Chorwacja blokuje Serbię coraz słabiej

Chorwacja zniosła blokadę kolejnego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych między Serbią a Unią Europejską. Obejmuje on sprawy wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka, a sprzeciw Chorwacji dotyczył m.in. ścigania winnych zbrodni podczas wojen w byłej Jugosławii.

Atakują linię zaopatrzeniową dżihadystów. Cywile mają się trzymać z dala

Atakujący w rejonie syryjskiego miasta Manbidż rebelianci wezwali cywilów, aby trzymali się z dala od pozycji dżihadystów, które są ich celem. W ramach ważnej ofensywy, obliczonej na przerwanie ostatniego połączenia tzw. Państwa Islamskiego ze światem zewnętrznym, wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne dokonały istotnych postępów.

Mogherini: Polska jest mocnym członkiem UE, cenimy jej wkład

Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim UE, bardzo silnym członkiem rodziny; cenimy fakt, że przyczynia się do rozwoju Unii w tak zdeterminowany sposób - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak dodał polski prezydent, tematami rozmów były polityka bezpieczeństwa, Partnerstwo Wschodnie, warszawski szczyt NATO, Nord Stream 2 oraz relacje Unia Europejska-Rosja.

Wrocław Global Forum 2016. Ważne rozmowy przed szczytem NATO

Szczyt NATO w Warszawie, partnerstwo Polski i USA, transatlantycka umowa TTIP pomiędzy UE a USA oraz kryzys migracyjny - to główne tematy tegorocznego Wrocław Global Forum. Konferencja odbywa się w dniach 2-3 czerwca we wrocławskim centrum kongresowym przy Hali Stulecia.

Bundestag uznał ludobójstwo Ormian

Niemiecki parlament potępił jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej. Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu w czwartek, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne.

Tak źle Hollande jeszcze nie miał

Zaledwie 11 proc. Francuzów popiera prezydenta Francois Hollande'a. To kolejny rekord. Wyjątkowo niskie notowania ma też premier Manuel Valls - wynika z sondażu YouGov opublikowanego w czwartek przez telewizję iTele.

15 lat procesów o dwie sekundy muzyki. Sprawa oparła się o Trybunał Konstytucyjny

Po piętnastu latach walki przed niemieckimi sądami, legendarny zespół Kraftwerk przegrał spór o wykorzystanie fragmentu ich piosenki przez producenta muzycznego Mosesa Pelhmama. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że można wykorzystać dwusekundowy fragment oryginalnego utworu bez naruszania praw autorskich jego twórcy.

Co po opinii KE? Możliwe scenariusze

Polski rząd ma dwa tygodnie, by udzielić odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Nie musi jednak wybrać opcji kompromisowej i może zdecydować się na otwartą konfrontację z Brukselą. Przedstawiamy możliwe scenariusze rozwoju sytuacji.

USA, Ukraina, Turcja, Polska. Rosjanie wskazali wrogów

Rosjanie wytypowali głównych wrogów swojego kraju. W czołówce znalazły się Stany Zjednoczone, Ukraina i Turcja – tak wynika z sondażu opiniotwórczego Centrum im. Lewady w Moskwie poświęconego stosunkowi obywateli rosyjskich do innych państw.

Szef MSZ: opinia KE może być wzięta pod uwagę, ale nie musi

- Opinia Komisji Europejskiej jest poufna, nie wiem, kto i dlaczego nazywa ją negatywną - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef MSZ odniósł się w ten sposób do dokumentu przesłanego w środę przez KE do polskiego rządu, który podsumowuje dialog nt. kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Wakacje w Bułgarii? Trzeba przygotować się na utrudnienia

Z początkiem sezonu turystycznego MSW Bułgarii wprowadziło nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na lotniskach w kraju - poinformował dziennik "Sega". Oddziały antyterrorystyczne i żandarmeria będą kontrolować podejrzane osoby oraz bagaże. Nadzwyczajne kroki podjęto na lotniskach w Sofii, Warnie i Burgas.

Bliźniak caracali ma śmiertelną wadę. Może odpaść kluczowa część

Śledczy badający kwietniową katastrofę śmigłowca H225 Super Puma ujawnili swoje wstępne wnioski. Według nich w kluczowym elemencie maszyny może być bardzo poważna wada, która stwarza ryzyko odpadnięcia wirnika. W reakcji norweskie władze uziemiły wszystkie H225, które są bliźniaczymi maszynami H225M Caracal, oferowanych polskiemu wojsku.

Brytyjczycy boją się imigrantów. Wzmacniają straż przybrzeżną

Brytyjska straż przybrzeżna w najbliższym czasie zostanie wzmocniona o kolejne jednostki mające za zadanie patrolować wody kanału La Manche. Wszystko za sprawą wzrastającej liczby łodzi z imigrantami próbującymi przedostać się z Francji na wyspy brytyjskie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Historyk ma teorię o bracie Hitlera

Austriacki historyk Florian Kotanko ustalił, że Adolf Hitler miał młodszego brata, który cierpiał na wodogłowie i zmarł wkrótce po urodzeniu. Zdaniem badacza doświadczenie to mogło zaważyć na negatywnym stosunku dyktatora do osób niepełnosprawnych.

20 ofiar zamachu bombowego na hotel. Wśród zabitych posłowie

20 osób zginęło, a 60 zostało rannych w zamachu na hotel w stolicy Somalii Mogadiszu, do którego doszło w środę. Zamach z użyciem samochodu pułapki przeprowadzili somalijscy talibowie z ugrupowania Al-Szabab. Zginęło w nim m.in. dwóch posłów do parlamentu.

Tysiące na ulicach. Protestują przeciwko reformie oświaty

Tysiące osób wyszły w środę na ulice Zagrzebia i 11 innych miast Chorwacji, by protestować przeciwko blokowaniu reformy systemu oświaty przez centroprawicowy rząd i wywieraniu politycznych nacisków na nadzorujących reformę ekspertów.

Lecznicza marihuana dostępna w Macedonii

Od tego tygodnia w aptekach w Macedonii będzie dostępna bez recepty marihuana do stosowania w celach leczniczych. Chodzi o olej z konopi, o obniżonej zawartości substancji psychoaktywnych - podała w środę Marija Darkowska z macedońskiego urzędu ds. leków.