Tajemniczy obiekt podwodny u wybrzeży Szwecji

Szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet", powołując się na źródła w wojsku, napisał w czwartkowy poranek o pojawieniu się tajemniczego okrętu podwodnego u wybrzeży kraju. Takie same doniesienia jesienią 2014 r. doprowadziły do trwającego kilka tygodni polowania na Bałtyku na to, co - jak założyli Szwedzi - było rosyjskim okrętem podwodnym. Wtedy jednak potwierdzenia tej informacji się nie doczekano.

"Polexit" i "Unia Europejska B". #PisząoPolsce, że się "marginalizuje​"

Prawo i Sprawiedliwość oraz jego lider Jarosław Kaczyński mogą "zatruć" swoją własną wizytówkę, którą ma być szczyt NATO w Warszawie - zauważa amerykański dziennik "The Washington Post". Wyjaśnia, że lipcowa narada miała być wielkim świętem dla rządzących, a za sprawą ich działań może przemienić w debatę na temat innego niż Rosja zagrożenia, czyli odchodzenia od wartości demokratycznych i łamania zasad praworządności. #PisząoPolsce.

Waszczykowski zdecydował: nie przyjmę mandatu europosła

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował dziennikarzy, że nie przyjmie mandatu europosła. - Uważam, że tylko jako minister mogę realizować program Prawa i Sprawiedliwości - powiedział. Minister był pierwszym w kolejce do zajęcia miejsca w Parlamencie Europejskim po Januszu Wojciechowskim.

Pół roku za gwałt dla młodego pływaka. Sędziemu grożą śmiercią

Kilka dni po wydaniu wyroku w procesie jednego z najlepiej zapowiadających się młodych pływaków w USA, sędzia Aaron Persky z Kalifornii znalazł się pod ostrzałem miejscowej senator, mediów w całych Stanach Zjednoczonych, a nawet w Europie. Persky uznał, że za gwałt na młodej kobiecie studentowi Uniwersytetu Stanforda należy się tylko sześć miesięcy więzienia. Sędzia zaczął dostawać pogróżki.

Izraelczycy nie wpuszczą Palestyńczyków. Hamas zapowiada kolejne zamachy

Po zamachu w Tel Awiwie premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w nocy ze środy na czwartek, że jego rząd podejmie "szereg ofensywnych i defensywnych działań" wobec terrorystów. W czwartek rano władze Izraela poinformowały o cofnięciu pozwoleń na wjazd dla Palestyńczyków w okresie ramadanu.

Energetyka, media, wywiady, rosyjscy oligarchowie. Publikują raport o bezpieczeństwie

W 2015 roku służby specjalne Bułgarii odnotowały wzrost zainteresowania krajem ze strony obcych central wywiadowczych oraz próby nabycia firm branży energetycznej i mediów - wynika z raportu o stanie bezpieczeństwa narodowego. Dokument, o którym informuje biuro prasowe rządu, analizowano na środowym posiedzeniu gabinetu premiera Bojko Borysowa.

Kara więzienia za negacjonizm

Karę od dwóch do sześciu lat więzienia za negacjonizm przewiduje uchwalona w środę przez parlament Włoch poprawka do kodeksu karnego. Głosowanie w Izbie Deputowanych zakończyło kilka lat prac nad ustawą, która wchodzi teraz w życie. Za przepisami opowiedziało się 237 deputowanych, przeciwko było 5. Od głosu wstrzymało się 102 parlamentarzystów.

Chińczycy na horyzoncie, Japończycy protestują

Władze Japonii złożyły na ręce chińskiego ambasadora w Tokio protest w związku z wpłynięciem okrętu chińskiej marynarki wojennej w pobliże administrowanych przez Japonię wysp Senkaku (chiń. Diaoyu), do których Pekin rości sobie prawa.

Wypierają dżihadystów z ich bastionu

Libijskie oddziały wspierające rząd jedności narodowej zajęły część miasta Syrta na północy kraju, kontrolowanego przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego - poinformowały źródła wojskowe przy nowym libijskim rządzie.

