Lwowscy radni chcą usunięcia lwów z Cmentarza Orląt. Polskie MSZ interweniuje

Polska ambasada w Kijowie interweniowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy w sprawie oświadczenia Rady Obwodowej Lwowa na temat usunięcia posągów dwóch lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich - poinformował w piątek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Wyraził nadzieję, że ciągle możliwe jest znalezienie porozumienia w tej sprawie.

Doradca Trumpa: dobrze by było, gdyby Rosjanie wynieśli się z Krymu i Donbasu

Postępowanie Moskwy na arenie międzynarodowej było jednym z powodów, dla których Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję i rozważają nałożenie kolejnych - powiedział w rozmowie z agencją Reutera przebywający z wizytą w Gruzji doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Wcześniej na konferencji prasowej informował, że Biały Dom zaprosił prezydenta Władimira Putina.

Wojskowi obu Korei spotkali się w Panmundżomie

Korea Południowa przeprowadzi w przyszłym tygodniu ćwiczenia wojskowe. Wcześniej wstrzymano wspólne manewry wojsk tego kraju i Stanów Zjednoczonych, by stworzyć lepsze warunki dla ocieplenia stosunków Seulu z północnym sąsiadem i dla negocjacji na rzecz denuklearyzacji Korei Północnej. W piątek wojskowi przedstawicieli obu Korei spotkali się na linii rozgraniczającej te państwa.

"Tajemniczy obiekt" w pobliżu szwedzkiej wyspy

Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" opublikował w piątek zdjęcia nieznanego obiektu podwodnego, który został zaobserwowany latem przez instruktorów żeglarstwa i ich kursantów w Archipelagu Sztokholmskim. Według gazety może chodzić o akcją wywiadowczą obcego państwa, najpewniej Rosji.

Ostatnie takie wybory. "Ważny egzamin z demokracji"

Premier Gruzji Mamuka Bachtadze wezwał obywateli do udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich i ocenił, że kraj stoi przed kolejnym "ważnym egzaminem z demokracji" – podaje w piątek agencja Saqinform. Będą to ostatnie bezpośrednie wybory prezydenta Gruzji.

Macron stawia pytania. "Do Polski należy udzielenie odpowiedzi"

Polska zawsze stosowała się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i sama zwraca się do Trybunału, chcąc podważyć jakąś decyzję lub przepis - podkreślał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Emmanuel Macron. Prezydent Francji komentował też kwestię ulokowania na terenie Polski stałej bazy wojsk amerykańskich. Wymienił szereg pytań, jakie jego zdaniem łączą się z tą sprawą. - Do Polski należy udzielenie odpowiedzi, nie do Francji - stwierdził.

Spadł z mostu do rwącej rzeki. Dramatyczna akcja ratunkowa

W Meksyku przechodnie rzucili się na pomoc mężczyźnie, który chwilę wcześniej spadł wraz z motocyklem z mostu do rzeki. Kilku z nich weszło na rurociąg przechodzący pod konstrukcją. Pozostali stali na moście i wciągali linę, na której uwiesił się mężczyzna.

Wszystkie stanowiska bojowe w brytyjskiej armii otwarte dla kobiet

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson zdecydował w czwartek o rozpoczęciu rekrutacji kobiet na wszystkie stanowiska bojowe w armii, w tym po raz pierwszy w pełni w piechocie i prestiżowych siłach specjalnych. Kandydatki będą mogły się zgłaszać od grudnia i rozpoczną szkolenie od kwietnia 2019 roku.

"Arabskie media są finansowane przez reżimy"

Finansowy wpływ na arabskie media dał Arabii Saudyjskiej potężne narzędzie w zmaganiach z międzynarodowym protestem w związku ze śmiercią saudyjskiego dziennikarza i dysydenta Dżamala Chaszodżdżiego - poinformowała w czwartek agencja AP z Kairu. Arabskie "media są finansowane przez reżimy, które codziennie popełniają przestępstwa nie mniej groźne, niż popełnione wobec Dżamala Chaszodżdżiego" - komentował Daradż, niezależny arabski portal informacyjny.

Rozmowy z Merkel i Putinem w sprawie zabitego dziennikarza

Król Salman poinformował w czwartek przez telefon prezydenta Rosji Władimira Putina o śledztwie w sprawie zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego - podała oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA. Telefonicznie z królem Arabii Saudyjskiej rozmawiała również Angela Merkel. Kanclerz Niemiec potępiła zdecydowanie zabójstwo saudyjskiego dziennikarza.

"Franco dyktator". Nie chcą zwłok generała w katedrze

Tysiące mieszkańców Madrytu zgromadziło się przed katolicką katedrą Almudena, by wyrazić swój sprzeciw wobec planów pochowania w tym miejscu Francisco Franco. Na transparentach nieśli między innymi hasła "Franco dyktator" i "Madryd bez Franco i frankizmu". W sierpniu hiszpański rząd wydał dekret o ekshumacji i przeniesieniu zwłok generała poza podmadryckie mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii - Valle de los Caidos.