Obama proponuje zmiany ws. podsłuchów

Prezydent USA Barack Obama zamierza zwrócić się do Kongresu, by ten wypracował rozwiązania kończące możliwości zbierania i przechowywania zapisów rozmów telefonicznych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.

Pierwsi ukraińscy żołnierze opuścili Krym. Są z nimi rodziny

Pierwsi ukraińscy żołnierze stacjonujący do tej pory na Krymie przekroczyli już nową granicę republiki i wraz ze swoimi rodzinami znaleźli się na terytorium Ukrainy - podał portal tsn.ua. W poniedziałek późnym popołudniem p.o. prezydenta kraju Ołeksandr Turczynow podpisał dekret o wyprowadzeniu z okupowanego przez Rosję Krymu ukraińskich jednostek wojskowych i rodzin żołnierzy.

Olbrychski: Zagrać teraz w Moskwie, to jak zagrać w Berlinie w 1938 r.

- W tej chwili zagranie w Moskwie byłoby trochę tak, gdybym w 1938 roku pojechał do Berlina grać po aneksji Czechosłowacji - mówił gość "Kropki nad i" Daniel Olbrychski, odnosząc się do aneksji Krymu przez Rosję. Drugi z gości Moniki Olejnik, Krzysztof Zanussi, dodał jednak: - Musimy współpracować i może się nam polityka nie podobać, ale z kulturą (rosyjską - red.) powinniśmy mieć związki.

SMS Reevy Steenkamp do Pistoriusa: czasami się ciebie boję

Reeva Steenkamp, zamordowana dziewczyna Oscara Pistoriusa, bała się swojego chłopaka - wynika z wiadomości sms, jakie ujawnił w sądzie policyjny ekspert. "Czasami boję się ciebie i tego, jak się wobec mnie zachowujesz" - pisała modelka do niepełnosprawnego sportowca trzy tygodnie przed śmiercią.

Ławrow: Zachód nam pokazał, ile warte są obietnice

To, co wydarzyło się na Krymie, było związane z koniecznością ochrony rosyjskiej ludności, która mieszka tam od setek lat - powiedział Siergiej Ławrow w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który wypomniał mu, że Rosja obiecywała, że Krymu nie zajmie, a po dwóch tygodniach to uczyniła. Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że Rosja "nie zmusza nikogo, by jej wierzył", a same kraje Zachodu pokazały przez lata, "ile takie obietnice są warte".

Niemcy nie wyślą dodatkowych sił na wschodnie rubieże NATO

Ministerstwo obrony Niemiec oświadczyło w poniedziałek, że nie wyśle dodatkowych oddziałów na wschodnie rubieże NATO. Minister Ursula von der Leyen sugerowała wcześniej, że Sojusz powinien wzmocnić obecność, by okazać państwom bałtyckim i Polakom solidarność.

Sms: "nikt nie przeżył". Histeria i łzy po informacji o losach zaginionego boeinga

Łzy, krzyki i histeria - tak zareagowali bliscy pasażerów zaginionego samolotu na informacje premiera Malezji. W poniedziałkowe popołudnie szef malezyjskiego rządu na specjalnej konferencji prasowej poinformował, że poszukiwany od 8 marca boeing "zakończył lot w Oceanie Indyjskim". - To jest niemożliwe - krzyczała jedna z kobiet. Jak podają zagraniczne media, jeszcze przed konferencją prasową część rodzin otrzymała sms z informacją, że nikt z pasażerów samolotu nie przeżył.

Jedyny "krytyk" Putina w Dumie: Działania Rosji grożą wojną, bo wygrały emocje

- Obecne działania naszej Dumy mogą sprowokować wojnę - tak aneksję Krymu i rosyjski udział w kryzysie na Ukrainie skomentował Ilja Ponomariow, jedyny deputowany niższej izby parlamentu, który sprzeciwił się włączeniu półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej. Żeby nie było jednak wątpliwości, polityk stwierdził, że Rosja zareagowała "emocjonalnie" i dała się wciągnąć w konflikt prowokowany przez Kijów.

Dawna twierdza krzyżowców zdobyta przez siły Asada

Syryjskie wojsko reżimowe zdobyło obleganą od stycznia dawną twierdzę krzyżowców Krak des Chevaliers, położoną w prowincji Hims niedaleko granicy z Libanem. Dawna siedziba joannitów w zachodniej Syrii była od dwóch lat bastionem rebeliantów.

Malezja: boeing spadł do Oceanu Indyjskiego. Ostatnia pozycja daleko od możliwych lądowisk

Samolot malezyjskich linii lotniczych poszukiwany od 8 marca "zakończył lot w Oceanie Indyjskim" - poinformował w krótkim oświadczeniu premier Malezji w poniedziałkowe popołudnie. Polityk dodał, że do tego wniosku służby poszukiwawcze doprowadziły "nowe dane" wykorzystane po raz pierwszy w tego typu poszukiwaniach. Rodziny ofiar zostały wcześniej poinformowane o wnioskach, do jakich doszli śledczy.

Iran buduje makietę lotniskowca US Navy. Po co?

Analitycy amerykańskiego wywiadu zastanawiają się, po co Iranowi makieta lotniskowca, którą budują w jednej ze swoich stoczni nad Zatoką Perską. Jednostka ma ponad 200 metrów długości i kształtami przypomina okręty typu Nimitz. Ustalono, że na pewno nie jest to normalny lotniskowiec. Amerykanie spekulują, że Irańczycy wysadzą makietę na potrzeby propagandy lub posłużą się nią jako celem do ćwiczeń.

Kamera zablokowała joystick pilota, wojskowy transportowiec zaczął pikować

Brytyjskie wojsko ujawniło, co stało za groźnym incydentem na pokładzie transportowca Voyager w lutym. Maszyna ze 189 żołnierzami na pokładzie niespodziewanie weszła w ostre nurkowanie i w pół minuty opadła o ponad kilometr, co spowodowało, że osoby nieprzypięte pasami znalazły się na suficie. Śledztwo wykazało, że wszystko to przez ręczną kamerę pilota, która zablokowała mu joystick w skrajnej pozycji.

"Poczułem, że mój samolot został trafiony. Katapultowałem się. Jutro, pojutrze wrócę"

- Poczułem, że mój samolot został trafiony. Podjąłem decyzję, żeby się katapultować - powiedział pilot, którego samolot został w niedzielę zestrzelony przez tureckie wojsko. Syryjski żołnierz utrzymuje jednak, że do incydentu doszło na terytorium Syrii, około 7 km od granicy z Turcją. Telewizja, która odwiedziła mężczyznę w szpitalu, okrzyknęła go "bohaterskim pilotem Syrii". On sam po krótkiej rekonwalescencji chce szybko wrócić za stery.

Rosjanie wywiedli wywiad USA w pole? "Analitycy byli zaskoczeni"

Chociaż USA liczyły się z tym, że Rosja spróbuje zająć Krym, to amerykański wywiad nie przechwycił wymiany informacji o planie ataku - pisze "Wall Street Journal". Amerykanie mieli błędnie sądzić, że Rosjanie użyją wojsk prowadzących manewry przy granicy z Ukrainą.

Ban na smartfony. Po godz. 21 zabiorą je dzieciom

W japońskim mieście Kariya zakazano dzieciom używania smartfonów po godz. 21. Chodzi przede wszystkim o aspekt zdrowotny, ale także o zmniejszenie nasilającego się w ostatnim czasie nękania za pomocą wiadomości wysyłanych z aplikacji zainstalowanych na smartfonach.