Rosja chce Mistrali albo zwrotu pieniędzy

Rosja będzie usatysfakcjonowana każdym z dwóch rozwiązań problemu francuskich Mistrali: otrzymaniem okrętów lub zwrotem pieniędzy - powiedział w poniedziałek doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Jurij Uszakow.

Był okup i obietnica wolności. Nie dożył. Zginął w nieudanej akcji komandosów

Rodzina i przyjaciele zebrali okup, a jemeńscy mediatorzy uzgodnili z przedstawicielami Al-Kaidy szczegóły uwolnienia. Południowoafrykańczyk Pierre Korkie, więziony w Jemenie razem z Amerykaninem Luke'em Sommersem, miał zostać uwolniony w niedzielę. Wcześnie rano w sobotę amerykańscy komandosi przeprowadzili próbę odbicia pojmanych. Zakończyła się niepowodzeniem. Zginęli wszyscy terroryści i dwaj zakładnicy. Korkie zmarł od rany postrzałowej na kilkadziesiąt godzin przed tym., kiedy miał odzyskać wolność. RPA domaga się wyjaśnień od USA.

Media: Zabójczyni amerykańskiej nauczycielki działała sama

Mieszkanka Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podejrzana o zabicie kilka dni temu amerykańskiej nauczycielki w Abu Zabi, inspirowała się "ideologią terrorystyczną". Nie udowodniono, by miała powiązania z jakąś radykalną grupą - podały media w ZEA.

Kanadyjski minister ostrzega przed zamachami terrorystycznymi

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Steven Blaney ostrzegł w niedzielę przed możliwością zamachów terrorystycznych w Kanadzie po opublikowaniu w internecie apelu, którego autorem ma być Kanadyjczyk walczący dla Państwa Islamskiego.

William i Kate w USA. Spotkanie z Obamą

Książę William i księżna Kate przybyli w niedzielę z pierwszą wizytą do USA. W poniedziałek William ma się spotkać w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą i wygłosić przemówienie na konferencji Banku Światowego.

Co najmniej 11 zabitych w operacji SEALs

Kobieta, 10-letni chłopiec i lokalny przywódca Al-Kaidy byli wśród co najmniej 11 osób, które straciły życie razem z dwoma zagranicznymi zakładnikami w Jemenie w wyniku nieudanej próby ich odbicia, kierowanej przez USA - podali w niedzielę świadkowie.

Szpieg pokonał nianię. Najlepszy dokument roku powstał w hotelu

"Citizenfour" o Edwardzie Snowdenie, który ujawnił, że amerykańskie służby specjalne prowadzą masową inwigilację obywateli, został uznany za najlepszy pełnometrażowy dokument International Documentary Association. Film Laury Poitras pokonał m.in. "Szukając Vivian Maier", historię niani, którą świat odkrył jako wybitnego fotografa dopiero po jej śmierci. Tym samym "Citizenfour" wzmocnił pozycję głównego kandydata do oscarowego zwycięstwa.

Media: Izraelski nalot koło Damaszku. Celem rakiety S-300?

Syryjska telewizja państwowa podała w niedzielę, że izraelskie samoloty zaatakowały cele w pobliżu międzynarodowego lotniska w Damaszku i miasta Dimas nieopodal granicy z Libanem. Informację o ostrzale przekazała również libańska telewizja Al-Manar.

Kadyrow "żąda głów" ukraińskich deputowanych. "Może pocałować nas w tyłki"

"Zatrzymania i dostarczenia do Groznego" trzech deputowanych ukraińskiego parlamentu zażądał od rosyjskich służb specjalnych szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow. Jego zdaniem parlamentarzyści poparli działania terrorystów, którzy zaatakowali w Groznym 4 grudnia i wzywali Ukraińców do wspieranie czeczeńskich separatystów. W odpowiedzi ukraińscy deputowani chcą, by Kadyrow "odpowiedział za śmierć tysięcy Ukraińców" z rąk czeczeńskich najemników w Donbasie, a SBU wszczyna dochodzenie przeciwko Kadyrowowi.

Tragiczna noc w Donbasie. Ofiary w Doniecku, "rekordowe" bombardowanie w Ługańsku

Troje mieszkańców Doniecka zginęło, a 10 zostało rannych w nocy z soboty na niedzielę podczas ostrzału artyleryjskiego - informuje doniecka rada miejska. W mieście co chwila słychać strzały i wybuchy. W obwodzie ługańskim z kolei od odłamków pocisku zginęło dwoje mieszkańców wsi Kriakowka. "Pozycje ukraińskich żołnierzy ostrzelano ponad 80 razy - to rekord od czasu podpisania rozejmu 5 września" - podaje przewodniczący rady obwodowej ługańszczyny Hennadij Moskal.

Jednostka 731 i "wioski zgniłych nóg". Śmiercionośny spadek po cesarskiej armii

Mimo traumy, jaką przyniosło w Europie użycie broni chemicznej podczas I wojny światowej, Japończycy sięgnęli po nią 20 lat później walcząc w Chinach. Na koniec porzucili chemiczny arsenał uciekając przed Armią Czerwoną. Ta śmiertelnie groźna spuścizna do dziś pozostaje problemem w relacjach Tokio z Pekinem, a zarazem jedną z najmniej znanych kart konfliktu sprzed blisko 80 lat.

Po 12 latach w Guantanamo trafili do Urugwaju

Sześciu więźniów z Guantanamo zostało przewiezionych do Urugwaju - poinformował Pentagon. Trafiło tu czterech Syryjczyków, Tunezyjczyk i Palestyńczyk, którzy będą mieli status uchodźców. W Guantanamo byli przetrzymywani przez ponad 12 lat.