Izba Gmin przeciwna zapewnieniu gwarancji obywatelom Unii po Brexicie

Stosunkiem głosów 335 do 287 niższa izba brytyjskiego parlamentu przegłosowała w poniedziałek odrzucenie poprawki przewidującej, że rząd w Londynie zagwarantuje obowiązujące obecnie prawa obywatelom Unii Europejskiej żyjącym w Zjednoczonym Królestwie po jego wyjściu ze Wspólnoty.

Dziennikarze byli już na pokładzie. Merkel odwołała wizytę w USA

- Wizyta została odwołana - to krótkie zdanie przekazała w poniedziałkowe popołudnie niemieckim dziennikarzom, którzy mieli lecieć z nią za oceanem, kanclerz Niemiec. Kilkadziesiąt minut przed odlotem Angela Merkel, która miała spotkać się we wtorek z prezydentem USA Donaldem Trumpem, musiała zrezygnować z planów z powodu złej pogody.

Udawali Polaków, szykowali rozróbę. "Przyznali się, że zostali wynajęci"

Ukraińskie władze zapobiegły próbie zablokowania przejścia granicznego z Polską przez grupę osób, które miały domagać się od rządu w Warszawie obrony praw polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie - poinformował gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka. Jak stwierdził, "ludzie ci przyznali się, że zostali wynajęci do zablokowania przejścia".

Izumo ma straszyć. Największy pokaz siły od wojny na Pacyfiku

Rząd w Tokio nakazał swojej flocie wykonanie niewidzianego od prawie wieku pokazu siły - podaje agencja Reutera. Największy japoński okręt - Izumo - ma wyruszyć w długi rejs, którego nie można zinterpretować inaczej niż jako wyzwanie rzucone pod adresem Chin. Okręt ma spędzić na morzu trzy miesiące, krążąc między innymi po wodach, które Pekin uznaje za swoje.

Turecki minister grozi "przeglądem" porozumienia z Unią

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister do spraw europejskich Omer Celik zagroził w poniedziałek "przeglądem" porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej - podała oficjalna agencja Anatolia.

"Europa nie działa". Fillon przedstawił program wyborczy

Unię Europejską czterech priorytetów do zrealizowania przez "kraje, które na nie przystaną" oraz walkę z "pracownikami delegowanymi" zapowiedział w poniedziałek Francois Fillon, kandydat centroprawicy na prezydenta Francji, podczas prezentacji swego programu wyborczego.

Kijów: Rosja jest sponsorem terroryzmu na szczeblu państwowym

Ukraina, w procesie wytoczonym Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, chce udowodnić, że Moskwa wspiera na szczeblu państwowym terroryzm i prowadzi też politykę dyskryminacji rasowej na zaanektowanym Krymie – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin.

Były premier Katalonii winny "nieposłuszeństwa" wobec państwa

Były premier Katalonii Artur Mas został w poniedziałek ukarany przez Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii dwuletnim zakazem sprawowania funkcji publicznych za przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości regionu, mimo zakazu władz w Madrycie.

Raport: 23 państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność

W 2016 roku europejskie kraje NATO i Kanada zwiększyły wydatki na obronność o 3,8 proc., co daje kwotę 10 mld euro - wynika z rocznego raportu sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Wydają jednak na ten cel dużo mniej niż założone 2 proc. PKB.

Prezydent wrócił po tygodniach nieobecności. Ale obaw nie rozwiał

Prezydent Nigerii Muhammad Buhari po siedmiotygodniowej nieobecności wrócił do ojczyzny, o czym poinformował w mediach społecznościowych. Nie rozwiał jednak wszystkich plotek na temat swojego bardzo złego stanu zdrowia, ponieważ przyznał, że będzie potrzebował jeszcze odpoczynku i kolejnych badań.

Wielka sprzedaż rosyjskich czołgów nie wyszła. Prezentują więc swój

Irańskie wojsko zaprezentowało publicznie swój nowy czołg nazwany Karrar. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do najnowszego rosyjskiego modelu eksportowego T-90MS. Rosjanie w przeszłości ogłaszali, że Irańczycy są bliscy ich zakupu, choć później negocjacje miały się zawalić. Teraz nie ma już wątpliwości, że Iran poszedł swoją drogą.

Węgrzy wybrali prezydenta. Zostaje dotychczasowy

Parlament Węgier wybrał na drugą kadencję prezydenta dotychczasowego szefa państwa Janosa Adera. Wyboru dokonano w drugiej turze, gdyż w pierwszej żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości dwóch trzecich głosów.

Władze Mińska zgadzają się na marsz "niedarmozjadów"

Marsz "niedarmozjadów" 15 marca w Mińsku przejdzie trasą zaakceptowaną przez władze miejskie – poinformowali opozycjoniści, organizatorzy kampanii "Nie jesteśmy darmozjadami", sprzeciwiający się podatkowi dla "pasożytów".

Antyczny tors z Watykanu na jubileusz Unii

Przed zbliżającymi się obchodami 60-lecia Traktatów Rzymskich po raz pierwszy od dwóch wieków mury Watykanu opuścił słynny Tors Belwederski - pochodząca z I wieku p.n.e. rzeźba grecka przypisywana Apolloniosowi. Muzea Watykańskie wypożyczyły ją Senatowi Włoch.