Artykuł niemieckiego "Financial Times Deutschland" to kolejny dowód na poparcie tej tezy.

Schetyna skarży się na ONZ

17 marca w trakcie akcji polskiej policji w Kosovskiej Mitrovicy "doszło do karygodnych rzeczy", za które winę ponoszą oenzetowskie procedury. Takie myśli zawarł w liście do przedstawicieli ONZ wicepremier Grzegorz Schetyna.

Carla Bruni jak Jackie Kennedy

Pierwsza Dama Francji Carla Bruni stała się głównym tematem komentarzy wokół oficjalnej wizyty francuskiego prezydenta w Londynie. W czwartkowych wydaniach brytyjskich gazet jest porównywana do księżnej Diany czy Jackie Kennedy.

Sztuczne ognie zabiły 22 osoby

22 osoby poniosły śmierć a 10 zostało rannych w rezultacie wybuchu składowanych ogni sztucznych w mieście Turpan, w prowincji Xinjiang (północno wschodnie Chiny).

NATO uruchamia własną telewizję

NATO zamierza uruchomić w internecie własny kanał telewizyjny. Program będzie dotyczył głównie operacji w Afganistanie. Sojusz chce w ten sposób poprawić swój wizerunek.

Pierwsze deklaracje Sarkozy`ego

Nicolas Sarkozy rozpoczął w środę wieczorem wizytę na Wyspach Brytyjskich. W brytyjskim parlamencie zapowiedział, że Francja chce "więcej porozumienia, współpracy i solidarności" z Wielką Brytanią. U jego boku wiernie stoi Pierwsza Dama Carla Bruni.

Premier rezygnuje z samolotu

Wbrew intencjom poprzedniego premiera Tony'ego Blaira, brytyjscy ministrowie i rodzina królewska nie będą latali samolotem pasażerskim dalekiego zasięgu. Z zakupu "Blair Force One", jak żartobliwie nazwały maszynę wyspiarskie media, zrezygnował następca Blaira Gordon Brown.

Pomnik wdzięczności dla Chruszczowa

Mało jest Rosjan, którym Czeczeni mogliby wystawić pomnik. Jednym z nich jest Nikita Siergiejewicz Chruszczow, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1953-1964. Jego pomnik ma stanąć w Groznym.

Były premier Rosji popiera podział Kosowa

- Nadal uważam, że podział Kosowa jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli nie, będzie tam ciągły konflikt i cierpieć będą niewinni ludzie - to słowa byłego rosyjskiego premiera Jewgienija Primakowa.

Jak ukarać ambitnego zięcia

Jeśli jesteś autorytarnym władcą środowoazjatyckiego państwa, a twój zięć przejawia chorobliwą chęć zastąpienia cię na stanowisku, wyrzuć go z kraju, rozwiedź z żoną i skaż zaocznie na 20 lat więzienia. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew tak właśnie zrobił.

100 dni Julii według Julii

Nadrobiłam zaległości i naprawiłam błędy poprzedników - tak nieskromnie podsumowała 100 dni swoich rządów ukraińska premier Julia Tymoszenko. Inny politycy znad Dniepru nie są tak wyrozumiali.

Brytyjczycy "obrażają naród chiński"?

Porównanie pekińskich igrzysk olimpijskich do tych z roku 1936 w nazistowskich Niemczech "stanowi obrazę dla narodu chińskiego" . W ten sposób chiński MSZ zareagował na artykuł brytyjskiego "The Sunday Times".

Orędzie prezydenta zraziło kanclerz Merkel?

Prezydent Lech Kaczyński miał zamiar spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i mediować na rzecz włączenia Ukrainy do struktur NATO - twierdzi "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze jednocześnie donoszą, że do spotkania nie doszło przez orędzie prezydenta, ale powołują się jedynie na nieoficjalne źródła.

Iraccy szyici chwycili za broń

Fala przemocy w Iraku znów przybiera na sile. W walkach z szyickimi rebeliantami w Basrze i Bagdadzie zginęło 55 osób. W amerykańskim nalocie na Tikrit kolejnych osiem. Trzech Amerykanów zostało rannych w ataku na Zieloną Strefę w irackiej stolicy.