"Część przekonania, że świat stał się bezpieczny, powinniśmy odłożyć na półkę"

- Nic tak bardzo nie hamuje agresora jak przekonanie, że ma przed sobą nie ofiarę, ale mocnego przeciwnika - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezydent Bronisław Komorowski. Odnosząc się do zagrożenia, jakie Rosja tworzy w Europie, prezydent ocenił, że "trzeba porzucić przekonanie, że świat nie pójdzie w złą stronę". NATO zrozumiało to m.in. dzięki Polsce i w tej chwili jednomyślnie uznaje Moskwę za wroga - wyjaśniał dalej prezydent.

Podejrzany pakunek na lotnisku. Ewakuacja terminalu w Luton

Lotnisko Luton na północ od Londynu w poniedziałek wznowiło pracę po kontrolowanym zdetonowaniu przez saperów podejrzanego pakunku. Wcześniej tego dnia z powodu znaleziska zarządzono ewakuację lotniska i na kilka godzin zawieszono wszystkie przyloty.

Poroszenko: mamy porozumienie z krajami NATO ws. dostaw broni

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że Ukraina porozumiała się z kilkoma krajami NATO ws. bezpośrednich dostaw broni. Takie słowa padły podczas jego spotkania z wojskowymi w Mariupolu. Pytany o wypowiedź ukraińskiego prezydenta rzecznik polskiego MON podkreślił, że nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia poza opublikowanym w niedzielę oświadczeniem, w którym zdementowano informację m.in. ws. dostaw broni.

Ukraina z NATO rozpoczęła ćwiczenia na Morzu Czarnym

W północno-zachodniej części Morza Czarnego rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe manewry Sea Breeze 2014 z udziałem sił morskich m.in. Ukrainy i USA. Ich celem jest przećwiczenie działań mających zapewnić bezpieczeństwo żeglugi w strefie kryzysowej.

"Naszej ziemi nie oddamy nigdy". Poroszenkę w Mariupolu powitał ogień artylerii

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozpoczął wizytę w Mariupolu. Tuż przed jego przyjazdem ukraińskie posterunki zostały ostrzelane przez siły rebeliantów i wojska rosyjskie, znajdujące się w położonym ok. 40 km na wschód Nowoazowsku przy granicy z Rosją. W Mariupolu Poroszenko poinformował, że rebelianci przekazali dotychczas, na mocy rozejmu, 1,2 tys. jeńców ukraińskich.

Pancerna grupa na Krymie, "zielone ludziki" w Mołdawii, a Naddniestrze grozi Ukrainie

Ukraińscy sztabowcy obawiają się rosyjskich sił na Krymie, "zielonych ludzików" w Mołdawii i separatystów w Naddniestrzu. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony alarmuje, że Rosjanie koncentrują pancerną grupę uderzeniową przy granicy z obwodem chersońskim. Były minister obrony ostrzega zaś, że Rosja nie zrezygnuje łatwo z planu lądowego połączenia z Krymem.

W drodze na szczyt przez czerwoną strefę, gdzie rządzą handlarze kokainą

Polski podróżnik Marcin Gienieczko wykorzystał krótki pobyt w Limie by przygotować się do dalszej podróży. W trakcie czyszczenia, przepakowywania i tułaczki po urzędach zapoznał się w polską ambasador na terenie peruwiańskiej stolicy. Spotkał również legendarnego przewodnika po amazońskiej dżungli, który dotrzyma mu towarzystwa w kolejnym, ryzykownym etapie. Gienieczko planuje bowiem przeprawę przez region, gdzie władzę dzierży nie Peru, a miejscowi handlarze narkotykowi.

Na tej stronie można przeprosić Putina za "politykę zachodnich władz i mediów"

Prokremlowski portal pravda.ru poinformował w poniedziałek o istnieniu "europejskiej strony" dearputin.com, na której wszyscy mieszkańcy Zachodu mogą się podpisać pod listem otwartym do prezydenta Władimira Putina i narodu rosyjskiego, w którym proszą o wybaczenie za "działania rządów swoich państw i media". Pod listem "podpisało się" do tej pory ponad 7,5 tys. osób. Większość wpisów na liście wskazuje jednak, że podpisują się głównie osoby o rosyjsko brzmiących nazwiskach.

Hamas oskarża Abbasa o "niszczenie pojednania"

W reakcji na groźbę prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, że zerwie współpracę z Hamasem, ten radykalny ruch oskarżył go w poniedziałek o niszczenie pojednania palestyńskiego i o wypowiedzi służące interesom Izraela.

Żołnierze na misji wykorzystywali seksualnie kobiety

Żołnierze Sił Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM) wykorzystywali seksualnie somalijskie kobiety i dziewczęta w swych bazach w Mogadiszu - poinformowała organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) w opublikowanym w poniedziałek raporcie. AMISOM jest finansowana głównie przez ONZ, Unię Europejską, USA i Wielką Brytanię.

