"Europa Zachodnia żyła w marzeniu Alicji z Krainy Czarów"

- Obecnie obserwujemy zderzenie modelu polityki XXI wieku z twardą polityką XIX-wieczną, a obraz Rosji, która się modernizuje, legł w gruzach - powiedział doradca prezydenta Jaromir Sokołowski w programi "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

USA uspokajają państwa bałtyckie. Francja mówi o "nowych krokach" przeciw Rosji

Sekretarz Stanu USA upomniał swojego rosyjskiego odpowiednika. Jeśli Rosja wykona jakiś ruch ku aneksji Krymu - to będzie koniec dyplomatycznych rozmów, zagroził. Kilka telekonferencji z europejskimi przywódcami odbył też w sobotę Barack Obama. Prezydent Francji po rozmowie z amerykańskim odpowiednikiem oświadczył, że "brak postępu" w rozwiązaniu krymskiego kryzysu przyniesie "nowe kroki" przeciw Rosji. Jakie? Nie wyjaśnił.

Start przerwany przez zderzenie z ... rybą

Amerykański samolot badawczy musiał awaryjnie przerwać start, po tym jak przed dziobem maszyny mignął mu duży ptak, a po chwili rozległ się głośny huk w okolicy skrzydła. W hangarze znaleziono ślad uderzenia, ale na pasie nie odkryto jednak tego, czego się spodziewano. Zamiast martwego ptaka natrafiono na martwą rybę.

Twórca CNN wylądował w szpitalu

Ted Turner, amerykański potentat medialny i założyciel telewizji CNN, trafił do szpitala w Buenos Aires z podejrzeniem ataku wyrostka robaczkowego lub infekcji w obrębie jamy brzusznej - poinformowały źródła medyczne w argentyńskiej stolicy.

Rosyjskie fortuny w Londynie

Rosyjscy oligarchowie wolą być Brytyjczykami, a jako azyl wybierają Londyn. Swoje fortuny trzymają w brytyjskich bankach, inwestują miliardy w tamtejsze firmy i nieruchomości. Korzyści czerpią zatem obie strony - i Rosjanie, i Wielka Brytania. Bo najważniejsze by ich pieniądz był bezpieczny.

Serbia nie godzi się na powstanie sił zbrojnych Kosowa

Serbia jest zdecydowanie przeciwna planom władz Kosowa, które oznajmiły, że utworzą własne siły zbrojne. Rząd serbski zakwalifikował to jako naruszenie rezolucji ONZ i działanie szkodliwe dla procesu normalizacji stosunków między obu krajami.

Lewandowski: Nie będzie czeków w ciemno dla Ukrainy

- Mamy brak zaufania, co do przejrzystości reguł gospodarczych na Ukrainie i to od 20 lat, dlatego nasza misja (UE w Kijowie - red.) sprawdza, co jest na bieżąco Ukrainie potrzebne - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu. Dodał, że rząd w Kijowie szacuje potrzeby na 4 mld dol. Zaznaczył jednak, że UE jest gotowa wesprzeć Ukrainę tylko w bieżących potrzebach kwotą w wysokości 1,6 mld dol. - Nie ma możliwości [wydania - red.] czeków w ciemno dla Ukrainy - podkreślił Lewandowski.

"Wierzę, że nie zacznie się nowa zimna wojna"

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. - Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna - oznajmił rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Podsłuchy, "groźny Buisson" i pozwy. Sarkozy w oku cyklonu

Afera wywołana ujawnieniem nagrań byłego doradcy Nicolas Sarkozy'ego, który bez jego wiedzy rejestrował rozmowy byłego prezydenta skupia uwagę mediów. Sarkozy pozwał autora przecieku, a "Le Monde" ujawnił, że również sąd podsłuchiwał Sarkozy'ego.

Arabia Saudyjska: Bractwo Muzułmańskie organizacją terrorystyczną

Arabia Saudyjska formalnie uznała powstałe w Egipcie Bractwo Muzułmańskie, a także walczące w Syrii islamistyczne ugrupowania Front al-Nusra i Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) za organizacje terrorystyczne - podały państwowe media, powołując się na MSW w Rijadzie.

Frederick Forsyth bez złudzeń: Bronić Krymu to jak wypowiedzieć III wojnę światową szaleńcowi

- W ciągu tysiąca lat Rosja ani razu nikogo nie wyzwoliła, tylko podbijała. Co możemy zrobić dla Krymu? Absolutnie nic - mówi znany pisarz Frederick Forsyth, autor m.in. "Psów wojny" i "Dnia Szakala". W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety "El Pais" stwierdził, że Zachód może teraz tylko planować i czekać na odpowiedni moment, aby uderzyć we Władimira Putina. Teraz lepiej się "nie oszukiwać" i uspokoić - radzi.

Kongijski watażka Katanga współwinny zbrodni wojennych

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) uznał kongijskiego watażkę Germaina Katangę za współwinnego zbrodni wojennych popełnionych podczas ataku na wieś na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga w 2003 r., choć oczyścił go z innych zarzutów.

MSZ wzywa Polaków do opuszczenia Krymu

"Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu" - ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Jednocześnie odradza podróżowanie po Ukrainie i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przez obywateli polskich tam przebywających.

Kanada wyrzuciła rosyjskich żołnierzy. Mieli dobę na wyjazd

Rząd Kanady zerwał współpracę wojskową z Rosją i nakazał wyjazd przebywającym na szkoleniach w tym kraju dziewięciu rosyjskim żołnierzom. Mieli 24 godziny na spakowanie się i opuszczenie Kraju. Moskwa zareagowała oskarżeniem Ottawy o "zdecydowanie nieprzyjazną postawę".

Ukraiński bombowiec strategiczny na sprzedaż

Prywatna firma wystawiła na sprzedaż ukraiński, a wcześniej radziecki bombowiec strategiczny Tu-95. Cena wywoławcza to drobne trzy miliony dolarów. Po przeglądzie i zdobyciu odpowiednich pozwoleń maszyna ma się nadawać do latania. Jest tylko "lekko" używana.

Turcy poderwali F-16. Rosyjski samolot u brzegów

Tureckie dowództwo wojskowe znów poderwało sześć myśliwców F-16 po tym, gdy rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego Turcji. Ostatni taki incydent miał miejsce 4 marca.

Abbas wyklucza uznanie Izraela jako państwa żydowskiego

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powiedział, że nie uzna Izraela jako państwa żydowskiego i nie zgodzi się uznać tylko części okupowanej obecnie przez Izrael Jerozolimy Wschodniej jako stolicy państwa palestyńskiego.

Jean-Claude Juncker kandydatem EPL na szefa Komisji Europejskiej

Były wieloletni premier Luksemburga Jean-Claude Juncker jest kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na nowego szefa Komisji Europejskiej, który zostanie wyłoniony po majowych eurowyborach. Decyzję taką europejscy chadecy podjęli na kongresie wyborczym w Dublinie.