"Sprawcy chemicznej masakry muszą być ukarani". Francja dozbroi syryjską opozycję

Francuski prezydent Francois Hollande powiedział we wtorek, że Francja jest gotowa ukarać tych, którzy zdecydowali się użyć broni chemicznej wobec cywilów. Dodał również, że Francja zwiększy militarne wsparcie dla syryjskich opozycjonistów. W tej sprawie spotka się w Paryżu w czwartek z przywódcą Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmadem Dżarbą.

15-latek zmarł na dżumę. Pierwszy przypadek od lat

15-letni chłopiec zmarł w Kirgistanie na dżumę. Według władz jest to pierwszy przypadek tej choroby w tym kraju od 30 lat. Wydaje się, że chłopiec został pokąsany przez pchłę - podało kirgiskie ministerstwo zdrowia. Kwarantannie poddano ponad 100 osób.

Ruszył proces złodziei kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika

Przed Garnizonowym Sądem Wojskowym w Smoleńsku rozpoczął się proces czterech rosyjskich żołnierzy, oskarżonych o kradzież pieniędzy z kart bankowych sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) Andrzeja Przewoźnika.

Rosyjski dygnitarz zastrzelony w drodze do pracy

Sekretarz miejscowej Rady Bezpieczeństwa Ahmed Kotijew zginął w Inguszeti na rosyjskim Północnym Kaukazie. We wtorek rano czasu polskiego nieznani sprawcy ostrzelali samochód, którym urzędnik jechał do pracy, na drodze Małgobek - Nazrań, w pobliżu miejscowości Niżnije Aczałuki.

Po co USA zgoda ONZ? Weto Kremla Syrii nie obroni

Głównym sposobem, w jaki Rosja może bronić swojego sojusznika, Syrię, jest prawo do weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Kreml korzystał z tego sposobu już wielokrotnie, broniąc reżimu Baszara el-Asada przed krytyką. Teraz Rosja przestrzega, że interwencja w Syrii bez zgody ONZ byłaby "pogwałceniem prawa". USA nie muszą się tym jednak specjalnie przejmować.

Rusza "seksualny Disneyland". Drive-through z prostytutkami

Pierwszy na świecie drive-through serwujący seks rozpoczął działalność. Specjalne miejsce pracy dla prostytutek stoi w szwajcarskim Zurychu. Takie rozwiązanie ma zapewnić kobietom większe bezpieczeństwo i wzmocnić kontrolę nad prostytucją.

Władca Iranu oskarża "siły zewnętrzne" o chaos w regionie

Najwyższy duchowy przywódca Iranu, szyicki ajatollah Ali Chamenei oskarżył w poniedziałek kraje spoza Bliskiego Wschodu o podsycanie napięcia w tym regionie. Potępił też wspieranie sunnickich radykałów w Syrii przez niektóre okoliczne państwa.

"Unia Europejska nie może stracić Ukrainy"

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła w poniedziałek nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie. UE nie może stracić Ukrainy - cytuje Ashton agencja BNS.

Łowcy skarbów napadli na klasztor i związali mnichów

Grecka policja poinformowała w poniedziałek, że aresztowała trzech mężczyzn podejrzanych o włamanie do klasztoru św. Jerzego niedaleko miasta Aliartos, związanie tamtejszych mnichów i plany rozkopania monasteru w celu odnalezienia rzekomego skarbu.

Kongres żąda konsultacji z Obamą ws. Syrii

Szef amerykańskiej Izby Reprezentantów John Boehner w związku z kryzysem w Syrii zwrócił uwagę, że zanim Biały Dom podejmie jakąkolwiek decyzję w sprawie ataków chemicznych w Damaszku, musi skonsultować się z Kongresem.

Obama rozmawiał o Syrii z premierem Australii

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w nocy z poniedziałku na wtorek z premierem Australii Kevinem Ruddem na temat sytuacji w Syrii po potwierdzeniu ataku chemicznego dokonanego przez siły reżimu Baszara el-Asada - poinformował Biały Dom.

Kolejna wojna w Syrii. Na scenę wychodzą Kurdowie

To była jedna z największych fal uchodźców z Syrii od 29 miesięcy, czyli wybuchu powstania przeciwko Asadowi. Tylko od 14 do 19 sierpnia iracką granicę przekroczyło blisko 30 tys. ludzi. Niemal wyłącznie Kurdów z północnej Syrii. Według ONZ liczba uchodźców w irackim Kurdystanie wzrosła do blisko 200 tys. Skąd gwałtowny wzrost ucieczek w ostatnich tygodniach?

Atak chemiczny "niemal bez wątpienia". Ale decyzji Obamy brak

- Użycie broni chemicznej przeciwko własnej ludności to moralna niegodziwość - powiedział amerykański sekretarz stanu John Kerry na poniedziałkowej konferencji. - Prezydent Barack Obama uważa, że ci, którzy używają jednej z najpodlejszych broni na świecie, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności - dodał. Rzecznik Białego Domu podkreślił, że "niemal bez wątpienia" w Syrii doszło do ataku chemicznego, ale prezydent nie podjął jeszcze decyzji, jak na niego odpowiedzieć.

Zatrzymani Polacy opuścili egipski areszt

Dwaj Polacy zatrzymani w niedzielę wieczorem w egipskiej Aleksandrii są już wolni - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MSZ Radosław Sikorski. Podziękował też za skuteczność w tej sprawie ambasadzie RP w Kairze i odradził podróże do Egiptu.