"Nie chciałem się wysadzić". Co było na kartce zamachowca?

Oskarżony o przygotowanie zamachów w Paryżu i zatrzymany po strzelaninie w Brukseli 18 marca Salah Abdeslam zeznał w czwartek w sądzie, że "nie chciał się wysadzić" w stolicy Francji. Miał pas szahida, ale zrezygnował z ataku. Tymczasem tydzień po jego aresztowaniu wciąż nie wiadomo, co się stało z tajemniczą kartką, która w trakcie zatrzymania wysunęła się z jego nogawki.

Policja ma kolejnych podejrzanych ws. zamachów w Brukseli

- Zatrzymany został mężczyzna, który niedługo przed zamachem w brukselskim metrze szedł razem z terrorystą samobójcą - twierdzi belgijska gazeta „De Standaard”. Według innego dziennika udało się zidentyfikować jeszcze innego pomocnika zamachowców. Według gazety „De Morgen” to 28-letni Syryjczyk.

"Nowy Stalingrad w Donbasie"

Rebelianci ściągnęli w rejon Awdiejewki w obwodzie donieckim trzy tysiące ludzi. Celem jest przejęcie kontroli nad strefą przemysłową miasta – informują ukraińskie media. Rejon ten jest uznawany za jeden z głównych ośrodków konfliktu w Donbasie.

"Wciąż będą powtarzali, że nie jestem niezależnym prezydentem"

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych, prokuraturze, a także pytania o katastrofę smoleńską i niebezpieczeństwo, jakie dla Europy stwarza Rosja - o tym wszystkich, tydzień przed wizytą w Waszyngtonie, w wywiadzie dla dziennika "The Washington Post" mówi Andrzej Duda.

Nie oddał kasety VHS. Zemściło się to srogo po 14 latach

Kasety VHS to dla większości z nas zapomniany relikt lat 90. Ich niegdyś liczne wypożyczalnie odeszły w przeszłość. Pewien Amerykanin przeżył jednak bolesne zderzenie z tym reliktem, gdy został zatrzymany do kontroli drogowej. Nieoddanie kasety 14 lat temu skończyło się zatrzymaniem.

Bruksela i Paryż to początek? CNN: jest plan kolejnych ataków w Europie

- Służby wiedzą o wielu innych szykowanych zamachach w Europie, które są na różnych etapach przygotowań - twierdzi CNN, powołując się na źródła w amerykańskich służbach. Wszystkie te potencjalne zamachy mogą być powiązane z tymi siatkami terrorystycznymi, które są odpowiedzialne za masakry w Paryżu i Brukseli.

Rolling Stonesi wylądowali w Hawanie

Legendarny brytyjski zespół The Rolling Stones 25 marca zagra w Hawanie swój pierwszy koncert na Kubie. Komunistyczne władze wyspy zakazały kiedyś muzyki wykonywanej przez Stonesów jako "ideologicznej dewiacji". Koncert, na który wstęp będzie wolny, odbędzie się w kompleksie sportowym Ciudad Deportiva.

Lekcje z historii wina? Trwają prace w parlamencie

W parlamencie Włoch rozpoczęły się zabiegi o to, aby historia wina była obowiązkowym przedmiotem nauczania w szkołach. Jednocześnie już zapowiedziano, że pilotażowy program takich lekcji rozpocznie się w nowym roku szkolnym w regionie Apulia na południu.

Potężna fala uderzeniowa, "potem nadlatują odłamki". Tego użyli zamachowcy

Za te najczarniejsze w historii Brukseli dni odpowiada biały proszek. Zamachowcy użyli substancji o nazwie nadtlenek acetonu, a przygotowane bomby zostały wypełnione gwoździami i śrubami. Środek użyty przez zamachowców jest bardzo ciężko wykrywalny i nie był dotychczas w zainteresowaniu służb. Jednak ta śmiertelna konstrukcja jest znana antyterrorystom od lat. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

Bracia El Bakraoui byli na "czarnej liście" Amerykanów

Bracia Khalid i Brahim El Bakraoui, którzy zorganizowali wtorkowe zamachy na lotnisku oraz w metrze w Brukseli, figurowali jako podejrzani na listach agencji antyterrorystycznych w USA - podał Reuters, powołując się na źródła w Waszyngtonie.

