Zrekonstruowali nerwy dzieciom, które nigdy się nie uśmiechnęły

Chirurg z USA zrekonstruował nerwy dzieciom z Polski. Zabiegowi poddali się 10-letni Tomek i 11-letnia Wiktoria. Oboje mają sparaliżowany nerw twarzowy, oboje liczą na to, że przeszczepy się udadzą i świat wreszcie się do nich uśmiechnie - a oni do niego. Materiał "Faktów" TVN.

NATO i UE czy Serbia i Rosja? Ważą się losy Czarnogóry

W Czarnogórze zakończyło się głosowanie w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Obywatele poszli do urn po raz czwarty, odkąd w 2006 roku kraj ogłosił niepodległość. Z ogłoszonej wieczorem prognozy ośrodka CEMI wynika, że wygrywa prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów obecnego premiera Milo Djukanovicia.

Antyki za broń? Media: dżihadyści handlują z włoską mafią

Tzw. Państwo Islamskie (IS) robi interesy z kalabryjską mafią 'ndranghetą, kupując od niej broń w zamian za antyczne dzieła sztuki zrabowane w Libii - pisze w niedzielę "La Stampa”. Włoski dziennik ujawnia, że łupy te docierają do portu Gioia Tauro na południu Włoch.

Putin: po "amerykańskich przyjaciołach" można się spodziewać wszystkiego

Powszechnie wiadomo, że "USA podglądają i podsłuchują wszystkich", w tym swoich sojuszników - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Odrzucił oskarżenia, że to Moskwa stoi za hakerskimi atakami w USA. Nazwał te sugestie "przedwyborczą retoryką Białego Domu". Jednocześnie zapewnił, że Rosja nie szuka konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Emir rozwiązał parlament. Różnica zdań ws. cen paliw

Emir Kuwejtu szejk Sabah al-Ahmad as-Sabah wydał w niedzielę dekret rozwiązujący parlament, czyli 50-osobowe Zgromadzenie Narodowe - podała oficjalna agencja prasowa Kuna. Wcześniej apelował o to przewodniczący parlamentu Marzuk al-Ghanem.

Egipt mówi Rosji "nie". Bazy wojskowej nie będzie

Plany władz na Kremlu dotyczące ekspansji wojskowej w regionie Afryki Północnej niemal na pewno się nie ziszczą. Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi rozwiał nadzieje na odtworzenie radzieckiej bazy w Sidi Barrani. Jeszcze 10 października rosyjska gazeta "Izwestija" napisała, że "rozmowy w tej sprawie toczą się dość pomyślnie". Wcześniej "nie" Rosjanom powiedzieli także Wietnamczycy, podważając doniesienia w sprawie utworzenia rosyjskiej bazy morskiej w zatoce Cam Ranh.

Mieli szykować zamachy w wieczór wyborczy. Serbowie zatrzymani

Dwudziestu Serbów zostało zatrzymanych w Czarnogórze, gdzie w niedzielę odbywają się wybory parlamentarne. Szef policji w tym kraju Slavko Stojanović oświadczył, że mieli oni przygotowywać ataki przeciwko państwu i jego przedstawicielom. Szczegółów nie podał.

Śmigłowiec razem z Ukraińcami. Nowy pomysł Macierewicza

- Polska może razem z Ukrainą zbudować zupełnie nowy śmigłowiec. Trwają w tej sprawie rozmowy - oznajmił Antoni Macierewicz w TV Trwam. Według ministra obrony połączenie możliwości polskiego i ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego mogłoby dać dobre efekty.

Płyną "skopać d... dżihadystom". Morskie muskuły Rosji naprężone

W drogę na Morze Śródziemne wyruszył wyjątkowo silny zespół rosyjskiej floty. Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje i lotniskowiec Admirał Kuzniecow dostał eskortę w postaci krążownika atomowego Piotr Wielki oraz dwóch niszczycieli. Razem mają prezentować siłę Rosji na Bliskim Wschodzie.

"Ona się pompuje". Trump chce testów na narkotyki przed debatą

- Jesteśmy jak sportowcy, a oni muszą przechodzić testy. Uważam, że powinniśmy zrobić test na narkotyki przed debatą. Dlaczego nie? Powinniśmy zrobić taki test, bo ja nie wiem, co się z nią dzieje - stwierdził Donald Trump, sugerując, że jego rywalka Hillary Clinton bierze narkotyki przed debatami i "pompuje się".

