Martin Schulz: jeszcze Polska nie zginęła

Teraz Polska! - tak przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz przywitał polskich dziennikarzy w Brukseli w środę, gdy europarlament przyjął rezolucję w polskich sprawach. Chwilę potem wypowiedział po polsku pierwsze słowa naszego hymnu. W tym samym czasie do przewodniczącego przyszedł SMS. Jak relacjonuje nasz reporter, autorem wiadomości miał być szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Obserwuje mnie! - skomentował przewodniczący PE.

"Polska Kaczyńskiego skręca na dzikie pola". Politycy po rezolucji europarlamentu

- Komisja występuje wobec Polski w roli prokuratora, w roli sędziego, a także w roli egzekutora. To jest nie tylko gwałt na tradycji politycznej świata zachodniego, to jest głęboko antyeuropejskie - skomentował rezolucję przyjętą przez europarlament Ryszard Legutko, europoseł PiS. - Dzisiaj to jest coś więcej niż porażka. To jest symbol drogi, która prowadzi nas naprawdę na obrzeża UE, na margines europejskiej polityki - stwierdził z kolei szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.

Pokazówka z generałem nagle przerwana. "Kryć się!"

Miała być pokazowa prezentacja tego, jak rosyjskie wojsko wydatnie przyczynia się do pokoju w Syrii, zrobił się pokaz tego, jak trudna jest tam sytuacja. Rosyjscy widzowie mogli na żywo zobaczyć, jak żołnierze w pobliżu Aleppo nagle dostają się pod ostrzał i muszą uciekać sprzed kamery w bezpieczne miejsce. Słychać było tylko strzały i krzyki: Kryć się!.

Może rządzić dożywotnio. Nic mu już nie przeszkadza

Prezydent Turkmenistanu podpisał poprawki do konstytucji, które pozwolą mu na sprawowanie dożywotnio funkcji głowy państwa. Tym sposobem Kurbankuły Berdymuchammedow idzie w ślady swego poprzednika Saparmurata Nijazowa, który rządził krajem przez 20 lat - do swojej śmierci.

"Podły atak przeciwko Węgrom"

Ataki na Węgry bardzo pogłębiają kryzys w Europie – oświadczył szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, odnosząc się do słów szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Tysiące migrantów trafią z "dżungli" do innych ośrodków

Szef MSW Francji Bernard Cazeneuve oświadczył wywiadzie dla radia France Inter, że do ośrodków w całym kraju zostanie przeniesionych z Calais dziewięć tysięcy migrantów. Powiedział też, że o rozlokowaniu uchodźców rozmawia z rządem brytyjskim. Więcej w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 19.55.

Tak dobrych wieści z Syrii nie było od dawna

Jako "bardzo pozytywne" oceniło opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka pierwsze 36 godzin rozejmu, odkąd zaczął on obowiązywać w poniedziałek wieczorem w Syrii między siłami rządowymi a zbrojną opozycją. Więcej w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 19.55.

"Niewolnictwo w Donbasie". Zarabiają na pracy więźniów

Przywódcy samozwańczych republik w Doniecku i Ługańsku wysyłają do pracy ukraińskich więźniów, odbywających wyroki w Donbasie. Na pracy niewolniczej zarabiają tysiące dolarów miesięcznie – przekazał wiceminister ds. tymczasowo okupowanych terytoriów na wschodzie Ukrainy Georgij Tuka.

"Wspólny sztab generalny". Juncker ma wielki plan, kontrowersje gwarantowane

- Integracja europejska nie może się uginać pod żądaniami państwa narodowego - grzmiał w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wygłoszone orędzie o stanie Unii Europejskiej świadczy, że zdaniem Luksemburczyka odpowiedzią na kryzys powinna być pogłębiona integracja. Wolny rynek, inwestycje, dyplomacja, wojskowość, kryzys migracyjny, obrona granic - w środę w Strasburgu Juncker jak z rękawa sypał propozycjami mającymi przywrócić Europejczykom wiarę w Unię. Można się spodziewać, że część z nich nie spotka się z aprobatą w niektórych europejskich stolicach. Więcej w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 19.55.

Wojsko zgodziło się na operację zmiany płci Chelsea Manning

Odsiadująca wyrok 35 lat więzienia za zdradę stanu i kradzież danych amerykańskiej armii Chelsea Manning, znana wcześniej jako Bradley Manning, zakończyła głodówkę po tym, jak wojskowe władze zgodziły się na zapłacenie za jej operację zmiany płci.

Pościg trwał trzy godziny. Wielka ucieczka ciężarówką

Mężczyzna trafił do aresztu po tym, jak przez ponad trzy godziny uciekał przed policją. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby Amerykanin nie uciekał ogromną ciężarówką. Wszystko wydarzyło się we wtorek w Kalifornii (USA), kiedy policja próbowała zatrzymać go do kontroli. On jednak zdecydował się na ucieczkę, pędząc autostradą z prędkością przekraczającą 110 km/h. Ostatecznie jednak poszukiwany zjechał na pobocze i oddał się w ręce policji. Funkcjonariuszom powiedział, że uciekał, bo nie chciał wrócić do więzienia.

Brytyjczyk przed sądem za próbę zamachu na Trumpa

20-letni Brytyjczyk Michael Sandford stanął we wtorek przed federalnym sądem okręgowym w Las Vegas, w stanie Nevada, oskarżony o próbę zamachu na republikańskiego kandydata do prezydentury Donalda Trumpa. Sandford przyznał się do niektórych zarzutów.

Trump obiecuje pomoc dla rodzin z dziećmi

Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump przedstawił we wtorek wieczorem w przemówieniu wygłoszonym w Aston, w stanie Pensylwania, plan pomocy rodzinom przewidujący m.in. zagwarantowane przez rząd federalny sześciotygodniowe płatne urlopy macierzyńskie.

Clinton wraca do zdrowia i wznawia kampanię

Hillary Clinton wznowi kampanię przed wyborami prezydenckimi w najbliższy czwartek, po czterodniowej przerwie spowodowanej zapaleniem płuc - oświadczył we wtorek jej rzecznik Nick Merrill.