Rosyjski bombowiec eksplodował na pasie. Nagranie

Z ponad półrocznym opóźnieniem do sieci wyciekło nagranie katastrofy rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-95. W czerwcu Rosjanie oficjalnie informowali, że samolot zapalił się podczas startu. Z nagrania wrzuconego do sieci widać jednak, że nie „zapalił się”, ale jeden z silników eksplodował z nieznanej przyczyny, urywając skrzydło maszyny.

Krytyczne 24 godziny. Wiedzieli, że on odzyska wolność. Do końca walczyli o jego żonę

Jason Rezaian siedzi przy stole. Trzyma za rękę żonę. Obok siedzi jego brat. Wszyscy się uśmiechają. Tak wygląda pierwsze nagranie uwolnionego po półtorarocznej odsiadce w irańskim więzieniu reportera dziennika "The Washington Post". Historia, która zakończyła się dla obojga szczęśliwie, wcale zakończyć się tak skończyć nie musiała. Negocjacje, których stawką był los Jasona i jego żony, trwały do ostatniej chwili.

Rosjanie po spotkaniu z polskim MSZ: fragmenty samolotu są dowodami

Strona rosyjska wyraża zamiar pragmatycznego budowania kontaktów z nowym rządem Polski- czytamy w komunikacie po spotkaniu wiceszefów MSZ Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa, opublikowanym na stronie rosyjskiego resortu. Dyplomaci rozmawiali m.in. na temat zwrotu wraku Tu-154M przez stronę rosyjską.

Żołnierze usunęli żydowskich osadników

Izraelskie wojsko usunęło 80 żydowskich osadników z dwóch domów w centrum Hebronu na Zachodnim Brzegu, do których się wprowadzili, twierdząc, że je kupili. Zajęcie domów wzbudziło gwałtowną reakcję Palestyńczyków, doszło do starć z osadnikami.

Ukraińscy sędziowie aprobują zmiany w konstytucji

Sąd Konstytucyjny Ukrainy zaaprobował prezydencki projekt zmian w konstytucji, mający na celu m.in. wykorzenienie politycznych ingerencji w system sądowniczy i położenie kresu przyjmowaniu łapówek przez sędziów.

Druga armia NATO oskarżana o strzelanie do cywilów. Kurdowie uciekają przed kulami

Niezależna turecka telewizja IMC TV udostępniła nagranie mające pokazywać nagły atak tureckich żołnierzy na działaczy prokurdyjskiej, lewicowej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP). Na nagraniu widać grupę cywilów, którzy w trakcie przechodzenia przez jedną z ulic w mieście Cizre trafiają pod ogień z karabinów maszynowych. W zdarzeniu ranny został operator i dziewięć innych osób.

Koalicja chce "zniszczyć dżihadystów w dwóch miejscach"

Minister obrony USA Ash Carter oświadczył, że koalicja walcząca z tzw. Państwem Islamskim (IS) musi odzyskać miasta Mosul i Ar-Rakka, a częścią jej strategii będzie wykorzystanie "wojsk lądowych". Z niepokojem odniósł się do programu nuklearnego Korei Płn.

Wiceprezydent USA krytykuje naciski na media

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w czasie piątkowej wizyty w Turcji pozwolił sobie na otwartą krytykę rządu w Ankarze. Stwierdził, że wywierając presję na media, ograniczając wolność przepływu informacji w internecie i oskarżając pracowników naukowych o zdradę, Turcja nie stanowi dobrego przykładu dla regionu.

Francuzi nie chcą zrezygnować ze stanu wyjątkowego. "Dopóki istnieje zagrożenie"

Premier Francji Manuel Valls zapowiedział, że stan wyjątkowy ogłoszony w jego kraju po zamachach w Paryżu w listopadzie zeszłego roku będzie przedłużany na tak długo, jak to będzie konieczne - informuje BBC. W zamachach zginęło 130 osób. Szef Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) Pierre Laurent, który uczestniczył w spotkaniu z szefem państwa, oznajmił zaś, że prezydent Francji Francois Hollande zwróci się do parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego o trzy miesiąca, po 26 lutego.

Koniec rozmów wiceszefów MSZ Polski i Rosji. Na razie "żadnych szczegółów"

Około czterech godzin trwały w piątek w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa. Nie są znane szczegóły rozmowy, resorty mają wydać komunikaty po spotkaniu, które miało charakter roboczy. Spotkanie trwało znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano - zakończyło się po ok. czterech zamiast trzech godzin.

"Die Welt": Niemcy izolowane w UE przez politykę migracyjną

Polityka imigracyjna sprawiła, że Niemcy po raz pierwszy od powstania Unii Europejskiej znalazły się w izolacji - pisze w piątek "Die Welt". Kanclerz Angela Merkel ponosi odpowiedzialność za ten stan rzeczy - krytykuje ją w "Die Welt" Jacques Schuster.

Policyjny kod "291". Ukrywają przestępstwa imigrantów?

Szwedzka policja utrzymuje w tajemnicy informacje na temat przestępczości mającej związek z uchodźcami - twierdzi gazeta "Dagens Nyheter". Policyjne materiały o przestępstwach, których sprawcami bądź ofiarami są uchodźcy, są specjalnie oznakowane.

"Pan Putin i jego trująca londyńska herbatka"

Brytyjskie śledztwo ws. śmierci Aleksandra Litwinienki potęguje napięcie w stosunkach z Rosją - pisze w piątek "New York Times". Jednak badanie rosyjskich zbrodni państwowych jest międzynarodowym obowiązkiem - ocenia komentator "Wall Street Journal".

"UE nie zawiesi Polski w prawach członka". Komentarze zachodnich mediów

Jest kilka powodów, dla których Polska nie musi się obawiać zawieszenia w prawach członka Unii Europejskiej po zmianach wprowadzanych w kraju przez Prawo i Sprawiedliwość i każdy z tych powodów jest dobry – pisze "The Washington Post". Dziennik przeanalizował ryzyko, jakie podjęłaby sama UE, decydując się na ten krok. Wniosek? Polska jest dziś zbyt ważnym graczem na kontynencie.