Rządząca koalicja zachowa większość w czeskim Senacie

Trzy partie tworzące koalicję rządzącą w Republice Czeskiej zachowają większość w Senacie. Będą mieć w izbie wyższej parlamentu 48 z 81 senatorów - podały w sobotę czeskie media. Według nich najlepiej w wyborach wypadli chrześcijańscy demokraci.

"Burza mózgów" bez konkretów. Nadziei na koniec przelewu krwi brak

Wiele nowych pomysłów i zgoda co do prowadzenia dalszych rozmów - tym skończyło się kolejne spotkanie dyplomatów w szwajcarskiej Lozannie, poświęcone pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Uczestniczący w nim sekretarz stanu USA John Kerry przyznał, że nie przyniosło ono żadnych konkretnych uzgodnień jak zahamować rozlew krwi.

Przerzucali imigrantów z Afryki. Gang przemytników rozbity

Policja zatrzymała sześciu członków grupy zajmującej się przerzutem nielegalnych imigrantów z Afryki subsaharyjskiej do UE – podała w sobotę dyrekcja generalna policji w Madrycie. Grupa przerzucała imigrantów do krajów UE m.in. regularnymi liniami autobusowymi.

USS Mason znów otworzył ogień. Trzeci atak

Amerykański niszczyciel USS Mason krążący w pobliżu Jemenu po raz kolejny musiał się bronić przed atakiem. W jego kierunku wystrzelono "kilka" rakiet przeciwokrętowych. Załoga niszczyciela odparła atak, choć Pentagon nie ujawnił w jaki sposób. Mógł albo zestrzelić nadlatujące rakiety, albo je zmylić.

Pomyliła hamulec z gazem. Wjechała do stawu

68-letnia kobieta z amerykańskiego stanu Massachusetts wjechała na parking przy stawie. Chciała zaparkować, ale pomyliła hamulec z gazem i wpadła do stawu. Pomyłka mogła skończyć się tragicznie, bo nie mogła wydostać się z samochodu. Potem, kiedy auto zaczęło tonąć, znalazła się pod wodą. Na ratunek rzuciły się trzy osoby. Kobieta była przemarznięta i trafiła do szpitala na obserwację. Nic poważnego jej się nie stało.

Clinton czy Trump? "Tak źle nigdy nie było"

Zdarzali się w amerykańskich wyborach kandydaci dość wątpliwi, ale nigdy nie było tak, żeby dwójka była wyjątkowo słaba - ocenił w "Faktach po Faktach" politolog prof. Antoni Dudek. Zdaniem byłego doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Jana Lityńskiego, niepokojące jest, że żadna z dwóch wielkich partii nie znalazła kandydata przyszłościowego.

Szef MSZ: to Komisja Wenecka obraża polski rząd i społeczeństwo

Polski rząd przedstawił swoje stanowisko na piśmie i nie musiał tego robić osobiście - skomentował brak obecności polskiej delegacji rządowej na obradach Komisji Weneckiej Witold Waszczykowski. W programie "Horyzont" stwierdził, że to Komisja "obraża polski rząd i społeczeństwo" i zarzucił jej, iż przedstawia "kłamliwe, jednostronne raporty na temat Polski".

"Sądzę, że jesteśmy blisko zbrodni wojennych"

Niektóre działania w Syrii są "bardzo zbliżone do zbrodni wojennych" - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel, określając bombardowania szpitali w Aleppo jako nieludzkie. Nie powiedziała jednak wprost, kogo obwinia o te zbrodnie.

Waszczykowski: dyplomatyczne faux pas popełniła strona francuska

- To nie my zrobiliśmy dyplomatyczny krok, który doprowadził do jakiegoś napięcia - stwierdził w "Horyzoncie" Witold Waszczykowski. - Pewien dyplomatyczny zgrzyt został wywołany przez Francuzów - dodał szef polskiej dyplomacji, komentując stan polsko-francuskich relacji po fiasku rozmów ws. caracali.

Merkel: Niemcy zwiększą wydatki obronne

W nadchodzących latach Niemcy zwiększą wydatki obronne, by zbliżyć się do natowskiego celu wynoszącego 2 proc. PKB - powiedziała w sobotę kanclerz Angela Merkel na spotkaniu z młodzieżówką CDU w Paderborn w Nadrenii Północnej-Westfalii.