Prywatny statek kosmiczny na orbicie

Po raz pierwszy prywatna firma wyniosła na orbitę okołoziemską statek kosmiczny, a następnie sprowadziła go na ziemię. Kapsuła Dragon najpierw dwukrotnie okrążyła ziemię, po czym osiadła w środę wieczorem na Oceanie Spokojnym.

"Mieć gwarancje, że nasz dom, nasze kobiety są bezpieczne"

Bronisław Komorowski podczas spotkania z Barackiem Obama duży nacisk położył na kwestię bezpieczeństwa Polski w kontekście naszego zaangażowania w misję stabilizacyjną w Afganistanie. Kwestia ta była dla niego na tyle ważna, że znany z zamiłowania do myśliwstwa prezydent postanowił zilustrować ją myśliwską metaforą: - Jeśli mamy razem iść na dalekie polowanie, to najpierw musimy mieć gwarancję, że nasz dom, nasze kobiety, nasze dzieci są bezpieczne. Wtedy się lepiej poluje - perswadował polski prezydent.

Podpalili siedzibę władz

Niespokojnie na Haiti. Tysiące protestujących w Port-au-Prince podpaliły siedzibę koalicji rządzącej. Demonstranci oskarżają władze o nieprawidłowości przy zliczaniu głosów w listopadowych wyborach prezydenckich.

5 mln euro dla ofiar nazimu

Pięć milionów euro przekaże niemiecka kolej Deutsche Bahn fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość". Pieniądze będą przeznaczone na pomoc humanitarną dla ofiar nazizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Połowa tej kwoty przypadnie na Polskę.

Najmniej sympatyczni są Polacy?

Litwini pokusili się o ocenę swoich sąsiadów. Wyniki? Jak się okazuje, najsympatyczniejsi dla nich są Łotysze, a najmniej sympatyczni... Polacy. Sondaż dotyczący preferencji Litwinów przeprowadził portal Delfi.

Grecja korkiem stoi

Ateny zablokowane - z powodu strajku transportu publicznego w mieście utworzyły się ogromne korki. Nie kursują autobusy, metro, tramwaje i trolejbusy. W 24-godzinnym strajku uczestniczą też kolejarze.

"Sprawa Assange'a nie jest polityczna"

Dwie Szwedki, które oskarżają założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange'a o przestępstwa seksualne, nie są zamieszane w żaden motywowany politycznie spisek przeciwko niemu - oświadczył w środę adwokat powódek. Assange wciąż utrzymuje, że aresztowano go z powodów politycznych.

"Wyjazdowe posiedzenie" w Polsce

Rosyjskie gazety nie ustają w pozytywnych komentarzach na temat wizyty w Polsce prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. - Wysokich rangą gości było tak wielu, że mogło się wydawać, iż rosyjski rząd, parlament i prokuratura generalna odbywają na polskiej ziemi wyjazdowe posiedzenia - podkreśla "Wremia Nowostiej".

Bomba w mikrobusie, 15 osób nie żyje

Co najmniej 15 osób zginęło w zamachu bombowym na targowisku w mieście Kohat w północno-zachodnim Pakistanie - informuje policja. Bomba była podłożona w mikrobusie zaparkowanym w pobliżu przystanku autobusowego. Rannych jest co najmniej 25 osób

Zaszyli mu w brzuchu dwie pary nożyczek

Cztery lata temu przeszedł operację, po której chirurg "zapomniał" wyjąć mu z brzucha dwie pary 16-centymetrowych nożyczek. Teraz 50-letni mieszkaniec Belgii domaga się odszkodowania w wysokości 80 tysięcy euro.

USA i Korea przeprowadzą manewry pod nosem Phenianu

USA i Korea Płd. przeprowadzą wspólnie kolejne manewry wojskowe - takie decyzje zapadły po kolejnym ostrzale artyleryjskim, jaki Korea Północna przeprowadziła w środę rano. Wszystkie pociski spadły jednak po stronie północnej.

Lyon rozbłysnął kolorowo

We francuskim Lyonie rozpoczął się Festiwal Światła. Miasto, jak co roku na początku grudnia, zamieniło się w jedno z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych miejsc świata.

Chiny przyznają własnego Nobla

Chiny zdecydowały, że przyznają własną nagrodę - odpowiednik Nobla, równo dzień przed ceremonią w Oslo. "Pokojowa Nagroda Konfucjusza" powędruje do byłego wiceprezydenta Tajwanu, Liena Chana. Tegoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, Liu Xiaobo, nie pojawi się na ceremonii wręczenia nagrody w Oslo, ponieważ ciągle przebywa w więzieniu.

Ukraina się Wikileaks nie boi

Ukraińskie władze nie boją się informacji amerykańskiej dyplomacji, publikowanych przez portal Wikileaks - oświadczyła jedna z zastępczyń szefa administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, Hanna Herman. Jest to pierwsza reakcja administracji Janukowycza na materiały Wikileaks.

