Kaczyński mówi o "kontrrewolucji kulturowej". Schulz: to propozycja z XIX wieku


Nie zgadzam się całkowicie z tą strategią renacjonalizacji, ale trzeba rozmawiać - w ten sposób szef PE Martin Schulz odniósł się do koncepcji zmian w UE, którą szef PiS Jarosław Kaczyński określił mianem "kontrrewolucji kulturowej".

- Nie zgadzam się z tą strategią renacjonalizacji, która moim zdaniem jest odpowiedzią na wyzwania XXI wieku, propozycjami z XIX wieku - mówił na piątkowej konferencji prasowej w Bratysławie Schulz. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, biorący udział w szczycie 27 państw UE na temat przyszłości Wspólnoty po Brexicie, odnosił się do propozycji szefa PiS, jaka padła na początku września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Kontrrewolucja kulturowa"

Kaczyński, który występował na wspólnym panelu z premierem Węgier Viktorem Orbanem, mówiąc wówczas o zmianach, jakie konieczne są w UE i potrzebie powrotu do tożsamości narodowych, podkreślił, że musi to być "kontrrewolucja kulturowa". Jak przekonywał, potrzeba zmian w Unii Europejskiej, jej strukturach, procesach decyzyjnych oraz definicji państwa narodowego w ramach UE.

Schulz zaznaczył, że jest oczywistym, iż stanowisko Kaczyńskiego i Orbana ma wypływ na rozwój wydarzeń w UE, natomiast pozostaje pytanie o to, jaki to wpływ. - Jako Niemiec urodzony po wojnie w Niemczech Zachodnich uważam, że idea, iż państwa narodowe współpracują ponad granicami w ramach wspólnych instytucji, aby wypracować sprawiedliwe rozwiązania (...), a nie, że wielcy dyktują małym, co mają robić, jest historycznym osiągnięciem. Dla mnie ci, którzy podają to w wątpliwość, wprowadzają niestabilność - oświadczył szef europarlamentu. Schulz zwracał uwagę, że choć jego diagnoza jest zupełnie inna niż Kaczyńskiego, czy premiera Węgier nie można ignorować innych koncepcji, ponieważ wpływają one na wyborców. - Dlatego musimy z nimi dyskutować. Moje spotkanie z Viktorem Orbanem było ofertą - podyskutujmy o tym co wspólne - zaznaczył polityk, który w piątek rozmawiał z szefem węgierskiego rządu.

"Ja również reprezentuję ludzi"

Jak podkreślił, nie można pozwolić, by "oni", czyli prezes PiS i lider węgierskiego Fideszu, mieli wyłączność na twierdzenie, że reprezentują ludzi. Ja również reprezentuję ludzi - wskazał niemiecki eurodeputowany. Rzecznik polskiego rządu Rafał Bochenek odpowiadając na uwagi Schulza podkreślił na konferencji prasowej w Bratysławie, że to, do czego odnosił się szef Parlamentu Europejskiego, nie mieści się w stanowisku, które na spotkaniu "27" będzie prezentowane przez premier Beatę Szydło. Polska wraz z Czechami, Węgrami i Słowacją przygotowała na szczyt w Bratysławie wspólne oświadczenie, które mówi o konieczności poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej: relacji pomiędzy instytucjami europejskimi, instytucjami a państwami członkowskimi oraz wzmocnienia parlamentów narodowych.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP