Niezłomna prokurator odchodzi

Przed Międzynarodowy Trybunał dla byłej Jugosławii w Hadze doprowadzała zbrodniarzy wojennych ze Slobodanem Miloszewiciem na czele, w Belgradzie nazywano ją "gestapówą" - Carla del Ponte, niezłomna oenzetowska prokurator po ośmiu latach kończy pracę międzynarodowej śledczej.

Bomba pod indyjskim pociągiem

Co najmniej pięć osób zginęło w eksplozji indyjskiego pociągu pasażerskiego w stanie Assam. Podróżni i tak jednak mogą mówić o szczęściu.

Chiny obchodzą rocznicę ludobójstwa w Nanking

Chiny przygotowują się do obchodów 70 rocznicy masakry w Nanking, w której życie straciło 300 tysięcy Chińczyków. Ludobójstwa dokonali japońscy żołnierze po zdobyciu miasta 13 grudnia 1937 roku.

Kongres poszedł Bushowi na rękę ws. tarczy

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła miażdzącym stosunkiem głosów ustawę, która łagodzi niektóre wcześniej formułowane postulaty w sprawie tarczy i daje prezydentowi ostateczną zgodę na jej budowę w Polsce i Czechach.

Kanada: śmierć Polaka zmienia przepisy

- Kanadyjska policja ma niezwłocznie ograniczyć używanie paralizatorów - napisano w raporcie Komisji Skarg Publicznych opublikowanym w środę w Ottawie. Sprawa trafiła do Komisji po śmierci 40-letniego Polaka na lotnisku w Vancouver. Robert Dziekański zmarł po interwencji policji.

"Nie" dla wizyty Putina w Mińsku

Milicja rozbiła pokojową demonstrację opozycji w Mińsku. Protest dotyczył wizyty Władimira Putina, który w czwartek rozpoczyna wizytę w Mińsku. Co najmniej jedna osoba trafiła do szpitala z obrażeniami głowy.

Włoscy tirowcy zawieszają strajk

Włoscy kierowcy, których strajk od trzech dni paraliżował kraj, zdecydowali się na zawieszenie protestu. Stało się tak, gdy rząd obiecał spełnić część ich żądań.

NATO ubolewa, Rosja gotowa wrócić

Dziś weszło w życie rosyjskie moratorium na udział w traktacie o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie. Z tej okazji NATO wyraziło "głębokie ubolewanie", a Moskwa zapowiedziała gotowość do wznowienia udziału w układzie.

Gruzińska opozycja znowu nadaje

Zamknięta 7 listopada przez gruzińskie władze stacja telewizyjna Imedi TV wznowiła emisję. To m.in. efekt polskiej mediacji - w Tbilisi z władzami i opozycją rozmawiał Adam Michnik, a wcześniej prezydent Lech Kaczyński.

Ukraina ciągle bez nowego premiera

Juz po raz trzeci ukraińscy deputowani debatowali nad wyborem premiera. Ale i tym razem kandydatury Julii Tymoszenko nie udało się przeforsować. Blokada parlamentu przez niebieskich Janukowycza spowodowała przeniesienie debaty na czwartek.

Ropa wyciekła do Morza Północnego

Do ogromnego wycieku ropy doszło w pobliżu norweskiej platformy wiertniczej na Morzu Północnym 0 na fale wylao się ponad 3,8 tys. metrów sześciennych surowca.

Izrael i Palestyna rozmawiają "na roboczo"

Izraelscy i Palestyńscy negocjatorzy zasiedli do stołu rokowań i rozpoczęli dziś rozmowy dotyczące pokoju na Bliskim Wschodzie, które zapowiedziano na listopadowej konferencji w Annapolis w Stanach Zjednoczonych.

Berlusconi znów podejrzany o korupcję

Były premier Włoch, obecnie lider centroprawicowej opozycji Silvio Berlusconi znów ma kłopoty. Jak ujawnia dziennik "La Repubblica" podejrzany jest o korupcję i nakłanianie do korupcji.