Kijów: separatyści złamali porozumienie o rozejmie

Prorosyjscy rebelianci na wschodniej Ukrainie w ciągu ostatniej doby kilka razy złamali warunki zawieszenia broni w konflikcie z siłami rządowymi - oświadczyło w poniedziałek w Kijowie dowództwo operacji antyterrorystycznej.

To już pewne. Książę George będzie miał rodzeństwo

Książęca para oczekuje kolejnego potomka. Królowa i członkowie obu rodzin są zachwyceni tą informacją - tym lakonicznym oświadczeniem Pałac Kensington potwierdził plotki, które od co najmniej miesiąca krążyły po anglojęzycznych mediach. Nieco ponad rok po narodzinach pierwszego syna 32-letnia Kate spodziewa się drugiego dziecka.

ONZ: ponad trzy tysiące ofiar konfliktu na Ukrainie

Liczba zabitych podczas konfliktu na Ukrainie przekroczyła 3 tys., jeśli uwzględnimy ofiary zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych - oznajmił Ivan Szimonović, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka.

Estoński oficer uprowadzony przez rosyjskie służby. Czy NATO powinno zareagować?

Czy porwanie estońskiego oficera kontrwywiadu przez rosyjskie służby powinno wywołać reakcję państw NATO? - Nikt rozsądny nie uważa zapewne, że z powodu jednego incydentu powininno się myśleć o zastosowaniu Artykułu 5. Ale co w takim razie powinno decydować o jego uruchomieniu? - pyta w rozmowie z serwisem Euobserver były szef estońskiego wywiadu Eerik Kross. - Co, jeśli jutro porwanych zostanie pięć czy dziesięć osób? Nie mówię, że stanie się to niebawem, ale pytanie pozostaje - zaznaczył.

Separatyści nie chcą uwolnić jeńców? "Kijów może nas oszukać"

"Doniecka Republika Ludowa zamierza przeprowadzić 10 września wymianę jeńców" - poinformowała rosyjska agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela samozwańczej DRL Andrieja Purgina. Kilka godzin wcześniej agencja ITAR-TASS cytowała słowa tzw. ministra bezpieczeństwa narodowego DRL Leonida Baranowa, który twierdził, że do wymiany jeńców nie dojdzie, bo separatyści obawiają się "oszustwa" ze strony Kijowa. Uwolnienie jeńców przewiduje podpisane w Mińsku piątkowe porozumienie o rozejmie.

"Czarno na białym" o kulcie Putina

Jest dla nich ojcem, carem i liderem, któremu wierzą. A wierzą w to, że dzięki niemu "Rosja podniesie się z kolan". Naród mówi o Władimirze Putinie, że jest mądry, sprawiedliwy, słowny i przystojny. Siostry z sekty w Bolszoj Jelni - miejscowości oddalonej pół tysiąca kilometrów od Moskwy - wierzą nawet, że wstąpił w niego duch apostoła Pawła. Boski czy nie - Putin znakomicie wyczuwa nostalgię swojego narodu, jego tęsknotę za Związkiem Radzieckim, za wielkością dawnego imperium. Na czym polega fenomen Władimira Putina w Rosji? Dlaczego kochają go mieszkańcy wiosek i intelektualne elity? Odpowiedź dziś w programie "Czarno na białym" o godz. 20.30.

Applebaum: Rosja wygrywa na Ukrainie. "Czy będziemy walczyć za Litwę lub Łotwę?"

- W obecnej sytuacji obywatele państw bałtyckich, Polski czy Rumunii zaczynają wątpić, czy gwarancje NATO mają pokrycie w rzeczywistości - tłumaczyła w wywiadzie dla CNN publicystka "Washington Post" Anne Applebaum. - Memorandum budapesztańskie zostało naruszone i nikt za to nie zapłacił. Jest jasne, że nie ma woli angażowania się w tej części świata. Dobrze, nie będziemy walczyć za Ukrainę. Ale czy będziemy walczyć za Litwę lub Łotwę? - pytała dziennikarka.

Niemiecka lewica nie chce wydawać więcej na obronność

Szef klubu parlamentarnego SPD, partii współrządzącej w Niemczech, Thomas Oppermann wykluczył - mimo ustaleń ostatniego szczytu NATO - możliwość zwiększenia przez Niemcy wydatków na wojsko do 2 proc. PKB. Obecnie Berlin przeznacza na obronność 1,3 proc. PKB.

Zapomniany ukraiński "kocioł". Cisza przed burzą?

Artyleryjski ostrzał i wzajemne oskarżenia. Kijów i rebelianci zarzucają sobie nawzajem, że rozejm wykorzystują tylko do przegrupowania i wzmocnienia sił przed kolejną ofensywą. Ledwo uzgodniono zawieszenie broni, a już aktualne staje się pytanie, nawet nie "czy", ale "kiedy" dojdzie do wznowienia walk.