"Latający Rekin" już lata dla Chińczyków

Chińska Marynarka Wojenna pokazała światu myśliwiec J-15 nazywany "Latającym Rekinem". Samolot będący kopią rosyjskiego Su-33 ma wkrótce stanowić o sile chińskiej armii. W niedzielny poranek wylądował po raz pierwszy na przyjętym do służby we wrześniu lotniskowcu "Liaoning". Wojskowi twierdzą, że jest równie dobry jak amerykańskie myśliwce F-18.

Kombatanci chcą monitoringu na Rossie. MSZ: Sprawa jest już załatwiona

O interwencję w litewskim MSZ, a także o wsparcie montażu monitoringu grobowca matki Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie zwrócili się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego krakowscy kombatanci. Polski MSZ zapewnia, że "sprawa jest już załatwiona", a monitoring pojawi się do końca marca.

Ponad sto ofiar pożaru fabryki

W pożarze fabryki tekstyliów niedaleko stolicy Bangladeszu zginęło co najmniej 109 osób - podały w niedzielę władze w Dakce. Wcześniej informowano o 121 ofiarach śmiertelnych.

Izrael wydał 760 milionów na walki. Co trzeci dolar to rekompensata

Osiem dni walk z Hamasem wystrzeliwującym swe rakiety z terytorium Strefy Gazy kosztowało izraelski rząd 760 mln dolarów. Gdyby doszło do inwazji lądowej takie koszty zostałyby wygenerowane w ciągu zaledwie dwóch dni. Najwięcej państwo wydaje oczywiście na uzbrojenie armii, ale miliony wędrują też do obywateli, którym w Izraelu wojnę się rekompensuje.

Potężna eksplozja w Pakistanie. 10 zabitych, 50 rannych

Co najmniej 10 osób zginęło, a ok. 50 zostało rannych w wybuchu bomby w czasie procesji szyitów na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowała lokalna policja. Do podobnego ataku doszło w tej samej miejscowości w sobotę. W weekend szyici obchodzą święto Aszura.

Izraelski satelita wykrył irański statek z bronią. "Płynie do Strefy Gazy"

Izraelski satelita szpiegowski wykrył irański statek w czasie załadunku, na który przenoszono pociski bojowe i głowice. Wśród nich mają być potężne rakiety Fadżr-5 - wizytówka irańskiego przemysłu zbrojeniowego i pociski balistyczne Szahab-3. - Broń ma trafić do Strefy Gazy - podało źródło w izraelskiej armii cytowane przez dziennik "Haarec".

Pożar luksusowego jachtu

Amerykańska Straż Przybrzeżna patrolująca wody wokół Florydy zauważyła w sobotę płonący luksusowy jacht. Nim do niego dopłynęła, jednostka była już cała w ogniu i po kilkunastu minutach zatonęła.

Kamieniami w policję. Nie chcą nowego lotniska

Co najmniej siedem osób zostało rannych w czasie gwałtownych protestów przeciw budowie nowego lotniska w Nantes, na zachodzie Francji. Manifestanci zwrócili się też przeciw premierowi Jean-Marcowi Ayrault, zwolennikowi projektu i do niedawna merowi tego miasta.

Nie chcą "nowego faraona". Protesty w Egipcie

Napięta sytuacja w Egipcie. W kraju narastają protesty po tym, jak prezydent Mohammed Mursi, poprzez wydany dekret, rozszerzył swoją władzę. Niedziela ma być kolejnym dniem ulicznych zajść, do których wzywa opozycja. Z kolei Bractwo Muzułmańskie apeluje, by tego dnia okazać Mursiemu poparcie w miejscach publicznych w całym Egipcie.

Katalonia niepodległa? "Barcelona mogłaby grać we Francji"

Gdyby Katalonia ogłosiła niepodległość, piłkarze Barcelony mogliby występować w lidze francuskiej - oświadczył w sobotę w przeddzień wyborów regionalnych orędownik powstania odrębnego państwa katalońskiego, burmistrz Barcelony Xavier Trias. Dziś Katalończycy wybierają nowy rząd.

