Skradzione dziecko skarży przybranych rodziców

Osiem lat więzienia dla ojca, siedem dla matki. W Argentynie zakończył się pierwszy proces, który przybranym rodzicom wytoczyło skradzione dziecko - ofiara wojskowej dyktatury lat siedemdziesiątych.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Szczyt NATO w Bukareszcie to najważniejsze wydarzenie ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy w tvn24.pl. Ale w Świat 24/7 piszemy również o śmiercionośnej brazylijskiej chorobie i o historii bojkotu igrzysk w Moskwie przez... Chiny.

Piraci porwali luksusowy jacht

U wybrzeży Somalii piraci uprowadzili francuski żaglowiec z 32-osobową załogą. Francuskie władze informują, że nie miały żadnego kontaktu ani z porywaczami, ani z załogą jednostki.

Drogowa tragedia w Indiach

20 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w wyniku wypadku autobusu w Kalkucie. Większość ofiar śmiertelnych wypadku to uczniowie pobliskiej szkoły, którzy zostali uwięzieni w tonącej maszynie.

Moskwa: eksplozja w wieżowcu

Co najmniej trzy osoby zginęły w pożarze, spowodowanym przez eksplozję w wieżowcu w północnej części Moskwy. Trwa identyfikacja ofiar oraz ustalanie przyczyn wybuchu. W budynku nie było instalacji gazowej.

Kuba: "początek przełomu"

Pierwszy od dziesięciu lat kongres Krajowego Związku Pisarzy i Artystów Kuby (UNEAC) ocenił jako "początek przełomu" reformy nowego prezydenta Raula Castro, które są przyznaniem, że "nie można budować na dogmatach".

Katastrofa bombowca

Amerykański bombowiec B-1 zapalił się po lądowaniu w wojskowej bazie lotniczej w Katarze. Wszyscy czterej członkowie załogi uratowali się.

Rosja się zbroi

Rosyjska marynarka wojenna ujawniła, że planuje zamówienie 5-6 lotniskowców. Dowódca floty admirał Władymir Wysocki poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej. Wiadomości o wzmożonych zbrojeniach rosyjskich pojawiły się w dniu zakończenia bukaresztańskiego szczytu NATO.

Marihuana w zbiorniku na paliwo

Pięcioro Polaków przesłuchuje policja w Limerick (zachodnia Irlandia) w związku ze znalezieniem konopi indyjskich o wartości ocenianej na 180 tys. euro w ich samochodzie - poinformował rzecznik posterunku policyjnego przy Henry Street w Limerick.

Mąż królowej trafił do szpitala

Filip książę Edynburga, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, trafił do szpitala z powodu infekcji płuc - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham.

Pielgrzymka papieża do Niemiec za rok?

Benedykt XVI może odwiedzić wschodnie Niemcy w przyszłym roku - spekulują w piątek niemieckie media. Okazją do pielgrzymki mogłaby być 20. rocznica upadku Muru Berlińskiego, przypadająca właśnie w 2009 roku. Watykan na razie nie potwierdza, jakoby papież planował podróż do swej ojczyzny.

To Lech Kaczyński wywalczył gwarancje dla Ukrainy i Gruzji

- Władze Sojuszu zobowiązują się, że Gruzja i Ukraina staną się pewnego dnia jego członkami - te słowa szefa NATO Jaapa de Hoop Scheffera były możliwe tylko dzięki upartej postawie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wywiadzie dla Radia Wolna Europa szef czeskiej dyplomacji ujawnia kulisy rozmów w Bukareszcie. Prezydent wylądował już w Warszawie.

Rosja - NATO: Bez przełomu

- Nie mogę zameldować, byśmy tego ranka dostrzegli oszałamiający przełom - podsumował rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Rząd oskarżony o powiązania z mafią

Bułgarski rząd jest powiązany z mafią - oskarża miejscowa opozycja i składa wniosek o wotum nieufności wobec koalicyjnego gabinetu Sergieja Staniszewa. To pokłosie afery, jaka wybuchła w bułgarskim MSW.

Prezydent: Nie mam zamiaru rozmawiać z Putinem

- Ja z prezydentem Putinem nie rozmawiałem i nie mam, jeżeli chodzi o dzisiejszy dzień, takiego zamiaru - powiedział ostatniego dnia szczytu NATO w Bukareszcie prezydent Lech Kaczyński. Zastrzegł jednak, że rosyjskiego prezydenta nie będzie unikał.

"Kosmiczna ciężarówka" u celu

Pierwszy europejski transportowiec kosmiczny "Juliusz Verne" przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Co ważne, operacja odbyła się całkowicie automatycznie, bez udziału załogi.

Ukraina i Gruzja bliżej NATO?