Muzyk nie wszedł do drugiej tury, na ulicach zamieszki

Zamieszki na ulicach Port-au-Prince w Haiti. Starcia wybuchły po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich. Na ulice wyszli zwolennicy Michela Martelly'ego, popularnego muzyka, któremu nie udało się przejść do drugiej tury wyborów.

Z Barackiem "lepiej nie owijać w bawełnę"

- Był normalnym studentem, ale już wtedy miał wizję - mówi o Baracku Obamie Judith Gliniecki - Polka, która z amerykańskim prezydentem studiowała. Przed spotkaniem Bronisława Komorowskiego z Obamą, Gliniecki ma dla naszego prezydenta radę: - Lepiej niech nie owija w bawełnę.

Arabia Saudyjska chciała atakować Liban

Arabia Saudyjska chciała stworzyć koalicję państw arabskich, żeby zaatakować Liban - donosi Wikileaks. Z ujawnionej depeszy wysłanej z ambasady USA w Rijadzie wynika, że Arabia szukała poparcia u Stanów Zjednoczonych, NATO i ONZ. Celem miało być zniszczenie wspieranego przez Iran Hezbollahu.

Wikileaks o saudyjskich książętach: drugs, sex, alcohol

Surowe prawo islamu nie powstrzymuje saudyjskich książąt przed imprezowaniem - ujawnia Wikileaks. Według depeszy nadanej przez amerykańskich dyplomatów, młodzi Saudyjczycy żyją w świecie seksu, narkotyków i rock'n'rolla, a policja religijna przymyka na to oko.

Zwolnili terrorystę, bo bali się odwetu Libii

Brytyjski rząd wypuścił na wolność terrorystę z Lockerbie, bo bał się odwetu Libii w przypadku jego śmierci w szkockim więzieniu - wynika z depeszy, którą ujawnił portal Wikileaks. Dokument pokazuje pełne poparcie Londynu dla wcześniejszego zwolnienia więźnia.

"Assange uważa, że zarzuty o gwałt są polityczne"

Julian Assange jest przekonany, że wysuwane przeciwko niemu zarzuty o gwałt na dwóch kobietach są podyktowane względami politycznymi i merytorycznie się nie obronią - powiedział założyciel zrzeszającego dziennikarzy klubu Frontline Vaughan Smith. Z kolei australijski minister spraw zagranicznych poinformował, że założyciel Wikileaks otrzyma pomoc konsularną ze strony Australii, której jest obywatelem.

Pechowcowi z teleturnieju grozi trwały paraliż

Samuel Koch, pechowy uczestnik sobotniego odcinka niemieckiego show "Wetten, dass?", jest częściowo sparaliżowany i niewykluczone, że do końca życia pozostanie kaleką - informuje niemiecki "Bild". 23-letni Niemiec doznał skomplikowanego urazu kręgosłupa po nieudanej próbie przeskoczenia przez pięć samochodów. Tragiczny wypadek zdarzył się na oczach milionów widzów teleturnieju.

Ewakuacja w hiszpańskiej Andaluzji

Ulewne deszcze w hiszpańskiej Andaluzji. Wskutek powodzi w dorzeczu Gwadalkiwiru ewakuowano z obu brzegów jego dopływu, rzeki Genil , 3 tys. mieszkańców tego regionu.

Polskie rozczarowania Ameryką

Wizy, brak kontraktów w Iraku, brak delegacji na obchodach rocznicowych - z ujawnionych przez portal Wikileaks depesz wynika, że amerykańska dyplomacja doskonale zdaje sobie sprawę z polskich niespełnionych oczekiwań wobec USA. W notach znajdziemy też odwołania do sporów w obrębie polskiego politycznego podwórka.

USA wciąż mogą zabijać terrorystów?

Sąd federalny w Waszyngtonie nie zajął się pozwem cywilnym przeciw rządowi USA, w którym kwestionowano legalność tajnego programu ścigania i zabijania Amerykanów współpracujących z terrorystami. Sprawę oddalono ze względów proceduralnych.

Odgryzła mężowi język i śpiewała kolędy

57-letnia kobieta z Sheboygan w stanie Wisconsin została aresztowana przez policję po tym, jak odgryzła swojemu 79-letniemu mężowi pół języka podczas pocałunku - poinformowały we wtorek miejscowe władze.

"Rosja cofnęła się do imperialistycznej polityki zagranicznej"

"Rosja cofnęła się do czasów carskiej, imperialistycznej, brutalnej polityki zagranicznej, cechującej się antysemityzmem i nacjonalizmem" - to tylko jedna z wielu niepochlebnych opinii o Rosji, jakie można znaleźć w amerykańskich notach dyplomatycznych ujawnionych przez Wikileaks.