"Fala populizmu i nacjonalizmu trwa". Szwecja czeka na oficjalne wyniki wyborów

Ostrzeżenie ze Szwecji - tak komentuje we wtorek niemiecka prasa wyniki wstępne wyborów parlamentarnych w tym kraju. Amerykański "Washington Post" zwraca uwagę, że większość szwedzkiego społeczeństwa odrzuciła program nacjonalistów, ale przewiduje, że "tradycyjne partie będą nadal słabnąć". Oficjalne wyniki głosowania spodziewane są najwcześniej w piątek.

"Rosyjskie przygotowania do wojny światowej"

Media francuskie wiele uwagi poświęcają we wtorek rozpoczętym właśnie rosyjskim manewrom Wostok-2018. Zwracają uwagę na odrodzenie potęgi militarnej Rosji, rozważają ewentualność wybuchu nowej wojny światowej i oceniają, że państwa NATO, w tym "co oczywiste - Polska", mają prawo do niepokoju.

"Zmarnowanie kilkudziesięciu lat budowania relacji"

USA zamknęły w poniedziałek misję dyplomatyczną Palestyńczyków w Waszyngtonie, uzasadniając to niechęcią palestyńskich przywódców do podjęcia negocjacji z Izraelem. Palestyńczycy oskarżyli USA o zmarnowanie kilkudziesięciu lat budowania wzajemnych relacji.

Wybuchła cysterna z gazem, dziesiątki zabitych

Co najmniej 35 osób poniosło śmierć, a ponad sto zostało rannych w wybuchu cysterny z gazem i spowodowanym tym pożarze w środkowej Nigerii. Większość ofiar to osoby, które z ciekawości zbliżyły się do miejsca zdarzenia.

"NYT": CIA planuje zwiększyć liczbę ataków z użyciem dronów

Paramilitarne jednostki CIA zamierzają nasilić ataki z użyciem dronów na terrorystów z Al-Kaidy i tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Afryce dzięki wykorzystaniu bazy w Dirkou w północno-wschodnim Nigrze - podał dziennik "The New York Times", powołując się na anonimowe źródła rządowe.

Ognisty marsz w Pjongjangu. Tysiące studentów z pochodniami

W ramach obchodów 70. rocznicy powstania Korei Północnej w Pjongjangu odbył się marsz z pochodniami. Oprawa robiła wrażenie. Studenci i uczniowie formowali ogniste napisy, takie jak: "Wielkie zwycięstwo, symultaniczny rozwój", czy "Budowa gospodarki". Na koniec uroczystości, obserwowanej przez przewodniczącego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Jong Nama, w niebo wystrzeliły fajerwerki.

Włosi rozważą redukcję składki na ONZ. "Marnotrawstwo i złodziejstwo"

Władze w Rzymie rozważą możliwość obniżenia składki wpłacanej na ONZ - oświadczył wicepremier Włoch i szef MSW Matteo Salvini. Zarzucił organizacji "marnotrawstwo" i "złodziejstwo". To reakcja na wypowiedź nowej Wysokiej Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka (UNHCHR), Michelle Bachelet, która oświadczyła w Genewie, że zamierza wysłać do Włoch i Austrii specjalne zespoły, które mają przyjrzeć się ochronie migrantów w tych krajach.

17 lat temu terroryści uderzyli w Nowym Jorku

We wtorek Nowy Jork uczci pamięć ofiar ataków terrorystycznych na World Trade Center w 17. rocznicę tych wydarzeń. Zniszczony kompleks obiektów został w dużej mierze zastąpiony nowymi. W minioną sobotę otworzyła podwoje stacja metra Cortland Street.

Rada Kardynałów murem za papieżem po zarzutach arcybiskupa

Rada Kardynałów, doradców papieża Franciszka, wyraziła w poniedziałek solidarność z nim po ostatnich wydarzeniach - ogłosił Watykan. To odniesienie do zarzutów postawionych mu przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano, że papież wiedział o wykorzystywaniu seksualnym i pedofilii z udziałem metropolity waszyngtońskiego. Watykan ma przedstawić wyjaśnienia w tej sprawie.

List od Kima "utrzymany w ciepłym tonie"

Kolejny szczyt z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una mógłby się odbyć pod koniec roku - oświadczył w poniedziałek doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Wcześniej podano, że o takie spotkanie poprosił Pjongjang w liście "utrzymanym w ciepłym tonie" i "bardzo pozytywnym", jak mówiła rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Doradca Trumpa grozi Syrii odwetem

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedział w poniedziałek, że użycie przez syryjski reżim broni chemicznej spowoduje "znacznie silniejszą reakcję" Ameryki, Francji i Wielkiej Brytanii niż poprzednio.

Politico: skarga na Czarneckiego za "lekceważenie i pogwałcenie prawa Malediwów"

Wizyta europosła PiS Ryszarda Czarneckiego oraz trzech innych eurodeputowanych na Malediwach wywołała spore kontrowersje. Ambasador tego kraju przy Unii Europejskiej Ahmed Shiaan napisał skargę do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wyrażając "głębokie zaniepokojenie" działaniem polityków i "całkowitym lekceważeniem i pogwałceniem prawa" - pisze portal Politico.

Budapeszt krytykuje unijną rezolucję. "Polowanie na czarownice"

Projekt rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego to "polowanie na czarownice", za którym stoją polityczne motywacje - przekonywał w poniedziałek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. W Parlamencie Europejskim ma odbyć się w tym tygodniu głosowanie w tej sprawie.

"Stara Unia znalazła się w kłopotach". Komentarze po szwedzkich wyborach

Niedzielne wybory parlamentarne w Szwecji były bacznie obserwowane w całej Europie. W poniedziałek przedstawiciele unijnych instytucji i media komentują wstępne wyniki głosowania, według których trzecią siłą w parlamencie będzie skrajnie prawicowe i antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci. Rozproszenie głosów sprawia, że wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie obejmie stery w Sztokholmie.