UE przedłuża sankcje wobec Rosjan

Unia Europejska przedłużyła oficjalnie w czwartek o kolejne sześć miesięcy sankcje nałożone głównie na obywateli Rosji za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Na liście jest obecnie 155 osób i 44 podmioty.

Sencow nominowany do Nagrody Sacharowa

Europejska Partia Ludowa (EPL) nominowała więzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa do Nagrody im. Andrieja Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na świecie.

Przywódczyni Birmy: skazani dziennikarze mogą się odwołać

Jak poinformowała w czwartek faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi, dwaj dziennikarze agencji Reutera skazani na kary siedmiu lat pozbawienia wolności za nielegalne - jak uznał sąd w Rangunie - wejście w posiadanie dokumentów państwowych, mogą się odwołać od wyroku. Suu Kyi podkreśliła, że wyrok "nie ma nic wspólnego z wolnością wypowiedzi, ma za to związek z ustawą o ochronie tajemnicy państwowej".

Demonstracja dzieci. Żądają uwagi i odłożenia smartfonów

W Niemczech odbyła się dość niecodzienna demonstracja. Protestowały dzieci, wysuwając żądania wobec dorosłych. Grupa robi wrażenie. Nie dość, że jest spora, nieletnia, ale bardzo świadoma. "Odłóżcie telefony komórkowe, zwróćcie na nas uwagę" - domagają się dzieci. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Spotkanie Orbana i Putina. "Sposób na zminimalizowanie strat"

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin będą w przyszłym tygodniu rozmawiać między innymi o kwestiach energetycznych - zapowiedział w środę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Jak dodał, Węgry muszą znaleźć sposób na zminimalizowanie swoich "strat spowodowanych sankcjami" nałożonymi na Rosję.

Ławrow: przez ostatnie ćwierćwiecze państwa Zachodu ograniczały Rosję

Wszystkie strony powinny zrobić coś dla poprawy zaufania. To nie Rosja podkopała zaufanie - ocenił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla agencji dpa, opublikowanym w czwartek, w przeddzień jego wizyty w Berlinie. Dodał także, że że "przez ostatnie ćwierćwiecze państwa Zachodu ograniczały Rosję".

Członek Pussy Riot trafił do szpitala. Bliscy podejrzewają otrucie

Członek grupy Pussy Riot Piotr Wierziłow w ciężkim stanie trafił do szpitala. Bliscy Rosjanina twierdzą, że mógł zostać otruty. - Kiedy przyjechali ratownicy, odpowiadał jeszcze na ich pytania. Potem pogarszało mu się coraz szybciej, zaczęły się konwulsje - relacjonowała jego partnerka.

Armia Wyzwolenia Narodowego uwolniła sześciu zakładników

Marksistowscy rebelianci z kolumbijskiej Armii Wyzwolenia Narodowego wypuścili na wolność sześciu zakładników, których przetrzymywali od 3 sierpnia - poinformowała w czwartek agencja informacyjna EFE. Uwolnieni zostali trzej policjanci, jeden żołnierz i dwie osoby cywilne.

"Krym w składzie Rosji nie dostanie od nas wody"

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oskarżył w środę Rosję o manipulacje wokół kwestii dostaw wody na zaanektowany przez nią Krym. Oświadczył, że dopóki półwysep będzie pod panowaniem Rosjan, nie uzyskają oni do niej dostępu.

Rząd Węgier uważa głosowanie Parlamentu Europejskiego za nieważne

Rząd węgierski uważa decyzję Parlamentu Europejskiego o przyjęciu rezolucji w sprawie Węgier za "pozbawioną mocy prawnej" i analizuje obecnie niezbędne kroki, jakie można podjąć w tej sprawie - napisali w oświadczeniu węgierscy delegaci w Europejskiej Partii Ludowej. Jak argumentowali, nie został spełniony "warunek większości wymaganej w artykule 354 Traktatu o funkcjonowaniu UE".

Rosyjski haker przyznał się przed amerykańskim sądem

38-letni rosyjski informatyk Piotr Lewaszow w amerykańskim sądzie federalnym w stanie Connecticut przyznał się do zarzucanych czynów - przestępstw komputerowych wynikających z działań botnetu Kelihos. Poinformował o tym w środę Departament Sprawiedliwości USA.

Dziennikarz zatrzymany, Austria żąda od Turcji wyjaśnień

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zażądał w środę od Turcji natychmiastowych wyjaśnień w sprawie austriackiego dziennikarza Maxa Zirngasta zatrzymanego w Turcji pod zarzutem "wspierania terroryzmu". Zirngast zajmował się tematyką łamania praw Kurdów w Turcji.

10 lat więzienia. Były prezydent skazany

Były prezydent Salwadoru Elias Antonio Saca został skazany na 10 lat więzienia po tym, jak przyznał się do defraudacji funduszy publicznych i prania brudnych pieniędzy w wysokości przekraczającej 300 milionów dolarów - podał Reuters w czwartek.

Cholera atakuje, władze wprowadzają stan wyjątkowy

Z powodu epidemii cholery władze stolicy Zimbabwe Harare ogłosiły stan wyjątkowy i wprowadziły zakaz zgromadzeń publicznych. W ciągu tygodnia na chorobę tę w Harare zmarło 21 osób, a potwierdzonych przypadków zachorowań jest 3067.

Rosyjskie bombowce użyły pocisków manewrujących. "Pełna skuteczność"

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły na poligonie w Buriacji, w azjatyckiej części Rosji ostrzał z użyciem pocisków manewrujących podczas trwających drugi dzień ćwiczeń Wostok-2018 - podał w środę resort obrony Rosji. Pułkownik Siergiej Kuriszkin z wojsk powietrzno-kosmicznych rosyjskiej armii zapewnił, że osiągnięto "pełną skuteczność".

Media: "kaznodzieja nienawiści" wyjdzie na wolność

Radykalny imam Anjem Choudary opuści w październiku więzienie, w którym odsiaduje wyrok za zachęcanie muzułmanów do walki na rzecz tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformował w środę "The Times". Jak podkreślił brytyjski dziennik, stanie się tak pomimo ostrzeżeń, że nazywany "kaznodzieją nienawiści" imam wciąż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Obecność Suu Kyi na posiedzeniu ONZ pod znakiem zapytania

Faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi nie weźmie udziału w najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku - poinformowały w środę birmańskie media za przedstawicielem MSZ. Suu Kyi jest krytykowana za bezczynność w obliczu prześladowań Rohindżów.