Nie chcą myśliwców made in USA. Ale zapłacić trzeba

Kanada musiałby zapłacić 313 milionów dolarów kanadyjskich, gdyby chciała zrezygnować z zakupu amerykańskich myśliwców F-35. To efekt tego, że poprzedni rząd zobowiązał się do zakupu 65 maszyn i dołożenia się do programu ich rozwoju. Obecny zmienił zdanie i uznał F-35 za zbyt drogie.

Rebelianci z poparciem Turków prą na południe. Sprzeczne doniesienia o Kurdach

Wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci, którzy w środę wyzwolili z rąk tzw. Państwa Islamskiego przygraniczne miasto Dżarabulus w Syrii na zachodnim brzegu Eufratu, posuwają się dalej na południe - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nie jest jasne co zrobią Kurdowie. Według części źródeł wycofują się, ale według innych szykują się do starcia.

Kolejne tureckie czołgi wjechały do Syrii

Tureckie czołgi przekroczyły granicę w pobliżu tureckiego miasta Karkamis i wjechały na terytorium Syrii. Według świadków było ich około dziesięciu. W konwoju były też ambulanse i ciężki sprzęt budowlany.

On zmarł na jej rękach, ona miesiąc czekała w górach na pomoc

Nowozelandzkie służby uratowały czeską turystkę, która przez miesiąc czekała na pomoc w opuszczonym górskim schronisku. Kobieta ukryła się tam przed zimową pogodą po tym, jak jej partner poślizgnął się na szlaku i spadł w przepaść. Zdołała do niego dotrzeć, zanim umarł, ale nie mogła mu pomóc. Później nie miała siły iść dalej.

Turcy chcą Gulena. "Priorytetem jest ekstradycja"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę po spotkaniu w Ankarze z amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem, że islamski kaznodzieja Fethullah Gulen, oskarżany przez Turcję o zorganizowanie puczu, zarządza z USA swoją organizacją terrorystyczną.

ONZ: armia rządowa i IS stosowały broń chemiczną w Syrii

Według raportu ONZ armia syryjska dokonała w kwietniu 2014 r. i w marcu 2015 r. dwóch ataków przy użyciu broni chemicznej. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) dokonali takiego ataku w kwietniu ub. r. Waszyngton zapowiedział "pociągnięcie winnych do odpowiedzialności".

Historyczne porozumienie po 50 latach wojny

Rząd Kolumbii i lewicowi rebelianci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) ogłosili w środę oficjalnie zawarcie układu pokojowego, który ma zakończyć trwającą od 50 lat wojnę partyzancką w tym kraju. Układ będzie przedmiotem referendum.

Zmarł były prezydent Niemiec. Miał 97 lat

Były prezydent Niemiec Walter Scheel zmarł w środę w wieku 97 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Jako pierwsza poinformowała o jego śmierci gazeta "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu internetowym, powołując się na urząd prezydencki.

"Koło mnie stoi ratownik z psem. Centrum to gruzowisko". Korespondent "Faktów" w Amatrice

- W Amatrice powoli zaczyna pracować ciężki sprzęt. Ale to jest całe miasto, które zostało zrujnowane. To nie jest jeden dom, to jest cała stara część Amatrice. Tej pracy jest nie na godziny, to jest praca na wiele tygodni - powiedział korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona, który dotarł do Amatrice, miejscowości najbardziej zniszczonej w wyniku środowego trzęsienia ziemi.