Ambasada Izraela: Akt nienawiści i wandalizmu


Ambasada Izraela w Warszawie wyraża oburzenie i niesmak z powodu zbezczeszczenia i profanacji pomnika upamiętniającego rzeź w Jedwabnem 10 lipca 1941 r. - napisał ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. W wydanym oświadczeniu, Zvi Rav-Ner dodał, że oczekuje "jednoznacznego potępienia" aktów antysemickich oraz szybkiego schwytania sprawców.

W środę patrol policji zauważył zniszczenia na pomniku w Jedwabnem (Podlaskie) oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Na samym pomniku zamalowano farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, które się tam znajdują, namalowano też swastykę.

Na elementach okalających obelisk napisano natomiast "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS. Śledztwo w tej sprawie prowadzą łomżyńscy policjanci pod nadzorem tamtejszej prokuratury rejonowej.

"Godzi w dobre relacje między Polakami a Żydami"

"Ten kolejny akt nienawiści i wandalizmu dokonany zapewne przez nieznane neofaszystowskie ugrupowanie jawnie godzi w dobre relacje między Polakami a Żydami wypracowane w ostatnich latach z wielkim trudem przez wielu ludzi dobrej woli po obu stronach" - zaznaczył ambasador Izraela.

Ten kolejny akt nienawiści i wandalizmu dokonany zapewne przez nieznane neofaszystowskie ugrupowanie jawnie godzi w dobre relacje między Polakami a Żydami wypracowane w ostatnich latach z wielkim trudem przez wielu ludzi dobrej woli po obu stronach. Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce

"Wzburzenie jest tym większe, że nie jest to pojedynczy przypadek, bowiem w ostatnich dniach doszło do całej serii antysemickich i rasistowskich incydentów w różnych miejscowościach na terenie Podlasia, jak choćby w Białymstoku, Orli, Puńsku czy Krynkach" - zaznaczył Zvi Rav-Ner.

Nawiązał w ten sposób do zamalowania litewskich nazw miejscowości na 28 tablicach w gminie Puńsk na Suwalszczyźnie licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, faszystowskich napisów na synagodze w Orli, podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku i neofaszystowskich haseł w pobliżu synagogi w Krynkach.

Zabrakło mieszkańców

"Jest nam szczególnie przykro, iż podczas ostatnich uroczystości upamiętniających 70. rocznicę haniebnego mordu w Jedwabnem zabrakło mieszkańców miasteczka, podczas gdy obecne były delegacje państwowe i kościelne najwyższego szczebla" - głosi tekst oświadczenia ambasadora.

Obchody odbyły się 10 lipca z udziałem m.in. przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Episkopatu.

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię.

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku".

Źródło: PAP