"Trybunał cofnął Bałkany do lat 90-tych". W Serbii wrze po uwolnieniu gen. Gotoviny

- Trybunał swoją decyzją cofnął Bałkany do lat 90-tych - powiedział po wyroku Trybunału w Hadze premier Serbii Ivan Dacić. "W ten sposób usprawiedliwiono zbrodnie wojenne" - grzmi w wydanym oświadczeniu Serbski Kościół Prawosławny. W kraju wrze po uniewinnieniu generałów Ante Gotoviny i Mladena Markaca odpowiadających za śmierć kilkuset i wypędzenie z Chorwacji ponad 200 tys. Serbów w 1995 r. Od środy w Belgradzie demonstrują studenci, ale tej decyzji nic nie zmieni. Demony przeszłości ożyły.

ETA chce negocjować swoje rozwiązanie

Separatystyczne ugrupowanie baskijskie ETA oświadczyło, że jest gotowe do negocjowania z rządami Francji i Hiszpanii swego rozwiązania się w rok po ogłoszeniu końca 40-letniej walki zbrojnej o niepodległość Kraju Basków.

"Rząd i naziści współdziałają"

Liczni uczestnicy manifestacji stawili się w sobotę w Atenach na apel organizacji lewicowych, by zaprotestować przeciwko mnożącym się atakom rasistowskim wobec imigrantów, za które winą obarczają zasiadającą w parlamencie neonazistowską Złotą Jutrzenkę.

Hamas: Nie zrezygnujemy ze zbrojeń. 'Broń ochroniła nas"

Rządzący Strefą Gazy Hamas nie zrezygnuje z dalszego zbrojenia się - oświadczył w Kairze agencji AP jeden z przywódców tego radykalnego ugrupowania palestyńskiego, sygnalizując, że jego prowadzone przez pośredników rokowania z Izraelem nie będą łatwe.

Schroeder: Putin prowadzi swój kraj ku demokracji

W opublikowanym w sobotę wywiadzie były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder wyraził opinię, że krytykowany na Zachodzie prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi swój kraj ku demokracji.

Cimoszewicz o unijnym fiasku: Wszyscy przegrali

Wszyscy przegrali - tak przerwane negocjacje ws. budżetu UE podsumował w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier uważa, że "nie jest to dobry sygnał dla świata zewnętrznego". - Europa nie wygląda na wielkie mocarstwo - ocenił. Dodał, że tym samym dostarczono argumentów zwolennikom tezy, że "gwiazda Europy gaśnie".

Ukraińcy czczą pamięć ofiar Wielkiego Głodu

Ponad dwa tysiące ludzi z kłosami zboża w dłoniach przemaszerowało ulicami Kijowa do Pomnika Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33. Niektórzy historycy szacują, że tragedia ta mogła pochłonąć nawet 10 milionów istnień.

"Polacy umrą". Mauzoleum z sercem Piłsudskiego sprofanowane

Antypolskie hasła oraz tekturowe pudło podpisane: "uwaga, bomba" - odkryto przy Mauzoleum Matki i Serca Syna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie na Litwie. Na plakacie, którym przykryto płytę grobu, umieszczono pogróżki wobec przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego. Policja prowadzi dochodzenie.

Skazany za szpiegostwo naukowiec zwolniony po ośmiu latach. Rosja łagodzi obyczaje?

Rosyjski naukowiec Walentin Daniłow został zwolniony warunkowo z więzienia po odsiedzeniu ośmiu lat. Został skazany za szpiegostwo na rzecz Chin w czasie pierwszej kadencji prezydenckiej Putina, w okresie tak zwanej "manii szpiegowskiej". - Dla służb wszystko jest sekretem, nawet to, że Ziemia jest okrągła - komentował po wyjściu na wolność. Zdaniem obrońców praw człowieka, zwolnienie Daniłowa ma osłodzić Rosjanom przyjęcie nowego restrykcyjnego prawa, zmieniającego pojęcie zdrady stanu.

We wtorek ekshumacja Jasera Arafata

Ekshumacja Jasera Arafata, zmarłego w listopadzie 2004 roku, odbędzie się w najbliższy wtorek - poinformowała w sobotę palestyńska komisja śledcza badająca okoliczności śmierci legendarnego przywódcy Palestyńczyków.

Zmiana układu sił w UE? Oś Berlin-Londyn drażni Francję

Mamy zmianę układu sił w UE. Cameron pozyskał nowych sojuszników - tak zakończony w piątek bez porozumienia unijny szczyt ocenia europejska prasa. Komentatorzy zaznaczają, że nieoczekiwane powstanie osi Berlin-Londyn zrodziło niezadowolenie Francji, która opowiada się za jak największym unijnym budżetem.