Putin: Rosja to specyficzna demokracja z najlepszą bronią atomową na świecie

Na Ukrainie nie ma jednak wojny domowej, tylko "operacja karna władz centralnych", zaś mówiący o wojnie dziennikarz jest "agresywny". Pierwszy od czasów aneksji Krymu wywiad Władimira Putina dla zachodnich mediów potwierdza, że prezydent zmienia zdanie w zależności od potrzeb. Nie zmienia się jedno: wiara w wyjątkowość Rosji, która nabiera sił w obliczu największego wroga - Ameryki. Oto fragmenty wypowiedzi Putina dla francuskich mediów.

Dowódca uwolnionego sierżanta: powinien ponieść konsekwencje i stanąć przed sądem

Po radości z uwolnienia amerykańskiego sierżanta Bowe'a Bergdahla z rąk afgańskich talibów - teraz polityczna burza i publiczne oskarżenia o dezercję. Do grona osób wskazujących na winę amerykańskiego żołnierza dołącza jeden z jego byłych dowódców. Jak wspomina, zachowanie Bowe'a Bergdahla wskazywało, że może planować ucieczkę z bazy.

Myśliwiec spadł na domy w USA

Harrier AV-8B, myśliwiec amerykańskiej marynarki wojennej, spadł w środę na miasteczko Imperial w południowej Kalifornii. Maszyna runęła na dwa domy, które stanęły w płomieniach. Na szczęście nikt z mieszkańców nie zginął. Uratował się także pilot - zdążył się katapultować.

Zdaniem Putina Clinton jest słaba. "Chociaż może to nie jest złe u kobiet"

- Z kobietami lepiej się nie sprzeczać - stwierdził Władimir Putin, pytany o wypowiedź Hillary Clinton, w której przyrównywała działania prezydenta Rosji do tych Hitlera. Jego zdaniem takie stwierdzenia dowodzą "słabości" Amerykanki. W wywiadzie dla francuskiej telewizji zapewnił też, że w Rosji nikt nie prześladuje homoseksualistów.

Amerykańskie media o wizycie Obamy. "Polska odniosła sukces"

Relacjonując przemówienie prezydenta Baracka Obamy w Warszawie, media w USA położyły nacisk na jego zapewnienie, że USA będą bronić Europy Wschodniej przed nowymi zagrożeniami. - Polska odniosła jeden z największych sukcesów w erze po zimnej wojnie - oceniono.

G7 bez Putina o Putinie. Ostrzeżenie przed sankcjami

Kraje G7 wezwały Rosję do współpracy z nowym prezydentem Ukrainy, wycofania wojsk znad granicy i powstrzymania dostaw broni dla separatystów. Nie wykluczyły nowych sankcji gospodarczych wobec Rosji, jeśli nie zechce ona współpracować.

Bombowce strategiczne USA zawitają nad Bałtyk?

Według nieoficjalnych informacji jest możliwe, iż amerykańskie bombowce strategiczne B-52 wezmą udział w ćwiczeniach nad Bałtykiem. Trzy przyleciały właśnie do Wielkiej Brytanii. Wojsko USA nie informuje o konkretnych celach wizyty maszyn w Europie, ale informacja mogła się wydostać bardzo niecodziennym kanałem.

Rosyjski myśliwiec musnął szpiega USA. Był protest

Pentagon ujawnił groźny incydent, do którego doszło w kwietniu nad Morzem Ochockim. Rosyjski myśliwiec miał przelecieć bardzo blisko amerykańskiej maszyny zwiadowczej. Waszyngton początkowo protestował jedynie kanałami nieoficjalnymi, ale teraz ujawnił sprawę.

Asad wygrywa syryjskie wybory: Frekwencja 73 proc., poparcie 89 proc.

Baszar el-Asad wygrał wybory prezydenckie w Syrii - poinformował przewodniczący parlamentu w Damaszku. Autorytarny przywódca reżimu walczącego od ponad trzech lat z rebeliantami zdobył według oficjalnych danych aż 88,7 proc. głosów. Do urn karty wrzuciło też rzekomo trzech na czterech Syryjczyków upoważnionych do głosowania.

Waszyngton zamierzamy obserwować palestyński rząd "bardzo uważnie"

Sekretarz stanu USA John Kerry zadeklarował, że Waszyngton podejmie współpracę z nowym palestyńskim rządem jedności "tak jak tego potrzebujemy", ale będzie śledził jego deklarowany dialog polityczny z Izraelem. Jak jednocześnie podkreślił, USA nie uznają tego rządu, gdyż nie reprezentuje on konkretnego państwa.

Na Ukrainie "nie ma kryzysu humanitarnego"

Na Ukrainie nie ma kryzysu humanitarnego, nie ma więc potrzeby, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmowała w tej sprawie rezolucję proponowaną przez Rosję - uważa ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew.

Barroso: byłbym zadowolony, gdyby Rosja pokazała, że zasługuje na dobre miejsce przy stole

- To, że udział Rosji w tym formacie (G8) został zawieszony to bardzo silny przekaz, mówiący o tym, że mając na uwadze zachowanie Rosji, najbardziej rozwinięte kraje na świecie nie postrzegają jej jako prawowitego członka w tym demokratycznym klubie - powiedział w rozmowie z TVN24 Jose Mauel Barroso, szef Komisji Europejskiej. Wcześniej przed rozpoczęciem szczytu G7 w Brukseli gratulował Polsce 25 lat wolności.

Poroszenko: plan decentralizacji Ukrainy na wzór modelu polskiego

Petro Poroszenko zapowiedział w Warszawie, że w czasie swojej inauguracji zaplanowanej na 7 czerwca w Kijowie przedstawi plan decentralizacji kraju "wokół modelu polskiego". Prezydent-elekt dodał, że z Polski wyjedzie przekonany o tym, że Ukraina ma "godnych zaufania sojuszników w Unii Europejskiej i na całym świecie".

Amerykański dyplomata chwali Iran

Iran podjął właściwe kroki w sprawie uczynienia swego programu nuklearnego bardziej transparentnym dla społeczności międzynarodowej - oświadczył ambasador USA przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Joseph Macmanus.

Ukraina: Rosjanie kłamią w sprawie uchodźców

Ukraińska Straż Graniczna zdementowała informacje Rosjan, którzy stwierdzili w środę, że musieli ogłosić stan wyjątkowy w 15 rejonach graniczących z obwodem donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, z powodu dużego napływu uchodźców ze stref trwających tam działań wojennych. Żaden obywatel Ukrainy nie poprosił o status uchodźcy w Rosji - napisano w oświadczeniu pograniczników.

Czesi i Słowacy nie chcą u siebie sojuszniczych wojsk

Słowacja przyłączyła się do stanowiska Czech, praktycznie wykluczając goszczenie na swym terytorium oddziałów NATO. Premier Robert Fico oświadczył, że nie wyobraża sobie obecności zagranicznych żołnierzy na Słowacji "w formie jakichś baz".