"Ktokolwiek wygra wybory w USA, to będzie dla nas problem"

Europa nie odwraca się od Ameryki, ale Ameryka może się odwrócić od Europy. Ktokolwiek wygra w listopadzie [wybory prezydenckie w USA - red], to będzie dla nas problem - powiedział Zbigniew Lewicki, ekspert ds. amerykańskich w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. - To będzie problem dla całej Europy, jeżeli wygra Donald Trump. To będzie problem dla naszej części Europy, jeżeli wygra Hillary Clinton - stwierdził. Dodał jednak, że mimo wszystko Clinton byłaby dla Polski lepszym prezydentem, bo "jest mniejsza szansa, że będzie burzyć wszystko i zaczynać od nowa". - Jeżeli nastąpi Trump, to nikt tego nawet nie chce sobie wyobrazić - dodał Lewicki.

"Rosja w końcu zrozumie, że musi przestrzegać zasad"

Rosja to potencjalny nieprzyjaciel, ale i potencjalny partner, przynajmniej wciąż na to liczymy - powiedział Jackowi Stawiskiemu z TVN24 BiS zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow. - Można wybierać przyjaciół, ale sąsiadów nie. Rosja to dzisiaj sąsiad Europy, który destabilizuje sytuację w regionie. Ale jeśli będziemy konsekwentnie podążać ścieżką, którą obraliśmy, to Rosja w końcu zrozumie, że musi przestrzegać zasad. To może potrwać długo, ale wierzę, że któregoś dnia wrócimy do relacji partnerskich - stwierdził.

W sądzie rzucił się na mordercę swojej córki

38-letni Michael Madison został skazany na karę śmierci za morderstwa trzech kobiet w amerykańskim stanie Ohio. Gdy morderca uśmiechnął się w stronę ojca jednej z ofiar, ten nie wytrzymał i rzucił w jego kierunku. Mężczyznę w ostatniej chwili powstrzymali obecni na sali policjanci.

Polacy w brytyjskich więzieniach pomagają zwolennikom Brexitu

Blisko tysiąc Polaków odbywa karę w brytyjskich więzieniach. To największa grupa obcokrajowców i blisko jedna czwarta wszystkich osadzonych obywateli Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego w piątek raportu komisji spraw wewnętrznych Izby Gmin.

"Stalowy łuk" rosyjskich okrętów. Zaczęła się "czwarta bitwa o Atlantyk"

Rosja znacząco zwiększyła aktywność swojej floty okrętów podwodnych, które regularnie testują gotowość amerykańskiego systemu obrony - twierdzi dowódca VI Floty US Navy wiceadmirał James Foggo III. Intensywność cichych zmagań pod wodą ma być na tyle duża, że nazywa ją "czwartą bitwą o Atlantyk" i pisze o "stalowym łuku" rosyjskich okrętów.

Bójka Polaków z policjantami. Możliwe tło rasistowskie

Przed pubem w mieście Portstewart w Irlandii Północnej doszło do bójki dwóch Polaków z sześcioma policjantami po służbie. Do szpitala trafiły trzy osoby. Jak poinformowała lokalna policja, śledztwo prowadzone jest pod kątem dopuszczenia się do "przestępstwa nienawiści".

Schetyna w Budapeszcie. Spotkał się z Orbanem

Delegacja komisji spraw zagranicznych Sejmu rozmawiała w Budapeszcie z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu. Szef polskiej komisji Grzegorz Schetyna spotkał się z premierem Viktorem Orbanem i ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto.

Rosja w NATO? Były premier nie wyklucza

- Już jako premier Rosji mówiłem, że prędzej czy później mój kraj zostałby pełnoprawnym członkiem NATO i wtedy właśnie mieliśmy świetne relacje z sojuszem - mówił Michaił Kasjanow, były premier Rosji, w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. W jego opinii Rosja ma szansę zostać członkiem Sojuszu. - Mamy za sobą ogromny potencjał. Gdyby tak nie było, nie byłoby takiej możliwości - powiedział. Kasjanow zaznaczył, że dla całego NATO istotna jest solidarność - podtrzymanie zdecydowanego stanowiska i sankcji względem Rosji. - W efekcie Putin nie będzie miał jak kontynuować swojej agresywnej polityki. Nie zniszczy naszej wspólnej europejskiej przyszłości - podkreślił.

Dziesiątki ciał imigrantów na plażach. "Europa nie robi nic, tylko je liczy"

Co najmniej 104 ciała migrantów zostały znalezione na plażach w Zuwarze na zachodzie Libii po przewróceniu się u jej wybrzeży statku, którym płynęli do Europy - poinformowała libijska marynarka wojenna. Rzecznik libijskiej marynarki zarzucił państwom europejskim, że w kwestii powstrzymania nielegalnej migracji z Libii "nie robią nic prócz liczenia ciał".

"Wnuki Hitlera zarzucają Turcji ludobójstwo". Burza w tureckich mediach

Angela Merkel w nazistowskim mundurze, zarzuty o wbicie noża plecy przez sojuszników oraz stwierdzenia, że odpowiedzialny za Holokaust naród niemiecki nie ma prawa zarzucania ludobójstwa innym - w takim tonie turecka prasa skomentowała czwartkowe uznanie przez niemiecki parlament masakry Ormian w imperium osmańskim za ludobójstwo.

"Zagrożenia i priorytety się zmieniły". Apel o nowe podejście w poszukiwaniu pokoju

Dotychczasowe wysiłki na rzecz pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami nie są już odpowiednie. Bliski Wschód się zmienił. Rozmowy o pokoju muszą uwzględniać cały region - stwierdził prezydent Francji Francois Hollande, otwierając paryską konferencję poświęconą ożywieniu izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Władze Izraela podważyły sens zorganizowania takich rozmów.

Nowa misja polskich migów

Polskie myśliwce wezmą udział w przygotowywanej przez NATO misji nadzoru przestrzeni powietrznej Bułgarii i Rumunii. Jak powiedział szef MON Antoni Macierewicz, polscy lotnicy rozpoczną wykonywanie tego zadania we wrześniu.

Wpadka MSZ Rosji. Pomylili adresatów

Urzędnicy rosyjskiego MSZ pomylili adresy i wysłali do moskiewskiego biura japońskiej gazety "Sankei Shimbun" rekomendację, by nie udzielać wywiadu jej dziennikarzom - informują moskiewskie media. Dziennik jest znany z krytyki pod adresem władz na Kremlu.

Turcy wściekli na Niemcy, oskarżają Ormian

Turcja podejmie odpowiednie kroki w reakcji na uznanie przez parlament Niemiec masakry Ormian w imperium ottomańskim za ludobójstwo - zapowiedział w piątek premier Binali Yildrim. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to całkowitego pogorszenia wzajemnych stosunków.

Stracimy finansowo na sporze z KE? Szymański: oznaczałoby to, że działa po uważaniu

- Jestem w permanentnym kontakcie z ludźmi w Komisji [Europejskiej - red.] i nie mam poczucia, żebyśmy spotykali się w atmosferze wrogości - stwierdził Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. Stwierdził także, że prowadzi z urzędnikami KE "cywilizowany dialog". Pytany, czy Polska może stracić finansowo na konflikcie z Brukselą stwierdził, że gdyby tak się stało, to "oznaczałoby to, że Komisja Europejska nie jest instytucją, która trzyma się prawa", tylko "działa po uważaniu, według sympatii i [tego - red.], czy ktoś kogoś lubi czy nie". - Szczerze mówiąc, byłoby to ogromną stratą dla tej instytucji - dodał.