Zmarł twórca kosmicznego stwora z "Obcego"

W wieku 74 lat zmarł w szpitalu H.R. Giger, szwajcarski artysta i projektant, laureat Oscara za najlepsze efekty wizualne. Zasłynął przede wszystkim jako twórca tytułowego "Obcego" z filmu Ridleya Scotta. Kilka dni temu artysta trafił do szpitala po upadku ze schodów.

"NYT": Okrągły stół na Ukrainie bez znaczenia

Zaplanowane na środę rozmowy okrągłego stołu na Ukrainie nie będą miały wielkiego znaczenia. Szansa na złagodzenie kryzysu ukraińskiego pojawi się dopiero po wyborach prezydenckich 25 maja i jeśli Rosja powstrzyma separatystów - ocenia wtorkowy "New York Times".

WikiLeaks: Amerykanie już w 2008 r. "napisali" ukraiński scenariusz. Z jedną ważną różnicą

Dyplomacja USA już w 2008 roku przewidziała dość dokładnie "czarny scenariusz", gdyby Ukraina chciała silniej zintegrować się z Zachodem - wynika z dokumentu opublikowanego przez WikiLeaks. Ambasada w Moskwie pisała, że starania Ukrainy o członkostwo w NATO mogą doprowadzić do podziału kraju na dwie części, wojny domowej lub nawet sprowokować Rosję do zbrojnej interwencji. Scenariusz sprawdza się po sześciu latach, choć to nie chęć zbliżenia Ukrainy do NATO, a do UE, okazała się katalizatorem konfliktu.

Oś Moskwa-Pekin. Putin jedzie do Chin, będzie gazowy kontrakt?

20 maja Władimir Putin złoży oficjalną wizytę w Chinach. Jak informuje Kreml, "wizyta podniesie te relacje na nowy poziom partnerstwa i strategicznej współpracy". Niewykluczone, że w Szanghaju Rosja i Chiny podpiszą wyczekiwany od tak dawna kontrakt na dostawy gazu. Ostatnio Moskwa straszy UE, że przekieruje część swojego gazu właśnie na wschód.

Putin sięga po wojska wewnętrzne. Generałowie dostali Syberię i Kaukaz

Na bazie wojsk wewnętrznych MSW powstać może podporządkowana bezpośrednio prezydentowi Gwardia Narodowa - tak eksperci interpretują postawienie na czele tej 200-tysięcznej formacji Wiktora Zołotowa, zaufanego Władimira Putina. To tylko jedna z kilku zmian na szczytach rosyjskiej władzy, wskazująca na umacnianie "siłowego" obozu w Moskwie.

Steinmeier w Kijowie: Z nadzieją czekamy na 25 maja

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił we wtorek, że sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, jednak wyraził nadzieję, że wysiłki władz ukraińskich na rzecz dialogu narodowego doprowadzą do stabilizacji.

Potroili liczbę zwolenników Rosji w Donbasie? Sondaż a "referendum"

Niemal połowa badanych Ukraińców zamieszkujących obwody uważane za prorosyjskie (doniecki, ługański i charkowski) twierdzi, że Ukraina nie powinna szukać sojusznika ani na Zachodzie, ani w Rosji - wynika z badania zleconego przez CNN. Bliższej współpracy z sąsiadem chce 37 proc. pytanych, a z Unią Europejską - 14 proc. Wyniki badania opublikowano dzień po tzw. referendum separatystów, w którym rzekomo 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością i oddzieleniem od Ukrainy. Wyników plebiscytu nie uznały państwa Zachodu.

Psychiatra: Amputacja kończyn wywołała u Pistoriusa silne zaburzenia

Uzbrojony Oscar Pistorius może stanowić zagrożenie dla społeczeństwa z powodu zaburzeń psychicznych związanych z amputacją kończyn jeszcze w dzieciństwie - uważa prywatna lekarz psychiatra tego sportowca, która zeznawała w poniedziałek w sądzie. Pięciokrotny mistrz paraolimpijski jest oskarżony o to, że 14 lutego ubiegłego roku z premedytacją zastrzelił w domu swoją partnerkę Reevę Steenkamp. Grozi mu dożywocie.

Bliski współpracownik Putina i młoda prokurator Krymu na "czarnej liście" UE

Na liście sankcji wobec Rosji, jakie w poniedziałek wprowadziła Unia Europejska, znalazło się m.in. nazwisko zastępcy szefa administracji Kremla - Wiaczesława Wołodina, dowódcy sił powietrznych Federacji Rosyjskiej - gen. Władimira Szamanowa, samozwańczego mera Słowiańska - Wiaczesława Ponomariowa oraz prokurator generalnej Krymu - Natalii Pokłońskiej.

UE i Waszyngton nie uznały głosowań w Doniecku i Ługańsku

- Unia Europejska zdecydowanie popiera suwerenność i jedność terytorialną Ukrainy. Nie uznajemy aneksji Krymu i Sewastopola tak samo, jak nie uznajemy niedzielnych tak zwanych referendów – powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po rozmowach z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem w Kijowie.

"Turystka Putina" awansowała. Z ulic Kijowa, Odessy i Krymu za biurko w Ługańsku

Zaczęła w środku zimy, od wieców poparcia dla Wiktora Janukowycza w Kijowie. Potem przemieniła się w mieszkankę Charkowa, a następnie Odessy. Gdy wydawało się, że jej ostatnią rolą będzie ta na Krymie, gdzie wypłakiwała oczy, prosząc Rosję o pomoc, tydzień temu znów pojawiła się w Odessie, a w niedzielę w Ługańsku. Tam awansowała. Podliczała głosy w referendum i przeganiała dziennikarzy z kamerami.