Obama na linii z Putinem: wojsko do baz, wpuśćcie obserwatorów i usiądźcie do rozmów

Barack Obama przez godzinę rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, którego wzywał do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu z Ukrainą. Zaapelował, aby rosyjskie wojsko wróciło do swoich baz, a Rosja usiadła do rozmów z rządem w Kijowie. Z kolei Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy na sumę 1 mld dolarów.

Tymoszenko apeluje do UE: potrzebujemy zdecydowanych kroków

Rosyjski prezydent Władimir Putin posunie się na Ukrainie tak daleko, na ile pozwoli mu Zachód - oceniła w Dublinie była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, apelując do unijnych polityków o wsparcie dla jej kraju w obliczu rosyjskiej interwencji.

Ambasador USA w Polsce: nie szukamy rozwiązań wojskowych, a dyplomatycznych

- Nie szukamy rozstrzygnięć wojskowych, ale dopóki Krym będzie pod kontrolą Rosji, będziemy szukać rozwiązań dyplomatycznych, by to zmienić - mówił w "Faktach po Faktach" Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce. Jak dodał, jeśli Rosja pozostanie bierna na międzynardowe apele, Amerykanie zastosują wobec niej kolejne sankcje.

Tunezja po trzech latach znosi stan wyjątkowy

Prezydent Tunezji Monsif Marzuki zniósł na terenie całego kraju stan wyjątkowy, wprowadzony w styczniu 2011 r. w związku z antyrządowymi zamieszkami, które doprowadziły do obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego - poinformowała jego kancelaria.

Film o Arce Noego "godzi w uczucia wiernych"

Akademia Studiów Islamskich Al Azhar i Rada Wielkich Ulemów zażądały od władz egipskich wydania zakazu wyświetlania amerykańskiego filmu "Noah", którego głównym bohaterem jest prorok Noe, i którego treść uznały za "sprzeczną z prawem islamskim".

Obama: determinacja USA i ich sojuszników nie osłabnie

Prezydent USA Barack Obama podkreślił, że celem sankcji przeciwko Rosji jest poniesienie przez nią kosztów za działania na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że społeczność międzynarodowa wspólnie czyni postępy w kwestii przychodzenia Ukrainie z pomocą i sprzeciwiania się działaniom Rosji.

Bronisław Komorowski w polskiej wsi pod Stambułem

Prezydent Bronisław Komorowski w drugim dniu oficjalnej wizyty w Turcji odwiedził polską osadę pod Stambułem – Adampol, po turecku Polonezkoy ("polska wieś"). Zwiedził tam polski cmentarz i kościół katolicki, gdzie co sobotę odprawiana jest msza po polsku.

Turcja ma klucz od Morza Czarnego. Potężnej floty pod Krym wpuścić nie może

Wizja wysłania na Morze Czarne silnego zespołu amerykańskiej floty z lotniskowcem atomowym na czele może być kusząca dla zwolenników podjęcia ostrych działań w związku postępowaniem Rosji na Krymie. Jest to jednak obecnie praktycznie niemożliwe. Wejścia na Morze Czarne pilnuje Turcja, która związana prawem międzynarodowym nie może na to pozwolić. Na dodatek jest bardzo wątpliwe, aby Pentagon podjął się takiego zadania.

UE nie będzie rozmawiać z Rosją o współpracy. Umowa z Ukrainą przed 25 maja

Unia Europejska zawiesza rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po nadzwyczajnym szczycie Unii, zwołanym w związku z kryzysem na Krymie. Dodał, że UE podpisze z Ukrainą umowę stowarzyszeniową w jej politycznym kształcie przed 25 maja.

Cameron: nie będzie powrotu do "business as usual" z Rosją

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w czwartek w Brukseli po nadzwyczajnym szczycie UE, że swymi działaniami wobec Ukrainy Rosja dopuściła się rażącego naruszenia prawa międzynarodowego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande dodali, że "Unia Europejska jest gotowa", by wprowadzić sankcje gospodarcze wobec Moskwy, jeżeli ta będzie dalej destabilizowała sytuację na Krymie.

Sankcje wobec Rosji. Tusk: to dowód jak poważna jest sytuacja

Rada Europejska zgodziła się na jak najszybsze podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą - przekazał podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu potwierdził również wprowadzenie sankcji wobec Rosji. - To jest dowód jak poważna jest sytuacja - podkreślił na zakończenie unijnego szczytu w Brukseli.

