Specjalna Misja Monitoringowa OBWE na Ukrainie oświadczyła w piątek, że jej przedstawiciele uczestniczyli w rozmowach władz wojskowych Rosji i Ukrainy w sprawie strefy buforowej na wschodniej Ukrainie.
MSZ Rosji zdementowało wcześniej doniesienia agencji Reutera, że przedstawiciele rosyjskiej armii spotkali się tego dnia w obwodzie donieckim z przedstawicielami wojskowych władz Ukrainy, by opracować szczegóły strefy rozdzielającej dwie strony konfliktu w Donbasie.
Ważne rozmowy
„Możemy potwierdzić, że przyjęliśmy zaproszenie strony ukraińskiej dla Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE do obserwowania dzisiejszych rozmów wstępnych w Soledarze (miasto w obwodzie donieckim) między ukraińskimi i rosyjskimi oficerami. Byliśmy tam zgodnie z naszym mandatem” – oświadczyła misja OBWE na swojej stronie na Facebooku w imieniu jej szefa Michaela Bociurkiwa. Reuters napisał w piątek, powołując się na ukraińskich wojskowych, że trójstronna grupa, w której znajduje się 76 rosyjskich wojskowych oraz przedstawiciele OBWE, spotkała się na północ od Doniecka na wschodzie Ukrainy, by wyznaczyć granice proponowanej strefy buforowej.
Co dalej?
Rosja nieustannie zaprzecza, by była stroną konfliktu na wschodniej Ukrainie; jej MSZ oświadczyło w piątek, że wszystkie kwestie związane z zawieszeniem broni są omawiane wyłącznie między przedstawicielami strony rosyjskiej a przedstawicielami obwodów donieckiego i ługańskiego. "Rola strony rosyjskiej jako członka grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE polega na tym, by współdziałając z OBWE, wspierać dany proces" - oświadczyło rosyjskie MSZ. Wysłannicy z Ukrainy, Rosji i OBWE ustalili 19 września na spotkaniu w stolicy Białorusi Mińsku utworzenie strefy buforowej. Zawarte memorandum przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie, tak aby między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.
Zawieszenie broni
Dokument mówi o zakazie użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych. Wprowadzono też zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, mają zostać usunięte. Nadzór nad przestrzeganiem porozumienia sprawuje misja monitoringowa OBWE. Uznano, że strefa zdemilitaryzowana wzmocni obowiązujący od 5 września kruchy rozejm.
Autor: msz//gak / Źródło: PAP