Gang handlował ludzkimi organami. Za grosze wycinał je ubogim

Nakłaniał ubogich ludzi do wycięcia i sprzedania swojej nerki, które następnie z dużym zyskiem sam odsprzedawał na czarnym rynku - o to oskarżony został w indyjskiej Kalkucie szef grupy przemytników. Jak poinformowała indyjska policja, w proceder zaangażowany był jeden z najlepszych stołecznych szpitali.

Paryż tonie w śmieciach. Strajk tuż przed Euro

W piątek rozpoczyna się we Francji Euro 2016, zaś na ulicach Paryża zalegają hałdy śmieci - każdego dnia przybywają na nich 3 tys. ton odpadów. Wszystko przez strajk śmieciarzy, którzy w środę dołączyli się do związkowych protestów przeciwko reformie prawa pracy we Francji.

Planował akcję, "która dotknie każdego Francuza". Zatrzymany przy polskiej granicy

Planowane przez zatrzymanego na granicy ukraińsko-polskiej Francuza ataki terrorystyczne miały być wystąpieniem politycznym, mającym "pobudzić do działania" rodaków – wynika z jego rozmów z ukraińskimi partnerami, które opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. - Jest różnica między tym, co chcą zrobić muzułmanie, a tym, czego chcemy my - przekonywał potencjalny zamachowiec.

Chciał porwać 13-latkę. Matka rzuciła się, by ją ratować

Służę 10 lat i w życiu czegoś takiego nie widziałem - stwierdził policjant, który pomógł złapać niedoszłego porywacza w miasteczku Hernando na Florydzie. 30-letni mężczyzna próbował uprowadzić nastolatkę ze sklepu, w biały dzień i pod okiem kamer. Udaremniła to jej matka.

Grupa Wyszehradzka naciska na KE. Chce pomocy dla uciekinierów z Donbasu

Polska, Czechy, Słowacja i Węgry podpisały się w środę pod listem skierowanym do Komisji Europejskiej w sprawie Ukrainy. Członkowie grupy V4 chcą, by KE odblokowała środki, które Kijów mógłby wykorzystać, by pomóc prawie dwóm milionom uchodźców wewnętrznych, którzy uciekli z Donbasu i Krymu po rosyjskiej inwazji.

Turcja planuje "działania" wobec Niemiec

Napięcie pomiędzy Niemcami a Turcją rośnie. Powód to przyjęta w zeszłym tygodniu przez Bundestag uchwała, w której niemieccy parlamentarzyści określili ludobójstwem masakrę dokonaną przez Turków na Ormianach. W odpowiedzi turecka gazeta rządowa oskarżyła Niemcy o odpowiedzialność za zamach w Stambule, a szef dyplomacji stwierdził, że media w Niemczech nie są wolne.

Austriacka prawica idzie do trybunału. "Mamy katastrofę"

Austriacka Partia Wolności (FPOe) zaskarżyła w Trybunale Konstytucyjnym oficjalny wynik drugiej tury wyborów prezydenckich, w której jej kandydat Norbert Hofer przegrał niewielką liczbą głosów z Alexandrem Van der Bellenem.

Odejście na znak protestu z ONZ. Żołnierze gwałcili dzieci, potem "płacili" jedzeniem

Dwa lata temu wyjawił jeden z największych skandali w historii ONZ, ujawniając dokumenty pokazujące molestowanie dzieci w czasie misji pokojowej w Afryce przez francuskich żołnierzy. Został zawieszony, potem oczyszczono go z zarzutów, ale teraz sam rezygnuje. Mówi, że powód to "całkowita bezkarność" odpowiedzialnych za zbrodnie, których ONZ jego zdaniem nie zamierza ukarać. Urzędnik pracował w Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 30 lat.

Migranci we Włoszech: prawie 90 procent to mężczyźni

Ponad 40 tysięcy wniosków o azyl złożyli od początku tego roku migranci przybyli do Włoch - poinformowano w środę w parlamencie. Liczba takich próśb wzrosła o 58 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2015 r. Najwięcej wniosków składają Pakistańczycy.

Tysiące Rosjan w szeregach dżihadystów

Prokurator generalny Jurij Czajka poinformował w środę deputowanych o znacznym wzroście liczby przestępstw o charakterze ekstremistycznym w Rosji w 2015 roku. Prawie 3,5 tys. obywateli Rosji wstąpiło w szeregi terrorystów na Bliskim Wschodzie - dodał.