Groźby Rosji zrobiły swoje. Po deklaracji w Berlinie próba sił w Kijowie

To nie zmiana formuły rozmów ws. Donbasu była głównym tematem szczytu w Berlinie. Prawdziwa batalia toczy się dziś o zmiany w konstytucji Ukrainy. Tego oczekuje Zachód, licząc na uniknięcie eskalacji wojny w Donbasie. Niemcy i Francja okazały Ukrainie poparcie, ale ceną jest wypełnianie przez Kijów mińskiego porozumienia - nawet, gdy nie robi tego Rosja. Poroszenko taką cenę gotów jest zapłacić. Dlatego zaraz po berlińskim spotkaniu ogłoszono redukcję długów Ukrainy. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Dekada po uderzeniu huraganu Katrina. "Ocaliliśmy siebie nawzajem"

Mieszkańcy amerykańskich stanów Missisipi i Luizjana obchodzili w sobotę 10. rocznicę przejścia huraganu Katrina, jednego z największych kataklizmów w dziejach kraju. Katrina spowodowała śmierć ok. 1,8 tys. ludzi i wyrządziła straty szacowane na 151 mld dolarów.

"Solidarność z Polską ws. Rosji za pomoc w kwestii uchodźców"

Polska i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które czują się zagrożone przez Rosję, mogą liczyć na solidarność ze strony całej Europy tylko wtedy, gdy włączą się w proces rozwiązywania kryzysu spowodowanego falą uchodźców - pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Więcej kontroli na dworcach kolejowych? Ministrowie po ataku w pociągu

Ministrowie spraw wewnętrznych i transportu ośmiu krajów UE oraz Szwajcarii wezwali w sobotę w Paryżu do zwiększenia środków bezpieczeństwa na kolei, głównie na połączeniach międzynarodowych. Zaapelowali do Komisji Europejskiej, by ta wprowadziła zmiany w kodeksie granicznym Schengen.

Liban "cuchnie" i protestuje. "Ludzie chcą upadku reżimu"

Tysiące demonstrantów machających libańskimi flagami i skandujących antyrządowe hasła zebrały się w sobotę na placu w centrum Bejrutu. Protestowano przeciwko przywódcom politycznym Libanu, którym zarzuca się niekompetencję i korupcję.

Niemiecki marsz w obronie uchodźców. "Drezno wolne od nazistów"

Pięć tysięcy osób wyszło w sobotę na ulice stolicy Saksonii Drezna, aby wyrazić poparcie dla uchodźców atakowanych przez neonazistów. W ostatnim czasie w Saksonii doszło do podpaleń ośrodków dla uciekinierów i demonstracji przeciwko przyjmowaniu azylantów.

"Europejscy przywódcy wycierają sobie gębę Polską jako przykładem braku solidarności"

Niemiecka polityka wobec uchodźców nie jest dobra, nie rozwiązuje problemu (...) Polska musi sformułować inną od niemieckiej propozycję rozwiązania problemu, bo inaczej sprawa pozostanie w impasie - mówil w TVN24 Janusz Reiter. - Przez to, że nie formułujemy własnej polityki, ale też nie chcemy uczestniczyć w tej proponowanej przez Niemcy czy Francję, zaczynamy robić za „złego europejskiego luda” - mówił z kolei Jan Rokita. Obaj byli gośćmi Macieja Wierzyńskiego w magazynie "Horyzont".

Aresztowano domniemanego zamachowca z Bangkoku. To Turek

Tajlandzka policja aresztowała mężczyznę podejrzewanego o dokonanie w połowie sierpnia zamachu bombowego w hinduistycznej świątyni w centrum Bangkoku. Zatrzymany mężczyzna został zidentyfikowany m.in. na podstawie nagrania z monitoringu.

Dwudniowy rozejm w syryjskich miejscowościach zerwany

Trwający od czwartku rozejm między syryjskimi rebeliantami, armią rządową i libańskim Hezbollahem w będącym w rękach bojowników mieście Az-Zabadani i w dwóch szyickich miejscowościach w prowincji Idlib został w sobotę rano zerwany.

To dużo więcej niż defilada. To huczne święto mocarstwowości

"Niezapomniana i nieporównywalna z niczym innym" – tak zaplanowaną na 3 września defiladę wojskową w Pekinie zapowiada chińska państwowa gazeta "Global Times". Obchody organizowane z okazji 70. rocznicy pokonania Japonii w II wojnie światowej pokażą nie tylko potęgę wojskową Chin, ale przede wszystkim miejsce tego kraju na arenie międzynarodowej.

"Możemy domniemywać, że uwięzieni w środku ludzie po prostu się udusili"

Śledczy badają, co było przyczyną śmierci 71 uchodźców, których ciała znaleziono w ciężarówce stojącej na poboczu austriackiej autostrady A4. Policjanci z Austrii i Węgier, przy wsparciu Interpolu, szukają organizatorów przemytu. Europejscy politycy zastanawiają się natomiast, co zrobić, by poradzić sobie z kryzysem związanym z napływem uchodźców, który każdego dnia przybiera coraz bardziej dramatyczne oblicze. ("Fakty z zagranicy")

Kontynent grodzony drutem kolczastym. Europa nie widzi nadciągającej katastrofy

Stary Kontynent doświadcza prawdziwej wędrówki ludów. Uciekających przed wojną Syryjczyków, Irakijczyków czy Afgańczyków będzie napływało więcej i więcej. Na razie Bałkany – najbiedniejszy rejon Europy – powstrzymują setki tysięcy imigrantów przed dotarciem do serca Unii Europejskiej. Ale tylko na razie, bo "miękkie podbrzusze Europy" pęcznieje i jest pozostawione same sobie. Prawdopodobne scenariusze malują się w ciemnych barwach. Nadchodzi czas, w którym Zachód będzie musiał w końcu zacząć działać, jeżeli chce uniknąć katastrofy.