Jaceniuk: NATO "nie ma na radarze" Ukrainy

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w Brukseli, że jego kraj nie omawia członkostwa w NATO. Po rozmowach z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego Andersem Foghiem Rasmussenem Jaceniuk zapewnił, że Kijów chce rozwiązać kryzys środkami pokojowymi.

Co wojna robi z dzieciństwem? Wstrząsająca kampania Brytyjczyków

Co by było gdyby Wielka Brytania została uwikłana w konflikt podobny do tego w Syrii? Jak wyglądałoby dzieciństwo Londyńczyków? Na te pytania próbują odpowiedzieć sobie realizatorzy filmu "Co wojna robi z dzieciństwem", który ma uzmysłowić tym, którzy niewiele wiedzą o konflikcie syryjskim, jak wielką tragedią dla dzieci wojna.

"F**k you, Putin!". Przerwana akcja Femenu na Krymie

Aktywistki Femenu znów w akcji - tym razem przed siedzibą krymskiego parlamentu. Kobiety protestowały przeciwko włączeniu Krymu do Rosji, co spotkało się z agresją zgromadzonego tłumu. Kobiety szybko zostały zatrzymane przez umundurowane i nieumundurowane służby oraz usunięte z placu.

Asad popiera Putina na Ukrainie

Prezydent Syrii Baszar el-Asad - podaje z Damaszku agencja EFE - "ogłosił w czwartek poparcie dla swego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina" w związku z jego działaniami wobec Ukrainy.

OBWE potwierdza: misja obserwatorów na Krymie zatrzymana

OBWE potwierdza, że jej 40-osobowa misja wojskowych obserwatorów, która znajduje się już przy wjeździe na Krym, nie mogła dostać się na półwysep i zawróciła w kierunku miasta Chersoń. Obserwatorzy mają tam podjąć decyzję, czy będą kontynuować misję.

Przełomowe zeznania w sprawie Pistoriusa? "Błagam, niech ona przeżyje"

"Zastrzeliłem ją. Myślałem, że to złodziej i ją zastrzeliłem" - te słowa Oscara Pistoriusa cytował Johan Stipp, sąsiad oskarżonego, który jako pierwszy był na miejscu tragedii. - Oscar cały czas płakał i modlił się. Powtarzał: "Błagam, niech ona przeżyje. Ona nie może umrzeć" - powiedział Stipp. Jego zeznania potwierdzają wersję samego sportowca i mogą stać się koronnym argumentem dla obrony, że jej klient jest niewinny.

Francja: przyłączenie Krymu do Rosji oznacza koniec pokoju międzynarodowego

Szef dyplomacji Francji Laurent Fabius oznajmił w Rzymie, że jeśli Krym przyłączy się do Rosji, oznaczać to będzie koniec światowego pokoju i granic państwowych. Tymczasem szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział po spotkaniu z szefem departamentu USA Johnem Kerrym, że nałożenie przez Waszyngton sankcji wizowych i finansowych na obywateli Rosji "nie pomaga w rozmowach".

Tatarzy namawiają do bojkotu referendum na Krymie

Medżlis (parlament) Tatarów krymskich zaapelował do mieszkańców półwyspu o zbojkotowanie ogólnokrymskiego referendum wyznaczonego na 16 marca - poinformował w czwartek przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow.

Turczynow: władze Krymu nielegalne. Komorowski: referendum nie ma mocy prawnej

Władze Krymu są nielegalne i podejmują decyzje trzymane na muszce karabinów - oświadczył w czwartek pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Z kolei prezydent Polski Bronisław Komorowski powiedział, że w świetle prawa ukraińskiego referendum na Półwyspie Krymskim nie ma mocy obowiązującej.

"Krym to już Rosja". Separatyści: Ukraińcy to okupanci

Krymscy separatyści przyspieszyli i już nawet nie udają, że czekają na wynik referendum. Po głosowaniu, w którym parlament opowiedział się za przyłączeniem do Rosji, poszły konkrety. Rząd zapowiada nacjonalizację majątku państwa ukraińskiego i wprowadzenie rubla jako waluty. Nazywa ukraińskich żołnierzy okupantami. W tej sytuacji referendum wyznaczone na 16 marca będzie już tylko formalnością.