Krwawe walki dżihadystów. 60 tys. osób musiało uciekać

Co najmniej 60 tys. ludzi musiało w ostatnich dniach opuścić domy z powodu zaciętych walk między wrogimi ugrupowaniami dżihadystycznymi we wschodniej prowincji Syrii, Dajr az-Zaur - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Separatyści przejmują budynki, na ulicach słychać strzały. Niespokojnie w Donbasie

Grupa separatystów zajęła w sobotę siedzibę lokalnej milicji w Gorłówce na wschodzie Ukrainy. Nad budynkiem zawisła flaga Donieckiej Republiki Ludowej, zgodnie z relacjami świadków słychać było strzały. Separatyści zajęli również budynek obwodowej delegatury Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował portal internetowy Ostrow. Niepokojące wieści dochodzą także z Mariupola, gdzie - zgodnie z relacjami świadków - słychać strzały i wyjące syreny.

Ashton chce niezależnego śledztwa ws. Odessy

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała w sobotę o przeprowadzenie niezależnego dochodzenia w celu ustalenia winnych przemocy, w wyniku której w Odessie na południu Ukrainy śmierć poniosło w piątek ponad 40 ludzi.

Parlament Europejski - "prawdziwy parlament, ustala połowę praw"

Parlament Europejski to prawdziwy parlament, który ustanawia co najmniej połowę wszystkich praw, które potem wchodzą w życie - mówił w programie "Tu Europa" Jacek Safuta, dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Wybory do PE odbędą się już niedługo - 25 maja.

Uwolniony Polak: Trudno mówić o byciu gościem, gdy byliśmy pilnowani przez ludzi z bronią

- Było wiele momentów, w których czułem się zagrożony. Byliśmy zazwyczaj odcięci od informacji, nie wiedzieliśmy co się dzieje wokół - relacjonował mjr Krzysztof Kobielski, uwolniony członek misji wojskowych z krajów OBWE na Ukrainie. Obserwatorzy przetrzymywani od ponad tygodnia przez siły prorosyjskie w Słowiańsku zostali w sobotę po południu przekazani szefowi Rady Europy. Polak ma jeszcze w sobotę dotrzeć do Warszawy.

"To już praktycznie wojna". Walki w Kramatorsku

Armia ukraińska kontynuuje działania przeciwko prorosyjskim separatystom w rejonie Kramatorska, na wschodzie Ukrainy. Dowódca operacji antyterrorystycznej gen. Wasyl Krutow poinformował o ciężkich walkach w mieście i okolicach. Jak twierdzi Kijów, ukraińskim siłom udało się odbić z rąk separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Temu Niemcowi Putin ufa najbardziej. Kim jest człowiek obok Schroedera?

Urodzinowa impreza byłego kanclerza - w Rosji i z udziałem Władimira Putina - wywołała na Zachodzie burzę. Wszyscy skupili się na Gerhardzie Schroederze, a to ktoś inny jest "niemieckim przyjacielem nr 1" Putina. Zresztą on też bawił się na urodzinach w pałacu, w którym blisko 100 lat temu zamordowano Grigorija Rasputina.

Kreml: wybory na Ukrainie w tym miesiącu to "absurdalna idea"

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że za rozlew krwi w piątek w Odessie odpowiedzialność ponoszą zarówno władze w Kijowie, jak i jej poplecznicy na Zachodzie, a ideę przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie w tym miesiącu nazwał "absurdalną".

Europejskie państwa NATO się rozbrajają. Bezpieczeństwo na koszt USA

Budżety wojskowe europejskich państw NATO od zakończenia zimnej wojny skurczyły się niemal o połowę. Tylko trzy kraje przestrzegają rekomendacji Sojuszu, aby na wojsko wydawać co najmniej dwa procent PKB. Czy obecny kryzys w relacjach z Rosją może zmienić sytuację? W wypadku większości krajów NATO zapewne nie.

Albańska dolina w Serbii. Aneksja Krymu otworzy puszkę Pandory na Bałkanach?

W 1992 roku przeprowadzili referendum i opowiedzieli się w nim za odłączeniem od Jugosławii, ale ta ich zignorowała. Dziś to przeszło 70 proc. mieszkańców regionu i ignorować ich już nie można. Albańczycy z Doliny Preszewskiej – malowniczej, a zarazem najbiedniejszej części Serbii – chcą jej przyłączenia do Kosowa. Powołują się na casus Krymu. UE musi zacząć działać, by historia nie cofnęła się o 15 lat. Drugiej wojny w Kosowie nikt z pewnością nie chce.

Pociąg metra wykoleił się na Manhattanie

Na nowojorskim Manhattanie w piątkowe popołudnie wykolieł się pociąg metra. Składem podróżowało około tysiąca pasażerów. Czterech z nich trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane.

Kanadyjczycy dołączą do Amerykanów w Polsce

Około 50 kanadyjskich żołnierzy weźmie udział w przyszłym tygodniu w ćwiczeniach wojskowych w Polsce w ramach reakcji NATO na kryzys ukraiński - ogłosił w piątek premier Kanady Stephen Harper.

Brzeziński: Obama musi przemówić do Amerykanów i zmobilizować Zachód

Barack Obama musi w końcu powiedzieć głośno, że kryzys na Ukrainie jest największym światowym wyzwaniem od czasu zakończenia zimnej wojny - napisał w piątek dla portalu politico.com prof. Zbigniew Brzeziński, komentując politykę USA wobec Rosji. Były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera dodał, że Obama powinien też jasno stwierdzić, dlaczego Ukraińcom pomóc powinni nie tylko Amerykanie, ale też wszyscy ich sojusznicy oraz Chiny, które "tak samo jak nas powinna interesować stabilizacja" na świecie.

Pożar budynku związków zawodowych w Odessie. MSW: 31 ofiar

W pożarze budynku związków zawodowych w Odessie zginęło w piątek 31 osób - podało ukraińskie MSW. Wcześniej mówiono o 38 ofiarach. Do pożaru doszło po zabarykadowaniu się w budynku prorosyjskich separatystów. Na ulicach miasta przez cały piątek trwały brutalne walki, które rozpoczęły się od starcia dwóch przeciwnych sobie manifestacji.

Na wniosek FR zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. "Sztuczne oburzenie Rosji nikogo nie przekonuje"

W piątek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołane na wniosek Rosji. Witalij Czurkin, ambasador tego kraju przy ONZ, obarczył winą za eskalację napięcia na Ukrainie "terrorystów z Prawego Sektora". - Rosyjskie zapewnienia, że protestujący aktywiści są pokojowo nastawieni są niewiarygodne. Pokojowi manifestanci nie strzelają do śmigłowców - argumentował z kolei przedstawiciel Wielkiej Brytanii Mark Lyall Grant.