Brytyjski minister: ograniczyć napływ imigrantów albo Wielka Brytania opuści Unię

Brytyjski minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith powiedział, że David Cameron będzie się domagał nowych narzędzi umożliwiających powstrzymanie napływu imigrantów z biedniejszych krajów Unii Europejskiej. W innym wypadku - jak zasugerował minister - brytyjski rząd może zachęcać mieszkańców Wysp do opowiedzenia się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE. Referendum w tej sprawie ma się odbyć w 2017 r.

Jak głęboki kryzys przeżywa Bundeswehra? Urzędnicy zablokowali zakup lodówek

Jak cokolwiek ma grać w niemieckiej armii, jeżeli minister obrony nie może przeforsować kupna lodówki dla żołnierzy zdanych w swych jednostkach póki co wyłącznie na stołówkę? - pyta w niedzielnym komentarzu "Die Welt". Dziennik opisuje kolejną "aferę" związaną z działaniem Bundeswehry. Tym razem nie chodzi o awarie samolotów latających do Iraku, a o udostępnienie żołnierzom sprzętu AGD w ich jednostkach. "W wojsku istnieje poważny konflikt interesów między żołnierzami i cywilnymi urzędnikami" - pisze gazeta.

Ruszył synod Franciszka. 15 tys. egzemplarzy Biblii w prezencie

Niech prace synodu na temat rodziny przebiegają w duchu prawdziwej wolności i pokornej kreatywności - tego uczestnikom zgromadzenia biskupów w Watykanie życzył papież Franciszek podczas mszy inauguracyjnej. Podkreślił, że synod to nie konkurs inteligencji. Wiernych zaś poprosił o modlitwę w intencji synodu.

Tajemnicze zaginięcie kilkudziesięciu studentów. Odnaleziono masowy grób

W sobotę w miejscowości Iguala w stanie Guerrero w południowo-zachodnim Meksyku odnaleziono masowy grób z nieustaloną jeszcze liczbą ciał. To właśnie w tej miejscowości nieco ponad tydzień temu doszło do brutalnego rozproszenia demonstracji studenckiej przez policję, w wyniku czego zginęło sześć osób, a kilkanaście zostało rannych. Wielu studentów uciekło przed policyjną agresją - czterdziestu z nich do tej pory nie wróciło do domów. Władze podejrzewają, że to właśnie szczątki części z nich mogą znajdować się w znalezionym grobie.

Maroko z alkomatami rusza do walki z drogowymi piratami

Na marokańskich szosach i ulicach miast pojawili się po raz pierwszy policjanci wyposażeni w alkomaty, aby kontrolować kierowców, mimo iż w tym muzułmańskim kraju niezależnie od przepisów drogowych spożywania alkoholu zabrania również religia.

Ebola w USA: chory w stanie krytycznym

Stan pierwszego pacjenta, u którego zdiagnozowano ebolę na terenie USA, jest krytyczny - poinformowali lekarze Texas Health Presbyterian. Thomas Duncan zaraził się wirusem w Liberii.

Brazylia wybiera prezydenta. Rousseff na czele sondaży

Zwolenniczka ograniczenia roli państwa w gospodarce Marina Silva, dotąd główna rywalka umiarkowanie lewicowej faworytki, prezydent Brazylii Dilmy Rousseff, spadła w sondażach przed wyborami prezydenckim. Jej miejsce zajął socjaldemokrata Aecio Neves.

Synod Franciszka o rodzinie i rozwodnikach. "To test pontyfikatu"

O godz. 10 papież Franciszek odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę z okazji rozpoczęcia nadzwyczajnego Synodu biskupów na temat wyzwań duszpasterskich związanych z rodziną. Synod potrwa do 19 października. Udział w nim weźmie łącznie ponad 250 osób, wśród nich 190 kardynałów i biskupów z całego świata. Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie mediów. Synod będzie testem dla pontyfikatu Franciszka i jego reform, gdyż omawiana będzie kwestia sytuacji rozwodników będących w nowych związkach.

Buzek: ważne jest, byśmy zaklepali fundusze unijne

Jeśli polski rząd będzie jak kadra siatkarzy przez następne kilkanaście miesięcy, a taką atmosferę można stworzyć, to będzie rząd przełomu i ten rząd dokona wielu pozytywnych zmian - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek komentując powołanie nowego rządu. Zdaniem posła do PE, przez rok rządzenia można zrobić wiele rzeczy.

Baby Doc, były krwawy dyktator Haiti, nie żyje

W sobotę zmarł na atak serca były prezydent Haiti, Jean-Claude Duvalier, zwany Baby Doc. Został obalony po 15 latach rządów wskutek powstania ludowego przeciwko dyktaturze w 1986 r. Przywłaszczał sobie ponad 60 proc. dochodu narodowego Haiti.

Erdogan grozi Państwu Islamskiemu. "Turcja ze swoją armią zrobi to, co należy"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przestrzegł, że jeśli dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaatakują grobowiec Sulejmana Szacha w północnej Syrii (na terytorium, które Turcja uważa za swoje), "od tego momentu wszystko się zmieni". Wcześniej, w piątek, Damaszek ostrzegł Ankarę, że wprowadzenie wojsk tureckich na terytorium Syrii zostanie odebrane jako agresja.

"Największy projekt gospodarczy w historii". Rodzina w Europie zyska średnio 545 euro rocznie

Umowa handlowa między Unią Europejską i USA, jeśli zostanie zawarta, połączy dwie największe gospodarki świata. Chodzi o stworzenie rynku transatlantyckiego, czyli o zniesienie prawie wszystkich barier handlowych i inwestycyjnych. - Ta umowa ułatwi np. kupowanie gazu z łupków, co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnia Ignacy Niemczycki z Polityka Insight. O umowie rozmawiano w najnowszym odcinku programu "Tu Europa".