Były szef sztabu Donalda Trumpa przyznał się do udziału w spisku

Paul Manafort, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, przyznał się w piątek do zarzutu udziału w spisku przeciw USA oraz spisku mającym utrudnić działanie wymiaru sprawiedliwości - podaje Reuters, powołując się na dokumenty sądowe złożone przez prokuratorów federalnych.

Polska odpowiedziała Komisji Europejskiej. "Wątpliwości bezzasadne"

Organizacja wymiaru sprawiedliwości to wyłączna kompetencja państw członkowskich, a więc określenie wieku przejścia sędziów w stan spoczynku nie narusza prawa Unii Europejskiej - takie stanowisko przekazały w piątek Komisji Europejskiej polskie władze. Uznają, że wątpliwości KE dotyczące zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z prawem unijnym są "bezzasadne".

"To nie jest czas, by przebywać na zewnątrz i robić zdjęcia"

- Deszcz niszczy fundamenty. Jeśli opady są duże, ziemia się zapada, a fundamenty są podmywane. Deszcz może zmyć z powierzchni cały dom - mówi jeden z ewakuowanych mieszkańców stanu Karolina Południowa. - To nie jest czas, by przebywać na zewnątrz i robić zdjęcia. Jeśli huragan uderzy i coś się stanie, nie będziemy mogli dotrzeć z pomocą - zaapelowała Brenda Bethune, burmistrz Myrtle Beach w Karolinie Południowej.

Oto najstarszy rysunek człowieka

Znaleziono najstarszy rysunek wykonany ręką człowieka. Na łamach czasopisma "Nature" poinformował o tym międzynarodowy zespół naukowców. Rysunek znajdował się w jaskini na wybrzeżu Republiki Południowej Afryki. Zdaniem części oglądających przypomina hashtag.

Partie Macrona i Le Pen idą równo

Centrowa partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen idą łeb w łeb przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi - wynika z najnowszego sondażu.

Rosyjski opozycjonista z zakazem udziału w demonstracjach

Rosyjski opozycjonista Siergiej Udalcow, przywódca radykalnego Frontu Lewicy, został objęty trzyletnim nadzorem administracyjnym, który przewiduje m.in. zakaz udziału w demonstracjach - podało radio Echo Moskwy. Udalcow odbywa obecnie karę aresztu.

Nazwał prezydenta Włoch "terrone". Rok więzienia

Włoski senator i założyciel partii Liga Północna Umberto Bossi został prawomocnie skazany przez Sąd Najwyższy na rok i 15 dni więzienia za nazwanie siedem lat temu ówczesnego prezydenta Giorgio Napolitano "chłopem z południa". Uznano to za jego znieważenie.

Serbia chce gwarancji wejścia do Unii Europejskiej

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić będzie dążył do tego, by częścią jakiegokolwiek porozumienia z Kosowem były gwarancje dla jego kraju, że w 2025 roku wejdzie do Unii Europejskiej. Mówił o tym w udzielonym w czwartek wywiadzie.

Socjaldemokraci żądają dymisji szefa kontrwywiadu

Socjaldemokraci tworzący w Niemczech z chadecją koalicję rządzącą zażądali, by kanclerz Angela Merkel odwołała szefa Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hansa-Georga Maassena. SPD zostawia też szefowi kontrwywiadu możliwość ustąpienia samemu.

Słowenia z mniejszościowym centrolewicowym rządem

Słoweński parlament zatwierdził mniejszościowy centrolewicowy rząd premiera Marjana Szareca. 45 deputowanych w liczącym 90 miejsc parlamencie zagłosowało za nowym rządem, 34 było przeciwko, a 11 wstrzymało się od głosu lub było nieobecnych.

W 1993 roku przed Białym Domem zaświtała nadzieja na porozumienie. 25 lat później ledwo się tli

Dokładnie 25 lat temu na trawniku Białego Domu doszło do jednego z najbardziej symbolicznych uścisków dłoni we współczesnej historii Bliskiego Wschodu. W obecności 42. prezydenta USA premier Izraela Icchak Rabin oraz przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasir Arafat podpisali porozumienie, które miało stać się fundamentem procesu pokojowego między zwaśnionymi narodami. Ćwierć wieku po dyplomatycznym triumfie Palestyńczycy przygotowują się do opuszczenia flagi powiewającej nad misją dyplomatyczną OWP w Waszyngtonie. Decyzje o jej zamknięciu - przy aprobacie władz Izraela - podjęła kilka dni temu administracja Donalda Trumpa.

Sekretarz generalny ONZ krytykuje Węgry. Budapeszt mówi o "zemście"

Jako "zemstę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa" określił szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto fakt, że w nowym raporcie ONZ Węgry wymieniono wśród krajów nękających obrońców praw człowieka. Szijjarto powiedział na konferencji prasowej, że Węgry znalazły się na liście, na której absolutnie nie powinny się znaleźć.