Katastrofa pociągu. 11 nowych oskarżonych

Jedenastu pracowników państwowego przedsiębiorstwa kolejowego w Hiszpanii zostało oskarżonych w związku z katastrofą kolejową pod Santiago de Compostela w lipcu ub. roku, w której zginęło blisko 80 osób - podał w piątek prowadzący dochodzenie sędzia śledczy.

Prawie trzy czwarte Niemców boi się wojny

Aż 71 proc. Niemców obawia się, że konflikt na Ukrainie może doprowadzić do wybuchu wojny. Połowa uczestników ankiety uważa, że UE nie dysponuje skutecznymi środkami, by powstrzymać Rosję przed agresją - podała w piątek niemiecka telewizja publiczna ZDF.

"Czarna lista" ONZ. Kary dla dowódców stron i byłego prezydenta

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek nałożyła sankcje wizowe i finansowe na osoby odpowiedzialne za wywołanie krwawego konfliktu w Rep. Środkowoafrykańskiej. Są to: były prezydent kraju Francois Bozize oraz przywódcy dwóch zwalczających się rebelianckich koalicji.

Eurodeputowany z symbolem rosyjskiego wojska na piersi

Symbol rosyjskiego wojska na piersi eurodeputowanego? Baretkę w charakterystyczne rudo-czarne pasy wpiął w klapę marynarki Waldemar Tomaszewski, działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie i przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, z ramienia której dostał się do Parlamentu Europejskiego. Deputowany upamiętnił w ten sposób piątkowe obchody 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej.

Ustawa na Dzień Zwycięstwa. Łagier za wezwanie do oddania Krymu

Nastroje separatystyczne w Rosji od piątku srogo karane. 9 maja weszła w życie wzbudzająca kontrowersje ustawa, zgodnie z którą nawet ten, kto słownie podważa integralność terytorialną Federacji Rosyjskiej, będzie karany. Ustawa powstawała równolegle z działaniami Rosjan na Ukrainie. Eksperci zauważyli, że za wezwanie do zwrotu Krymu Ukrainie grozić będzie więzienie.

Amerykanie oddali lotniskowiec. Musieli dopłacić centa

Jeden z weteranów US Navy ostatecznie trafi do pieców hutniczych. Flota zapłaciła symbolicznego centa za pozbycie się lotniskowca USS Saratoga. Okręt od dwóch dekad stał w rezerwie. Próbowano zamienić go w muzeum, ale nie udało się.

"Unia w ogóle nie powinna mówić o sankcjach, tylko je nakładać"

- Unia w ogóle nie powinna mówić o sankcjach, tylko je nakładać – powiedział doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar, który był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Wyraził też zaniepokojenie, że wizyta Władimira Putina w Normandii w czasie rocznicy D-Day może być próbą przełamania izolacji prezydenta Rosji.

Żyrinowski: O czym myślą w Warszawie? Coś im zostało w tych głowach?

- Całe to potrząsanie bronią do niczego dobrego nie doprowadzi. Będziemy zmuszeni do wyprowadzenia ciosu prewencyjnego - stwierdził Władimir Żyrinowski, słynący z kontrowersyjnego języka rosyjski populista i nacjonalista. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Andrzejem Zauchą ponownie sugerował Polakom, żeby dołączyli się do Rosji i przeprowadzili rozbiór Ukrainy.

Ostry atak na Obamę. "Niegodziwa, skundlona, czarna małpa"

Korea Północna przypuściła wyjątkowo ostry werbalny atak na Baracka Obamę. W materiale telewizji państwowej został przez "przypadkowych" rozmówców reporterów nazwany wielokrotnie "małpą" tudzież "małpą z czerwonym zadkiem pochłaniającą wszystko bez sensu", która "pasowałaby do zoo". Rożne ataki propagandy Pjongjangu na USA nie są niczym niecodziennym, ale ten doczekał się nawet reakcji Białego Domu.

Unia z "żalem odnotowuje obecność" Putina na Krymie

- Unia Europejska z żalem odnotowuje obecność prezydenta Władimira Putina na paradzie wojskowej w Sewastopolu, na Krymie - powiedziała Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił, że wizyta Putina na Krymie, pierwsza od marcowej aneksji półwyspu przez Moskwę, jest niewłaściwa. Wizytę prezydenta Rosji w Sewastopolu z okazji 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i 70. rocznicy wyzwolenia Krymu spod niemieckiej okupacji skrytykował też Biały Dom.

Krwawe walki w Mariupolu: strzały z granatników, wozy pancerne na ulicach, pożar siedziby milicji

Mariupol w obwodzie donieckim na południu Ukrainy był w piątek areną ciężkich walk - po ulicach, na których strzelano, krążyły rządowe transportery opancerzone, a separatyści podpalili siedzibę lokalnej milicji. MSW Ukrainy informuje, że w walkach zginęło około 20 prorosyjskich separatystów, a po stronie rządowej jedna osoba. Wieczorem donieckie władze obwodowe podały, że w Mariupolu zginęło dziś siedem osób, a 39 zostało rannych.

