Schulz: Cameron nie powinien stawiać Brukseli ultimatum

Kandydat socjalistów na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, obecnie szef Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz ocenił we wtorkowym "Guardianie", że dążenia premiera Davida Camerona do zmiany traktatów UE to jedynie przejaw myślenia życzeniowego.

Mini-komputer wielkości monety. Co można z nim zrobić?

Koncern Intel zaprezentował miniaturowy komputer, zajmujący tyle miejsca, co karta SD, które znamy z aparatów cyfrowych. Urządzenie nazwane Edison wzbogacono o moduły umożliwiające łączność WiFi i Bluetooth. Intel chce, aby jego nowy mini-komputer dał początek fali nowych małych sprzętów z elektronicznym "mózgiem". Edison mieści się np. w ubraniu czy kubku.

ONZ przestanie aktualizować liczbę ofiar w Syrii

ONZ nie będzie na razie aktualizować bilansu ofiar śmiertelnych trwającej od blisko trzech lat wojny w Syrii, ponieważ nie ma możliwości oceny sytuacji na miejscu i nie jest w stanie weryfikować napływających informacji - oświadczył we wtorek rzecznik ONZ.

Król przyznał, że Hiszpania nie chce Gibraltaru. Obecny spór to zagrywka polityczna?

Jak wynika z odtajnionych przez brytyjskie archiwa rządowe dokumentów, król Hiszpanii Juan Carlos w latach 80. powiedział brytyjskim dyplomatom, że jego kraj tak naprawdę nie chce z powrotem Gibraltaru. Stoi to w sprzeczności z trwającym obecnie sporem dyplomatycznym pomiędzy Madrytem a Londynem. Hiszpańskie władze głośno domagają się zwrotu skrawka Półwyspu Iberyjskiego.

Wschodzące mocarstwa ścigają się na pokazy siły. Morskie demonstracje Chin i Indii

Dwie azjatyckie potęgi, Chiny i Indie, prowadzą cichy wyścig zbrojeń. Oba mocarstwa dążą do zdobycia maksymalnych wpływów nad okolicznymi szlakami żeglugowymi, od których są uzależnione ich gospodarki. Prowadzą wobec tego wielkie programy rozbudowy flot, które niemal równocześnie zaowocowały przyjęciem do służby lotniskowców. Oba kraje pochwaliły się nimi podczas specjalnych akcji propagandowych.

Znaleźli zaginionego po przypadkowym zdjęciu w gazecie

Amerykańska rodzina odnalazła swojego zaginionego krewnego, po tym jak dostrzegła jego twarz na pierwszej stronie gazety. Zdjęcie 20-letniego mężczyzny leżącego na ulicy Waszyngtonu obrazowało tekst o fali mrozów w USA. Siostra zaginionego skontaktowała się z autorką tekstu przez media społecznościowe i sprawa błyskawicznie się rozwiązała.

Libijskie okręty ostrzelały maltański tankowiec

Libijskie okręty otworzyły w poniedziałek ogień ostrzegawczy do maltańskiego tankowca. Płynął on bez pozwolenia Trypolisu do blokowanego przez siły rządowe portu Es Sider, który jest opanowany przez zwolenników uzyskania większej autonomii od rządu.

Sikorski "ćwierkał" o brytyjskich zasiłkach. Dostał odpowiedź administracji Camerona

- Polska atakuje plan powstrzymania imigrantów od pobierania zasiłków na dzieci - głosi tytuł głównej wiadomości na stronie brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph". Jest to artykuł odnoszący się do wiadomości, którą Radosław Sikorski zamieścił na Twitterze. Sprzeciwia się tam pomysłom premiera Davida Camerona na ograniczenie zasiłków dla imigrantów.

Sąd Najwyższy czasowo zablokował małżeństwa gejów w Utah

Sąd Najwyższy USA zawiesił w poniedziałek prawo homoseksualistów do zawierania małżeństw w konserwatywnym stanie Utah, przyznane w grudniu wyrokiem sądu federalnego. Zakaz nowych małżeństw gejów ma trwać przynajmniej do czasu, gdy wypowie się sąd apelacyjny.

Jedyna śmiertelna awaria reaktora w USA. Eksplozja w SL-1

W zapadającym zmroku 3 stycznia 1961 roku budynek eksperymentalnego reaktora SL-1 wyglądał zupełnie normalnie. Jednak kiedy wezwani na miejsce przez automatyczny system alarmowy strażacy próbowali się zbliżyć do centralnej hali, urządzenia mierzące promieniowanie zwariowały. Skończyła się skala. Jak się później okazało, mieli do czynienia z jedyną śmiercionośną katastrofą reaktora w historii USA.

Zniszczyli 6 ton kości słoniowej

Około 6 ton kości słoniowej zarekwirowanej przemytnikom zniszczono w poniedziałek w Chinach. Kły, figurki i ozdoby robotnicy wrzucali do dwóch wielkich kruszarek w mieście Dongguan w prowincji Guangdong.

"Celowali w głowę. Czułam, jak zapada mi się nos"

Skatowana przez nieznanych sprawców ukraińska dziennikarka i aktywistka Tetiana Czornowoł jest przekonana, że napastnicy chcieli ją zabić. Rośli mężczyźni mieli ją celowo bić w głowę. - Czułam jak zapada mi się nos, jak jest niszczony kolejnymi ciosami - twierdzi kobieta.

"Dżihad Jane" skazana na 10 lat. "Byłam w transie"

Amerykanka Colleen R. LaRose, używająca pseudonimu "Dżihad Jane", została w poniedziałek skazana w Filadelfii na 10 lat więzienia za udział w nieudanym spisku, mającym na celu zabicie szwedzkiego artysty Larsa Vilksa, który przedstawił Mahometa jako psa.

Kliczko dla tvn24.pl: Tłum wróci na Majdan

Witalij Kliczko zapowiada, że to kwestia czasu kiedy na Majdan znów powrócą setki tysięcy Ukraińców. W rozmowie z tvn24.pl mówi, że mniejsza liczba protestujących w centrum Kijowa, to efekt przerwy świąteczno-noworocznej. - Przyjdzie nowa fala ludzi, wciąż będziemy wywierać presję na rząd - mówi lider partii Udar.

Prezydent z rekordowo długim imieniem. 46 liter

Już za kilka dni mieszkańcy Madagaskaru będą mogli się chwalić, że ze wszystkich przywódców na świecie ich prezydent nosi najdłuższe nazwisko. Według nieoficjalnych wyników w rozegranej w grudniu dogrywce jesiennych wyborów prezydenckich Hery Martial Rokotoarimanana Rajaonarimamapianina zdobył 53,5 proc. głosów.