Pierwszy dżihadysta sądzony w Hadze. Za niszczenie zabytków

Międzynarodowy Trybunał Karny poinformował w czwartek o wniesieniu oskarżenia przeciwko Ahmadowi All Faqiemu Al Mahdiemu, podejrzanemu o wydanie rozkazu zniszczenia w latach 2012-13 starożytnych grobów w pozostającym pod ochroną UNESCO Timbuktu w Mali.

Wielki Piątek pod szczególnym nadzorem

W Rzymie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z uroczystościami Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Z powodu zagrożenia terrorystycznego szczególną ochroną objęto rejon placu Świętego Piotra i Koloseum.

Nocna obława w Brukseli. Aresztowali sześć osób

Dwa dni po krwawych zamachach w Brukseli belgijska policja przeprowadziła w stolicy kolejne operacje antyterrorystyczne. Jak poinformował w czwartek późnym wieczorem publiczny nadawca VRT, aresztowano sześciu podejrzanych.

"Mają nad nami przewagę. Każdy ma dwudziestu kolegów, którzy mogą go ukryć"

Po zamachach w Brukseli po raz kolejny głośno stało się o dzielnicy Molenbeek, nazywanej "wylęgarnią dżihadystów". To jeszcze jeden atak, po którym tropy prowadzą właśnie do tego miejsca. - Wszyscy ich tu znaliśmy, od kiedy byli malutcy. Patrzyłam, jak rosną - mówi jedna z mieszkanek dzielnicy. Materiał "Faktów" TVN.

Jak zabezpieczyć europejskie lotniska? Izrael oferuje rozwiązanie

Kilka warstw kontroli, dodatkowy monitoring i typowanie potencjalnych zamachowców zawczasu - tak Izraelczycy widzą sposób na zwiększenie bezpieczeństwa europejskich lotnisk. Po zamachu w Brukseli oferują stosowane przez siebie rozwiązania i technologie, a dotychczasowe działania Belgów nazywają „kolosalną porażką”.

Papież w ośrodku dla uchodźców. Umył stopy 11 migrantom

Papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą obchody Triduum Paschalnego, w ośrodku dla uchodźców w miejscowości Castelnuovo di Porto pod Rzymem. W tradycyjnym geście umył stopy 11 migrantom i jednej pracownicy placówki.

"Mamy pewne pomysły". Na Kremlu o Syrii i Ukrainie

Nadzieję na postęp w zbliżeniu stanowisk Rosji i USA w kwestii kryzysu ukraińskiego i konfliktu w Syrii wyraził prezydent Rosji Władimir Putin, rozpoczynając w czwartek wieczorem rozmowy z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Moskwie.

Belgia obniża poziom zagrożenia. W Brukseli miała być powtórka z Paryża?

Belgijskie władze obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego o jeden stopień. Dotychczas, po wtorkowych zamachach, obowiązywał najwyższy. Tymczasem belgijski nadawca publiczny VRT informuje, że Salah Abdeslam, podejrzany o koordynowanie zamachów w Paryżu z 13 listopada i aresztowany w zeszłym tygodniu, planował dokonanie podobnych aktów terroru w Brukseli.

Szekspir stracił głowę. "Dziwne zakłócenia w szkielecie"

Archeolodzy, którzy za pomocą specjalnego radaru zbadali grób Williama Szekspira w jego rodzinnej miejscowości Stratford-upon-Avon, dokonali zaskakującego odkrycia: według nich wszystko wskazuje na to, że w grobie poety nie ma jego... czaszki.