Bardzo bliskie spotkanie rosyjskiego szpiega i boeinga. Brakowało 90 metrów

Na początku marca doszło do bardzo poważnego incydentu niedaleko lotniska w Kopenhadze. Wznoszący się po starcie Boeing 737 z 132 osobami na pokładzie musiał gwałtownie manewrować, by uniknąć zderzenia z rosyjskim samolotem zwiadowczym Ił-20. Według szwedzkich mediów, maszyny minęły się w odległości 90 metrów, co jak na lotnictwo jest bardzo, ale to bardzo blisko.

Awakow: stawką jest państwo, wystarczy politykierstwa, wystarczy bezsensownego PR-u

"Gnidy do wynajęcia, kiedy się w końcu uspokoicie i nasycicie krwią? Myślcie!" - napisał szef ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow w opublikowanym na swoim profilu na Facebooku emocjonalnym oświadczeniu. Informował w nim m.in., że w Mariupolu podczas starć sił ukraińskich z prorosyjskimi separatystami zginęło 20 terrorystów. "Pozostali bojówkarze z ok. 60-osobowej grupy rozpierzchli się po mieście" - napisał Awakow. Dalsza część oświadczenia nosiła bardziej emocjonalny charakter.

Berlin niepokoi się o los Tatarów

Niemiecki rząd jest zaniepokojony sytuacją w sferze przestrzegania praw człowieka na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że niepokój budzi szczególnie sytuacja Tatarów krymskich.

Chryzantemy, Tajfuny i Tory. Trochę nowości, ale bez rewolucji. Co pokazali Rosjanie?

Tegoroczna parada na Placu Czerwonym miała wyjątkowe znaczenie nie ze względu na kolejną rocznicę zwycięstwa nad III Rzeszą, ale gwałtowne pogorszenie się relacji z Zachodem. W polityce Kremla duże znaczenie siła, więc propagandowy wymiar najważniejszego dorocznego pokazu potencjału wojska stał się o wiele bardziej istotny. Szoku jednak nie było. Rosyjskie wojsko pokazało kilka nowości, ale nie w najważniejszych dziedzinach.

Płonęły kable pod wieżą telewizyjną w Kijowie. Wstrzymana emisja kilku kanałów

W piątek około 4 nad ranem w tunelu pod kijowską wieżą telewizyjną wybuchł pożar. Płonęły kable łączące wieżę z budynkiem Narodowej Grupy Radiowo-Telewizyjnej Ukrainy. Kilka ukraińskich kanałów telewizyjnych, m.in. Inter, państwowy kanał "Pierwszy" i NTN, na kilka godzin wstrzymało emisję programów. Przedstawiciele władz w Kijowie początkowo nazwali pożar "dywersją". Jednak mer ukraińskiej stolicy Wołodymyr Bondarenko oświadczył, że przyczyną pożaru było krótkie spięcie, a teren wokół wieży telewizyjnej jest dobrze chroniony.

Separatyści w Doniecku zaatakowali szefa orkiestry. "Graj hymn Rosji!"

W czasie obchodów Dnia Zwycięstwa w Doniecku separatyści zakłócili uroczystości. Podbiegli do szefa orkiestry odgrywającej hymn ukraiński i zaczęli go szarpać. Żądali, żeby zagrał hymn Rosji. Po zakończeniu oficjalnych obchodów wdarli się na trybunę i ogłosili, że następny 9 maja odbędzie się bez "faszystów" i "hymn będą grali nasz (rosyjski)". Potem, w innym punkcie Doniecka, separatyści rozpoczęli świętowanie 9 maja we własnym gronie.

Szef Al-Kaidy w Jemenie zabity po pościgu samochodowym

Szef Al-Kaidy w Jemenie, jeden z najbardziej poszukiwanych przywódców tej siatki, Szaif Mohamed Said al-Szabwani, podejrzany o udział w zamachach i porwaniach, zginął w starciach z siłami bezpieczeństwa w Sanie - poinformowały w piątek jemeńskie władze.

Berlusconi zajął się chorymi na Alzheimera. Kara za oszustwa

Były premier Włoch Silvio Berlusconi rozpoczął w piątek pracę społeczną w ośrodku opieki nad osobami starszymi i chorymi koło Mediolanu. Zajmując się przez rok grupą 20 chorych na Alzheimera, odbędzie karę więzienia z wyroku za oszustwa podatkowe.

Amerykański krążownik z Tomahawkami wpływa na Morze Czarne

Jeszcze dziś na Morze Czarne wpłynąć ma amerykański krążownik Vella Gulf - donosi agencja ITAR-TASS, cytując rosyjskie źródło wojskowo-dyplomatyczne. Moskwa wskazuje na "prowokacyjny" charakter misji okrętu - dziś bowiem na Krymie odbywają się wojskowe pokazy z okazji Dnia Zwycięstwa.