Pentagon: ewakuacja jazydów mało prawdopodobna

Ewentualna amerykańska ewakuacja irackich jazydów otoczonych przez dżihadystów w masywie górskim Sindżar okazuje się mało prawdopodobna - oświadczył w środę Pentagon. Grupa zwiadowcza USA dokonała oceny sytuacji na miejscu.

Uratować rebelię, rozpętać wojnę. Rosyjski ekspert o misji "białego konwoju"

Zdaniem znanego rosyjskiego eksperta ds. wojskowości Aleksandra Goltza, ewentualny wjazd "białego konwoju" do Donbasu oznaczać może prowokacje ze strony rosyjskiej. Chodzić miałoby o znalezienie pretekstu do wprowadzenia wojsk rosyjskich na Ukrainę. Drugi scenariusz przewiduje wymuszenie faktycznego rozejmu, co dałoby cofającym się separatystom czas na odzyskanie sił.

Tak prezydent Egiptu wracał z Soczi. Ominął Turcję i Ukrainę

Samolot z egipskim prezydentem wracał do Kairu z rosyjskiego Soczi niestandardową trasą w kształcie "wielkiego U" - podaje portal hurriyetdailynews.com i publikuje na dowód zdjęcie. Żeby ominąć turecką przestrzeń powietrzną prezydencki pilot zdecydował się na kilkukrotnie dłuższą trasę.

Porozumienie w ostatnich minutach trwania rozejmu. Pięć dni zawieszenia broni

Palestyńczycy i Izraelczycy osiągnęli porozumienie w sprawie przedłużenia rozejmu w Strefie Gazy - poinformowała agencja AFP powołując się na przedstawicieli Egiptu pełniących rolę mediatorów i pośredników w rozmowach obu stron konfliktu w Kairze. Jedne źródła mówią o kolejnych trzech dniach zawieszenia broni, inne - o aż pięciu.

"Biały konwój" i Putin na Krymie. Trzy scenariusze dla Ukrainy

Władze Ukrainy rozpatrują możliwość przyjęcia zaoferowanej przez Rosję pomocy humanitarnej dla Ługańska po jej skontrolowaniu na granicy przez ukraińskich celników przy udziale OBWE - oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego prezydenta Światosław Cehołko. Tymczasem na Krymie trwa druga od aneksji wizyta prezydenta Rosji Władmira Putina.

Katastrofa w Szwajcarii. Pociąg wykoleił się w wąwozie

W górach w południowo-wschodniej Szwajcarii wykoleił się w czasie przejazdu wąwozem pociąg pasażerski. Wypadek nastąpił po tym, gdy pociąg natrafił na osuwisko ziemi na swej drodze - podała szwajcarska policja. Jedenaście osób zostało rannych.

Liczba ofiar Eboli przekroczyła tysiąc

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w środę, że liczba ofiar śmiertelnych epidemii Eboli w Afryce Zachodniej wyniosła 1069. 1975 osób jest zarażonych wirusem.

Rozbił się samolot z kandydatem na prezydenta Brazylii. Eduardo Campos nie żyje

Prywatny samolot z kandydatem na prezydenta Brazylii Eduardo Camposem rozbił się w środę w mieście Santos - poinformowało agencję Reutera źródło w sztabie wyborczym partii Camposa. Kilkadziesiąt minut później BBC potwierdziło, po rozmowach z członkami partii Camposa, że ten zginął. Według straży pożarnej z katastrofy nie ocalał nikt z 7-osobowej załogi.

Pełczyńska-Nałęcz pierwszą ambasadorką RP w Rosji

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Bogusław Winid odebrali z rąk szefa MSZ Radosława Sikorskiego nominacje ambasadorskie na placówki w Rosji oraz przy ONZ. - Strata Warszawy jest zyskiem dla Moskwy i Nowego Jorku - podkreślił minister.

Putin wylądował. Kremlowska śmietanka już na Krymie

Władimir Putin rozpoczał w środę wizytę na Krymie, gdzie będzie przebywał dwa dni. Rosyjski prezydent przyleciał na półwysep po raz drugi od czasu jego aneksji. Przeprowadził już naradę z członkami Rady Bezpieczeństwa, a w czwartek spotka się z deputowanymi do Dumy Państwowej - poinformowała służba prasowa Kremla.

Siemoniak: Rosja najpierw wywołała cierpienia tysięcy ludzi, a teraz wysyła konwój humanitarny

Optymalnym celem dla Polski jest utworzenie w naszym kraju baz wojskowych NATO - powiedział w Bielsku-Białej szef MON Tomasz Siemoniak. Jak podkreślił, wynika to z realnego zagrożenia związanego z sytuacją na Ukrainie i woli wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Można obawiać się złych scenariuszy - stwierdził minister. Jednocześnie zaznaczył, że Polska jest w bliskiej relacji z sojusznikami i jest przygotowana na różne warianty rozwoju sytuacji.

17-latka wróciła z kraju ogarniętego Ebolą. "Nie było wiadomo, kto jest chory a kto nie"

- Lekarze przyszli do mnie w maskach, fartuchach i rękawicach. Byłam w izolatce - opowiada 17-letnia Anna Śnieżek z Wrocławia, która kilka dni temu wróciła z Liberii. To właśnie tam wirus Ebola zbiera śmiertelne żniwo. Nastolatka po powrocie trafiła do szpitala. Na szczęście okazało się, że jest zdrowa. O tym w jaki sposób uniknęła niebezpieczeństwa, opowiedziała w rozmowie z reporterem TVN24.

"Najpierw Rosjanie dostarczali czołgi i terrorystów, a teraz wodę i sól"

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk skrytykował Rosję za transport pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy. Zaznaczył, że "poziom rosyjskiego cynizmu nie ma granic". Dodał, że taką pomoc Ukraina może przyjąć jedynie od Czerwonego Krzyża. Z kolei minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow oświadczył, że rosyjski konwój nie zostanie przepuszczony przez obwód charkowski.

Rosyjska ambasada: polskie władze pozwalają sobie na obraźliwe i rusofobiczne oświadczenia

Rosyjska ambasada nie widzi podstaw do tłumaczenia się ze słów Władimira Żyrinowskiego, który stwierdził, że w razie konfliktu wojennego między Rosją a Zachodem o Ukrainę, Polska "zostanie zmieciona z powierzchni ziemi". - Taka prośba wygląda szczególnie nieodpowiednio w Polsce, gdzie nie tylko opozycja, ale i przedstawiciele władzy pozwalają sobie na obraźliwe i rusofobiczne oświadczenia - stwierdziła sekretarz prasowa ambasady Rosji w Polsce Waleria Pierżinskaja.