Rosja: służba w armii oznacza awans społeczny

Stosunek Rosjan do armii radykalnie się poprawił w ciągu ostatnich 12 lat. Służba w armii jest obecnie postrzegana jako awans społeczny, zwłaszcza w małych miastach. To efekt zmian w wojsku, kryzysu gospodarczego, wydarzeń politycznych i działań zbrojnych jakie prowadzi Rosja.

Gaz łzawiący i armatki wodne na ulicach Turynu

Policja użyła siły przeciwko grupie ludzi pikietujących przed hotelem, w którym trwała konwencja wyborcza skrajnie prawicowego ruchu narodowo-rewolucyjnego Casa Pound. Do użycia gazu łzawiącego i armatek wodnych doszło, gdy kilkadziesiąt osób próbowało przedrzeć się przez kordon funkcjonariuszy ochraniających budynek. Protestujący rzucali petardy i butelki, skandowali hasło "Turyn jest antyfaszystowski". Miejscowa agencja informacyjna podaje, że trzej policjanci zostali ranni.

Łukaszenka: trwa militaryzacja Europy Wschodniej

- W Europie Wschodniej trwa konsekwentna militaryzacja – mówił w czwartek Alaksandr Łukaszenka podczas uroczystości z okazji 100-lecia armii białoruskiej. Święto to nawiązuje do daty utworzenia sowieckiej Armii Czerwonej w 1918 roku.

Pisarz oskarżony o gwałt pozostanie w więzieniu

Szwajcarski muzułmański teolog i pisarz polityczny Tariq Ramadan oskarżony o gwałt pozostanie we francuskim więzieniu. Sąd w Paryżu odrzucił jego apelację motywowaną złym stanem zdrowia - podały źródła zbliżone do sprawy.

Chłopiec zawisł na balkonie. Z trzeciego piętra spadł na ratującego go policjanta

Brawurowa akcja egipskich policjantów w mieście Asjut w środkowej części kraju. Funkcjonariusze uratowali 5-letniego chłopca, który zawisł na balkonie na trzecim piętrze. Policjanci chwycili wiszący na barierce dywan, żeby go złapać. Nie zdążyli go jednak rozłożyć i chłopiec spadł na jednego z mundurowych. Dziecku nic się nie stało, policjant z urazem głowy trafił do szpitala.

Nowe zarzuty przeciwko byłym współpracownikom prezydenta Trumpa

Prokurator Robert Mueller, prowadzący śledztwo w sprawie tzw. Russiagate, wystąpił w czwartek do sądu federalnego z nowymi zarzutami przeciwko dwóm byłym współpracownikom prezydenta Donalda Trumpa - Paulowi Manafortowi i Rickowi Gatesowi. Oskarża ich o przestępstwa podatkowe i defraudację.

Putin: uczestnicy operacji w Syrii walczą do końca

Oni godnie pełnią swój obowiązek, walczą w sposób zdecydowany, nieustraszony i do końca - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin uczestników operacji zbrojnej Rosji w Syrii. Podziękował im podczas czwartkowej uroczystości na Kremlu z okazji święta państwowego - Dnia Obrońcy Ojczyzny.

Sąd nakazał przejęcie majątku po Pablo Escobarze

Kolumbijski sąd nakazał w czwartek przejęcie dóbr o wartości 2,17 miliona dolarów należących do wdowy po baronie narkotykowym Pablo Escobarze i do bliskich jednego z jego współpracowników. 25 lat po śmierci Escobara zarekwirowano między innymi luksusowy apartament i samochody.

Były szef sztabu wyborczego Trumpa pozostanie w areszcie domowym

Były szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa Paul Manafort, którego specjalny prokurator Robert Mueller oskarżył w ramach śledztwa w sprawie Russiagate, pozostanie w areszcie domowym. Sąd federalny odrzucił w czwartek jego wniosek o zmianę warunków wpłaty kaucji.

Amerykański portal o Morawieckim: nieumyślnie podsycił spory

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w czwartek w głównym portalu Bloomberg L.P. bronił nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Premier stwierdził, że międzynarodowe protesty wobec tej ustawy obnażają tylko narastającą falę "antypolonizmu".

Morawiecki spotkał się z Timmermansem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem - podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, w którego siedzibie doszło do rozmowy.

Irański wiceminister: możemy wycofać się z umowy atomowej

Wiceszef irańskiego MSZ Abbas Arakczi ostrzegł w czwartek, że jeśli zagraniczne banki będą dalej bojkotować Iran, to kraj ten może wycofać się z porozumienia atomowego. Równocześnie pojawiły się doniesienia o odrzuceniu przez Iran propozycji USA bezpośrednich rozmów.

Yad Vashem krytykuje kontrowersyjny spot

Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem uznał za niedopuszczalne sformułowanie "polski Holokaust", które znalazło się w wideo opublikowanym na portalu YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów w reakcji na nowelizację ustawy o IPN.