Sekretarz generalny Jaap de Hoop Scheffer oświadczył, że Ukraina i Gruzja zostaną członkami Sojuszu, a następnym krokiem będzie objęcie ich Planem Działań na rzecz Członkostwa w NATO - to jedna z najważniejszych decyzji szczytu w Bukareszcie. Formalne zaproszenie do sojuszu otrzymały za to Chorwacja i Albania. Obrażeni Macedończycy, którzy takiego zaproszenia nie dostali, postanowili opuścić szczyt przed oficjalnym zakończeniem.

Tarcza czeka na Rosję

Propozycja połączenia systemów obrony antyrakietowej: rosyjskiego, amerykańskiego i przyszłego natowskiego czeka na Władimira Putina. Prezydent Rosji przyleciał do Bukaresztu, gdzie weźmie udział w planowanym na piątek posiedzeniu Rady NATO-Rosja.

Clinton chce przekonać "superdelegatów"

- On nie jest w stanie wygrać - tak o Baracku Obamie miała w rozmowie z jednym z "superdelegatów" powiedzieć Hilary Clinton. Mimo to Bill Richardson, którego przekonywała była Pierwsza Dama, i tak poparł czarnoskórego senatora. Z kolei sami Amerykanie pytani w sondażach, czy są gotowi na Afroamerykanina prezydenta, w 3/4 mówią, że tak.

Kaczyński - Merkel: Problemy do rozwiązania

Prezydent Lech Kaczyński optymistycznie ocenił swoje spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - Są problemy, ale mam nadzieję, że będziemy je rozwiązywać po kolei - powiedział prezydent dziennikarzom po czwartkowej rozmowie z szefową niemieckiego rządu w Bukareszcie.

Bałkańskie demony wojny

Trybunał ONZ uniewinnił w czwartek byłego premiera Kosowa, Ramusha Haradinaja, oskarżanego o zbrodnie wojenne. Mniej szczęścia miał chorwacki generał, Ivan Korade, który popełnił samobójstwo podczas próby zatrzymania go przez policję.

"NATO ma problem z tożsamością"

- Takim krajom, jak nasz, powinno szczególnie zależeć na tym, aby NATO rozszerzało się na Wschód - podkreślał w Magazynie "24 godziny" Janusz Zemke z SLD. Były szef MON Aleksander Szczygło dodawał: - Mimo, że nie ma konkretnej decyzji, kiedy Ukraina i Gruzja znajdą się w Sojuszu, to jednak możemy mówić o pewnym przełomie na szczycie w Bukareszcie.

Komisarz UE krytykuje "wymiar wschodni" Tuska

- Zanim będziemy tworzyć coś nowego, powinniśmy pracować w ramach tych instrumentów, które już mamy. Nie chodzi przecież o nazwy, tylko o treść - w ten sposób unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner wyraziła sceptycyzm wobec zapowiadanych przez Polskę propozycji wzmacniania wschodniego wymiaru unijnej polityki.

Represje przed Igrzyskami

Do tej pory Igrzyska Olimpijskie nie stały się katalizatorem przemian w Chinach. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte kroki, mające na celu poprawę sytuacji, przyznanie Chinom prawa organizowania Igrzysk okaże się bezzasadne - wynika z najnowszego raportu Amnesty International na temat sytuacji przed Igrzyskami „Chiny: Olimpijskie odliczanie – Dziedzictwo olimpijskie zagrożone z powodu nadużyć wobec działaczy praw człowieka” .

Ukraina i Gruzja: Historyczny przełom w Bukareszcie

Chociaż Gruzja i Ukraina nie zostały na szczycie w Bukareszcie zaproszone do uczestnictwa w Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP), to oba kraje cieszą się z obietnicy szefa Sojuszu, że "pewnego dnia" staną się jego członkami.

3,5 roku więzienia za krytykę Chin

Chiński sąd uznał 34-letniego Hu Jia za winnego "podburzania do obalenia władzy państwowej". W rzeczywistości ten działacz na rzecz praw człowieka naraził się Pekinowi krytyką polityki Chin w Tybecie.

Niemcy: Egoista Bush pokonany

Próbował "podejść" sojuszników, ale przegrał; "został pokonany przez ważną grupę w sojuszu"; kierował się "egoistycznym życzeniem, po raz ostatni ponieść w świat przesłanie demokracji i wolności". Niemiecka prasa nie ma wątpliwości, że chęć objęcia Gruzji i Ukrainy natowskim Planem Działań na Rzecz Członkostwa to chybiony pomysł George'a W. Busha.

Lawina błotna porwała autobus

Potężna lawina błotna porwała autobus pełen ludzi w północnym Peru. Auto runęło w 200-metrową przepaść. Na miejscu zginęło co najmniej dziesięć osób.