Papież przyjmie 9 listopada prezydenta Dudę

Papież Franciszek przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Andrzeja Dudę. Spotkanie odbędzie się 9 listopada - ogłosił w sobotę ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. Będzie to pierwsze spotkanie nowego prezydenta Rzeczpospolitej z papieżem.

Skazany w Rosji estoński oficer "wymieniony na niezwykle cennego rosyjskiego szpiega"

Funkcjonariusz estońskich służb bezpieczeństwa Eston Kohver, skazany w Rosji na 15 lat więzienia za szpiegostwo, został wymieniony na byłego oficera Policji Bezpieczeństwa Estonii Aleksieja Dressena, szpiegującego na rzecz Rosji. Poinformowała o tym rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Agencja Interfax podaje, że do wymiany doszło dziś, na przejściu granicznym w obwodzie pskowskim.

Petardy, wyzwiska i kaptur Ku Klux Klanu powitały uchodźców w Finlandii

Kilkudziesięciu agresywnie nastawionych Finów "powitało" w piątek przed wjazdem do jednego z ośrodków przejściowych autokar z około 40 uchodźcami. Zebrani rzucali w stronę przybyłych petardy. Towarzyszyły temu obelgi. Jeden z przybyłych na miejsce Finów miał na sobie biały kartonowy kaptur symbolizujący poglądy rasistowskiego Ku Klux Klanu.

"Rosja może zaatakować islamistów w Syrii w każdej chwili"

"Rosyjskie lotnictwo jest gotowe do bombardowania zarówno pozycji terrorystycznego Państwa Islamskiego, jak i powstańców, którzy walczą o obalenie reżimu Baszara el-Asada" - napisał "Los Angeles Times", powołując się na raport wywiadu sporządzony dla Białego Domu.

Kopacz krytuje ambasadora Rosji. MSZ pisze o "zakłamaniach znanych z lat stalinowskich"

Ambasador Rosji ostatnio dużo mówi - stwierdziła w sobotę premier Ewa Kopacz zapytana o komentarz do słów Siergieja Andriejewa. W piątek w programie "Czarno na Białym" w TVN24 mówił on m.in. o tym, że Polska była "współwinna" niemieckiej agresji na nasz kraj w 1939 roku, a Związek Radziecki "tylko się bronił", atakując Rzeczpospolitą 17 września. Polskie MSZ wydało w tej sprawie oświadczenie.

Amerykanie ich wyszkolili i dali sprzęt. Wrócili do Syrii, dołączyli do Al-Kaidy

Administracja Baracka Obamy nie chciała bezpośrednio angażować się w walkę z Państwem Islamskim, ale nie podejrzewała pewnie, że szkoląc syryjskich bojowników z rzekomo umiarkowanych ugrupowań, tuż po pożegnaniu się z nimi usłyszy, że ci przeszli na stronę Al-Kaidy. Tymczasem tak właśnie się stało z pierwszą grupą przeszkolonych Syryjczyków - przyznał Pentagon.

Papież w Nowym Jorku: metropolie to bogactwo, ale i zapomnienie

W drugim dniu wizyty w Nowym Jorku papież Franciszek odprawił mszę w jednym z miejsc-symboli miasta, hali sportowo-widowiskowej Madison Square Garden. Mówił, że metropolie to bogactwo i różnorodność kultur, ale także anonimowość, ludzie bezdomni i zapomniani.

Kolejna odsłona kłopotów Clinton. Brakuje jej maili z jednym z generałów

Amerykański Departament Stanu poinformował, że doszukał się zbioru maili, których Hilary Clinton nie dostarczyła do rządowego archiwum. To kolejna odsłona afery e-mailowej, która uderza w notowania Clinton ubiegającej się o prezydencką nominację demokratów. Pełniąc funkcję sekretarza stanu była pierwsza dama korzystała z prywatnej skrzynki pocztowej.

Rosjanie ekshumują ostatniego cara. Cerkiew chce mieć pewność, że to on

Rosjanie dokonują ekshumacji ostatniego cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry. Odbywa się to na prośbę tamtejszej cerkwi. Dwójka dzieci cara ma spocząć u jego boku za kilka tygodni, a Kościół Prawosławny chce mieć pewność, że zostaną one pochowane właśnie przy ostatnim przywódcy z dynastii Romanowów. Materiał "Faktów z zagranicy".

Cipras i Putin przy telefonie. Wraca sprawa gazociągu przez Grecję

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Grecji Aleksis Cipras potwierdzili zainteresowanie umocnieniem współpracy we wszystkich dziedzinach, w tym w energetyce - poinformowała w piątek służba prasowa Kremla. W czerwcu Moskwa i Ateny podpisały memorandum w sprawie budowy gazociągu przez greckie terytorium.

Papież na ruinach WTC o "logice zemsty"

Podczas spotkania międzyreligijnego w miejscu zamachów z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku papież Franciszek apelował o odrzucenie nienawiści, zemsty i niechęci. Reprezentantom innych religii mówił: "bądźmy siłami pojednania, pokoju i sprawiedliwości" na świecie.

Chiński prezydent w Białym Domu. Wizyta w cieniu napięć i oskarżeń

Drugiego dnia wizyty chińskiego prezydenta w USA doszło do spotkania Xi Jinpinga z Barackiem Obamą. Atmosfera w trakcie długiej i dawno zaplanowanej wizyty jest jednak napięta z powodu oskarżeń o ataki hakerskie pod adresem Pekinu, a także zarzuty wobec jego polityki gospodarczej oraz sporów terytorialnych w Azji Wschodniej.

Oderwali czerwone gwiazdy, zdewastowali groby żołnierzy. MSZ Rosji wzywa polską ambasador

MSZ Rosji wezwało w piątek ambasador Polski, by wyrazić oburzenie z powodu zniszczenia grobów żołnierzy radzieckich w Milejczycach. Moskwa domaga się "rzetelnego śledztwa". Rosyjskie MSZ skrytykowało Polskę w piątek także za niewpuszczenie krymskiego urzędnika, objętego unijnymi sankcjami, na teren naszego kraju. To "kolejny nieprzyjazny krok Polski" - czytamy w komunikacie.

Premier Bułgarii "boi się muzułmanów", Cerkiew nie chce nowych uchodźców

Bułgarski Kościół prawosławny zwrócił się do władz o wstrzymanie dalszego przyjmowania uchodźców. Tym, którzy już są w Bułgarii, trzeba pomagać, lecz nowych nie należy przyjmować - ocenia Cerkiew, która w sprawie uchodźców zabrała głos po raz pierwszy. Cerkiew wezwała też rząd, by zrobił wszystko, co w jego mocy, w celu przerwania wojen na Bliskim Wschodzie.

Koniec granicznego kryzysu. Chorwaci wpuszczają Serbów

Chorwacja zniosła restrykcje wprowadzone na granicy z Serbią, polegające na niewpuszczaniu do kraju żadnych pojazdów z serbską rejestracją. - Tak, granica jest otwarta dla całego ruchu - powiedział Reutersowi przedstawiciel straży granicznej Bajakovo-Batrovci.