Antonio Guterres już oficjalnie szefem ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych oficjalnie mianowało w czwartek byłego premiera Portugalii, 67-letniego Antonio Guterresa nowym sekretarzem generalnym ONZ. Portugalczyk 1 stycznia 2017 r. zastąpi obecnego sekretarza, Ban Ki Muna z Korei Płd.

Wyroki skazanych po powstaniu nieważne

Węgierski sąd najwyższy, Kuria, poświadczył w czwartek nieważność wyroków wobec premiera z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya oraz innych przywódców skazanych w 1958 r. – poinformował wiceprezes Kurii Istvan Konya. - Kuria chyli głowę przed tymi ofiarami – oświadczył Konya.

Wyścig azjatyckich potęg przenosi się do Afryki

Japonia w przyszłym roku wydzierżawi dodatkowe grunty, by rozbudować swoją bazę wojskową w Dżibuti we wschodniej Afryce. Tokio chce być przeciwwagą dla rosnących wpływów Pekinu w regionie - podaje agencja Reutera, powołując się na trzy źródła rządowe w japońskiej stolicy.

Znana aktorka w areszcie po proteście ekologów. "Zostałaś rozpoznana"

Gwiazda znana z takich filmów jak "Niezgodna" i "Gwiazd naszych wina" trafiła do aresztu za udział w proteście przeciwko budowie ropociągu, który przetnie cztery stany - Iowa, Illinois oraz Północną i Południową Dakotę. Wartość inwestycji to cztery miliardy dolarów. Policja informuje, że Shailene Woodley trafiła do aresztu za wtargnięcie na teren prywatny i udział w zamieszkach. Aktorka zarzuca jednak funkcjonariuszom, że została aresztowana jako jedyna spośród dziesiątek protestujących.

Raport: Rosja próbuje destabilizować pięć krajów Europy Wschodniej

Rosja rozpoczęła kampanię, która ma na celu zdyskredytowanie modelu demokracji liberalnej w pięciu krajach Europy Wschodniej. Kreml chce za pomocą tajnych środków ekonomicznych i politycznych osłabić więzi transatlantyckie - wynika z raportu prywatnej grupy badawczej z USA opisywanego przez agencję Reutera.

Bob Dylan z literacką Nagrodą Nobla

Po raz 109. Akademia Szwedzka przyznała literacką Nagrodę Nobla. W tym roku trafiła ona do Boba Dylana za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

Londyn "powinien ponownie rozważyć opcje militarne"

Należy rozważyć zaangażowanie zbrojne Wiekiej Brytanii w Syrii - oświadczył szef MSZ Boris Johnson. Zastrzegł, że zbrojny udział jego kraju możliwy byłby tylko w ramach antyislamistycznej koalicji pod wodzą USA i raczej nie nastąpi w najbliższym czasie.

Poroszenko dzwoni do Paryża i Berlina

Petro Poroszenko poinformował o pogarszającej się sytuacji w Donbasie francuskiego prezydenta Francois Hollande’a i doradcę kanclerz Niemiec Angeli Merkel – podała służba prasowa prezydenta Ukrainy. Hollande zapewnił Poroszenkę, że jest gotów wziąć udział w najbliższych dniach w kolejnym spotkaniu formatu normandzkiego z udziałem przywódców Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Chciał sprawdzić, czy babcia żyje. Zamówił jej pizzę

Kiedy babcia Erica Olsena nie odzywała się do niego przez dwa dni, ten zaczął się martwić. Tym bardziej, że nad miejscowością, w której mieszka, przechodził huragan Matthew. Sam nie mógł sprawdzić, czy babcia jest bezpieczna, postanowił więc zamówić do jej domu pizzę.

Chcą pokoju. "Porozumienie teraz!"

Dziesiątki tysięcy ludzi przeszły w środę wieczorem czasu miejscowego ulicami Bogoty i innych miast Kolumbii, domagając się realizacji układu pokojowego między rządem a lewicową partyzantką FARC. Umowa została odrzucona w referendum na początku października.

Chiny mają problem z byłymi żołnierzami

Chińskie władze przyznały, że zdemobilizowani wojskowi mogą w cywilu napotykać różnego rodzaju trudności życiowe. To reakcja na wtorkowe protesty w Pekinie w związku z zapowiedzianym zmniejszeniem armii o 300 tys. żołnierzy.

"Normalna praktyka". Rosną apetyty naftowego giganta

Następną transakcją rosyjskiego koncernu Rosnieft może być prywatyzacja samego siebie - pisze w czwartek dziennik "Wiedomosti". Gazeta komentuje sfinalizowanie w środę nabycia przez Rosnieft od państwa pakietu akcji w konkurencyjnej spółce naftowej Basznieft.

Sojusz "Nie dla CETA" przegrał

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzucił obywatelskie wnioski o zablokowanie tymczasowego wejścia w życie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Sędziowie zastrzegli, że decyzja, czy CETA jest zgodna z konstytucją, zapadnie później.

Chinom grozi "wielki skok do tyłu"? Xi może złamać reguły

W Chinach narastają obawy, że obecny prezydent Xi Jinping nie zgodzi się ustąpić ze stanowiska zgodnie z ustalonym harmonogramem. Byłby to "wielki skok do tyłu" dla kraju, który przeszedł "od rządów jednego człowieka do rządów prawa" - pisze "Financial Times".

Rakiety spadły obok szkoły. Zginęły dzieci

Co najmniej czworo dzieci zginęło, gdy w czwartek rakiety uderzyły w pobliżu szkoły w zachodniej części Aleppo, kontrolowanej przez syryjską armię. W dzielnicach rebeliantów w ciągu 48 godzin śmierć poniosło 71 cywilów - poinformowali obrońcy praw człowieka.