Samochód premiera Słowacji zderzył się z jeleniem

Samochód słowackiego premiera Petera Pellegriniego zderzył się we wtorek z jeleniem. Premier kontynuował podróż na wyjazdowe posiedzenie rządu innym samochodem. Po zakończeniu obrad premierowi założono w szpitalu kołnierz ortopedyczny.

Data i miejsce spotkania Trump-Putin potwierdzone

Przywódcy USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, spotkają się 11 listopada w Paryżu - podał we wtorek Kreml. Decyzję tę ogłoszono pod koniec dwudniowej wizyty w Moskwie doradcy Trumpa Johna Boltona, który omawiał z władzami Rosji wycofanie się USA z układu INF.

Najpierw "Konstytucja!", potem "Andrzej Duda!". Prezydent czekał, aż sala ucichnie

Prezydenta Andrzeja Dudę, gdy wchodził na scenę w berlińskim Konzerthaus, najpierw przywitały oklaski. Potem rozległy się okrzyki "Konstytucja!". W odpowiedzi inni obecni na widowni skandowali "Andrzej Duda!". Po chwili sala ucichła i prezydent mógł zacząć wystąpienie. Uroczysty koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był we wtorek wieczorem ostatnim punktem wizyty polskiej pary prezydenckiej w Niemczech. Gościem uroczystości był także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Prezydent w Berlinie o "niedosycie demokracji" w Unii i "patologii" w polskich sądach

Unia Europejska powstawała na gruncie głębokiego przekonania o konieczności zachowania wzajemnego szacunku, bo to właśnie ten wzajemny szacunek będzie prowadził do tego, że nie będzie kolejnej wojny - powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Opowiadając o zmianach w polskim sądownictwie, oświadczył, że był "zszokowany", gdy dowiedział się, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie, którzy byli "członkami komunistycznego aparatu represji".

"Gęsta tematycznie" rozmowa prezydenta Dudy z kanclerz Merkel

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie trwało 45 minut. Politycy rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w obu krajach, relacjach euroatlantyckich, przyszłości Unii oraz Ukrainie i polityce klimatycznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To była "gęsta tematycznie" rozmowa - przekazał szef gabinetu prezydenta.

"Zaburzy stosunki energetyczne w Europie". Prezydent w Berlinie o Nord Stream 2

Prezydent Andrzej Duda w Berlinie rozmawiał we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem między innymi o Nord Stream 2. - Uważamy, że zaburzy stosunki energetyczne w Europie - mówił, dodając, że gazociąg postawi "w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej". Poruszono również kwestię decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Sky: znaleziono szczątki zabitego dziennikarza. "Ciało pocięte, twarz zniekształcona"

Odnaleziono szczątki zamordowanego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - twierdzi brytyjska stacja informacyjna Sky News, powołując się na swoje źródła w Stambule. W konsulacie Arabii Saudyjskiej w tym mieście 2 października prawdopodobnie zabity został krytyczny wobec władz w Rijadzie publicysta. Wcześniej we wtorek prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan mówił, że ciało dziennikarza nie zostało znalezione.

Polacy wytypowali miejsce jednej z najważniejszej bitew starożytności

Lokalizację jednej z najważniejszych bitew starożytności - wielkiej bitwy pod Gaugamelą sprzed 2,3 tys. lat, między wojskami Aleksandra Macedońskiego a siłami Persów - wytypowali polscy naukowcy. Z ich badań wynika, że batalia, w której mogło wziąć udział nawet kilkaset tysięcy żołnierzy, rozegrała się w okolicy Tell Gomel na terenie dzisiejszego irackiego Kurdystanu.

Syn zamordowanego dziennikarza na audiencji u króla Salmana

Król Arabii Saudyjskiej Salman przyjął w Rijadzie członków rodziny zamordowanego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformowała we wtorek państwowa agencja SPA. Tego samego dnia spotkał się, pod przewodnictwem króla, rząd saudyjski. Zapewnił, że winni zabójstwa i ci, którzy nie wywiązali się ze swoich obowiązków, "kimkolwiek są", zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

"Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

Jeśli w Polsce forsowane są przepisy, które nie są zgodne z tym, co ustaliliśmy na europejskim poziomie, to musimy to przedyskutować. Jeśli nie możemy, to równie dobrze możemy być republiką bananową - stwierdził Alexander Stubb w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim. - Wewnątrz Unii to Polska jest tym krajem, który teraz jest pod obserwacją - dodał. Stubb stara się o nominację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do ubiegania się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

Koree wycofają posterunki i broń z granicy. Min już nie ma

Dwa państwa koreańskie i siły ONZ porozumiały się w poniedziałek w kwestii wycofania uzbrojenia i posterunków strażniczych ze strefy zdemilitaryzowanej w rejonie Panmundżomu - poinformował południowokoreański minister obrony. Porozumienie to jest kolejną odsłoną odwilży w relacjach międzykoreańskich w ostatnim czasie.

Szef partii komunistycznej został prezydentem. Był jedynym kandydatem

Wietnamski parlament wybrał we wtorek na prezydenta kraju sekretarza generalnego rządzącej partii komunistycznej Nguyena Phu Tronga. Trong, architekt prowadzonej w kraju walki z korupcją, będzie pełnił obie funkcje jako pierwszy polityk od czasów Ho Chi Minha. Jego wybór uważany był za formalność - szef partii komunistycznej był jedynym kandydatem na stanowisko prezydenta.