Rosja w NATO? Były premier nie wyklucza

- Już jako premier Rosji mówiłem, że prędzej czy później mój kraj zostałby pełnoprawnym członkiem NATO i wtedy właśnie mieliśmy świetne relacje z sojuszem - mówił Michaił Kasjanow, były premier Rosji, w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. W jego opinii Rosja ma szansę zostać członkiem Sojuszu. - Mamy za sobą ogromny potencjał. Gdyby tak nie było, nie byłoby takiej możliwości - powiedział. Kasjanow zaznaczył, że dla całego NATO istotna jest solidarność - podtrzymanie zdecydowanego stanowiska i sankcji względem Rosji. - W efekcie Putin nie będzie miał jak kontynuować swojej agresywnej polityki. Nie zniszczy naszej wspólnej europejskiej przyszłości - podkreślił.

Dziesiątki ciał imigrantów na plażach. "Europa nie robi nic, tylko je liczy"

Co najmniej 104 ciała migrantów zostały znalezione na plażach w Zuwarze na zachodzie Libii po przewróceniu się u jej wybrzeży statku, którym płynęli do Europy - poinformowała libijska marynarka wojenna. Rzecznik libijskiej marynarki zarzucił państwom europejskim, że w kwestii powstrzymania nielegalnej migracji z Libii "nie robią nic prócz liczenia ciał".

"Wnuki Hitlera zarzucają Turcji ludobójstwo". Burza w tureckich mediach

Angela Merkel w nazistowskim mundurze, zarzuty o wbicie noża plecy przez sojuszników oraz stwierdzenia, że odpowiedzialny za Holokaust naród niemiecki nie ma prawa zarzucania ludobójstwa innym - w takim tonie turecka prasa skomentowała czwartkowe uznanie przez niemiecki parlament masakry Ormian w imperium osmańskim za ludobójstwo.

"Zagrożenia i priorytety się zmieniły". Apel o nowe podejście w poszukiwaniu pokoju

Dotychczasowe wysiłki na rzecz pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami nie są już odpowiednie. Bliski Wschód się zmienił. Rozmowy o pokoju muszą uwzględniać cały region - stwierdził prezydent Francji Francois Hollande, otwierając paryską konferencję poświęconą ożywieniu izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Władze Izraela podważyły sens zorganizowania takich rozmów.

Nowa misja polskich migów

Polskie myśliwce wezmą udział w przygotowywanej przez NATO misji nadzoru przestrzeni powietrznej Bułgarii i Rumunii. Jak powiedział szef MON Antoni Macierewicz, polscy lotnicy rozpoczną wykonywanie tego zadania we wrześniu.

Wpadka MSZ Rosji. Pomylili adresatów

Urzędnicy rosyjskiego MSZ pomylili adresy i wysłali do moskiewskiego biura japońskiej gazety "Sankei Shimbun" rekomendację, by nie udzielać wywiadu jej dziennikarzom - informują moskiewskie media. Dziennik jest znany z krytyki pod adresem władz na Kremlu.

Turcy wściekli na Niemcy, oskarżają Ormian

Turcja podejmie odpowiednie kroki w reakcji na uznanie przez parlament Niemiec masakry Ormian w imperium ottomańskim za ludobójstwo - zapowiedział w piątek premier Binali Yildrim. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to całkowitego pogorszenia wzajemnych stosunków.

Stracimy finansowo na sporze z KE? Szymański: oznaczałoby to, że działa po uważaniu

- Jestem w permanentnym kontakcie z ludźmi w Komisji [Europejskiej - red.] i nie mam poczucia, żebyśmy spotykali się w atmosferze wrogości - stwierdził Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. Stwierdził także, że prowadzi z urzędnikami KE "cywilizowany dialog". Pytany, czy Polska może stracić finansowo na konflikcie z Brukselą stwierdził, że gdyby tak się stało, to "oznaczałoby to, że Komisja Europejska nie jest instytucją, która trzyma się prawa", tylko "działa po uważaniu, według sympatii i [tego - red.], czy ktoś kogoś lubi czy nie". - Szczerze mówiąc, byłoby to ogromną stratą dla tej instytucji - dodał.

Trump ma kluczowego sojusznika

Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan w czwartek w końcu zdecydował się poprzeć jedynego kandydata ubiegającym się o nominację Partii Republikańskiej (GOP) w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa.

"Polski nie stać na ignorowanie ostrzeżeń Europy". #PisząoPolsce

Czy po Brexicie będzie Polexit i Austrexit? - zastanawia się amerykańska rozgłośnia "Voice of America". Szereg zachodnich mediów nadal komentuje i opisuje kolejną odsłonę sporu pomiędzy rządem PiS a Komisją Europejską. Brytyjski "Financial Times" zwraca przy tym uwagę, że Jarosław Kaczyński powinien sobie zdać sprawę, iż na dłuższą metę Polska nie może robić sobie z UE wroga.

Korea Południowa chce tarczy. Protesty Chin i Rosji

Władze Korei Południowej poinformowały w piątek, że prowadzą ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy na temat rozmieszczenia na swoim terytorium zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej, który miałby chronić kraj przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej.

Sześć dni tylko o wodzie. Chłopca znalazł przypadkiem żołnierz

7-letni chłopiec, którego przed sześcioma dniami za karę rodzice pozostawili w gęstym lesie w górach na wyspie Hokkaido, na północy Japonii, został w piątek rano czasu lokalnego odnaleziony żywy. Przeżył pijąc tylko wodę. Sypiał w małym pomieszczeniu na terenie wojskowym - poinformowała japońska armia, której żołnierz trafił na dziecko zupełnie przypadkowo.

USA: spadła liczba zamachów i ich ofiar

W ubiegłym roku - po raz pierwszy od trzech lat - spadła liczba ataków terrorystycznych na świecie, a także śmiertelnych ofiar - wynika z opublikowanego w czwartek w Waszyngtonie corocznego raportu Departamentu Stanu USA.

Dwie katastrofy samolotów w jeden dzień

W USA rozbiły się w czwartek dwa samoloty wojskowe należące do elitarnych jednostek; zginął jeden z pilotów - poinformowały amerykańskie media, które zauważają, że w ciągu ostatniego tygodnia siły powietrzne USA straciły w wypadkach cztery maszyny.

Uchodźcy prowadzą głodówkę. "Ten problem będzie narastał"

Uciekli przed wojną i przeżyli niebezpieczną podróż. Teraz uchodźcy z obozu na greckiej wyspie Chios prowadzą strajk głodowy, a wraz z nimi jedna z polskich wolontariuszek. To ich wspólny krzyk rozpaczy i apel o pomoc ze strony Europy. Materiał magazynu "Polska i Świat".