Serbski generał skazany na 33 lata

Na 33 lata więzienia skazał Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii serbskiego generała Dragomira Miloszevica. Milosevic z latach 1994-1995 dowodził wojskami oblegającymi Sarajewo.

Włochom zabrakło paliwa

Na stacjach benzynowych w całych niemal Włoszech nie ma paliwa. W wielu sklepach brakuje świeżego pieczywa i innych artykułów spożywczych - to efekt trwającego od poniedziałku strajku kierowców tirów i samochodów dostawczych.

ONZ: grożą nam susze i głód

- Zebraliśmy się, bo czas na dwuznaczności minął. (...) Teraz jest czas na działanie - powiedział przebywający na Bali szef ONZ do ponad 120 ministrów środowiska z całego świata, którzy zgromadzili się na konferencji klimatycznej.

Jest porozumienie w sprawie mięsa

Jak dowiedziały się Fakty TVN, osiągnięto porozumienie w sprawie embarga na eksport polskiego mięsa do Rosji. Od wczesnych godzin rannych minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał na ten temat w Moskwie spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksiejem Gordiejewem.

Tysiące osób usuwa ropę

Ponad 10 tysięcy żołnierzy, ochotników i mieszkańców stara się zminimalizować szkody wyrządzone przez największy w historii Korei wyciek ropy naftowej.

Zamach w Bejrucie

Co najmniej sześć osób, w tym generał armii libańskiej, zginęło w środę rano w wybuchu na przedmieściach Bejrutu, w chrześcijańskiej dzielnicy Baadba. Wielu ludzi jest rannych.

Piraci uwolnili tankowiec

Niedaleko wybrzeży Somalii piraci uwolnili porwany sześć tygodni temu japoński tankowiec, wypełniony po brzegi silnie wybuchowym benzenem - powiedział rzecznik amerykańskiej marynarki wojennej.

W Las Vegas strzelają do uczniów

Sześciu uczniów zostało postrzelonych w Las Vegas w stanie Newada na zachodzie Stanów Zjednoczonych - podała policja. Jedna z ofiar znajduje się w stanie krytycznym, druga w ciężkim.

Były prezydent Peru skazany

Były prezydent Peru Alberto Fujimori został skazany przez sąd w stolicy kraju Limie na 6 lat więzienia za nadużywanie władzy. Zarzuty obejmowały nielegalne rewizje i próbę wykradzenia dokumentów szefowi wywiadu.

Al-Kaida przyznaje się do masakry w Algierze

Północnoafrykańskie skrzydło Al-Kaidy przyznało się do zamachu bombowego w Algierze, w którym zginęło prawdopodobnie aż 67 osób. Celem ataku było m.in. biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców. Pośród ofiar może być nawet 11 pracowników ONZ.

Burza lodowa atakuje USA

Co najmniej 23 osoby zginęły na amerykańskim środkowym wschodzie, gdzie czyniła spustoszenia burza lodowa. Z jej powodu trzeba było zamknąć największe lotnisko w stanie Iowa, a także odwołać wiele lotów w Chicago.

Ptasia grypa nęka nie tylko Polskę

Ptasia grypa szaleje nie tylko w Polsce. Niemal 35 tysięcy kur padło od 5 grudnia na jednej z rosyjskich ferm drobiowych w obwodzie rostowskim. W Indonezji zmarła 92 ofiara tej choroby.

Bez porozumienia w sprawie muzeum i gazociągu

Są tematy, w których nie osiągnęliśmy pełnego porozumienia - przyznali Donald Tusk i Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej w Berlinie. Wskazali na gazociąg północny i muzeum upamiętniające II wojnę światową. Zapewnili jednak, że będą o tym jeszcze rozmawiać, gdyż w relacjach polsko-niemieckich nie będzie tematów tabu.

Odkrył, że ojciec kierował ludzi do komór gazowych

Szokującego odkrycia dokonał 65-letni Niemiec, podczas wycieczki do obozu w Oświęcimiu: na jednym z prezentowanych zwiedzającym zdjęć zobaczył swego ojca - esesmana z obozowej załogi. Ojciec dokonywał selekcji, który z więźniów zginie w komorze gazowej.