Stany Zjednoczone wydalą z kraju 60 Rosjan

W odpowiedzi na atak z Salisbury w Wielkiej Brytanii i pogwałcenie przez Rosję zasad rozprzestrzeniania broni chemicznej, Stany Zjednoczone wydalą 48 rosyjskich oficjeli pracujących w misji tego kraju w USA oraz 12 członków rosyjskiego przedstawicielstwa przy ONZ - poinformowała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Biały Dom stwierdził, że ""dzisiejsze działania sprawiają, że Stany Zjednoczone są bezpieczniejsze".

Kolejny proces Berlusconiego w sprawie "bunga bunga"

Były premier Włoch i przywódca bloku centroprawicy Silvio Berlusconi po raz kolejny stanie przed sądem. 9 maja rozpocznie się jego proces w Mediolanie, w którym oskarżony jest o przekupienie świadków, by składali fałszywe zeznania na temat imprez w jego domu.

Członkostwo w Unii "celem strategicznym" Turcji

Turcja zwróci się do Unii Europejskiej o zniesienie wszelkich przeszkód na drodze do przyznania jej członkostwa. Akcesja pozostaje dla kraju "celem strategicznym" - oświadczył w poniedziałek prezydent Recep Tayyip Erdogan przed wylotem na szczyt Turcja-Unia Europejska.

Zwycięzca jest niemal pewny. W Egipcie chodzi o frekwencję

W Egipcie rozpoczęły się w poniedziałek trzydniowe wybory prezydenckie, w których po wycofaniu się prawie wszystkich kandydatów opozycji praktycznie zapewnione zwycięstwo ma obecny prezydent Abd el-Fatah es-Sisi. Niewiadomą jest tylko frekwencja - pisze agencja AP.

"Dima pomóż, nie możemy oddychać". Słyszał płacz dzieci, potem telefon już nie odpowiedział

To było niedzielne popołudnie, w galerii handlowej i znajdującym się w niej kinie przebywały setki ludzi. Kiedy wybuchł pożar, część osób nie wiedziała, co się stało. Świadkowie, którzy przeżyli, mówią, że zapanował chaos, światła w galerii zgasły, a dym w parę minut zasnuł korytarze. Podkreślają, że system przeciwpożarowy nie zadziałał. Jeden z mieszkańców Kemerowa powiedział w rozmowie z rosyjską telewizją, że zadzwoniła do niego żona. W tle słyszał płacz dzieci. Potem jej telefon przestał odpowiadać.

Chińskie samoloty w pobliżu Tajwanu

Kilka samolotów bojowych Chin zaobserwowano w poniedziałek w trakcie przelotu nad leżącym między Tajwanem a Filipinami kanałem Bashi, co było częścią ich długodystansowej misji szkoleniowej na zachodnim Pacyfiku - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

"Mamy sygnały od państw członkowskich, że nie chciałyby głosowania"

"Dziś walka idzie o to, by Polska mogła samodzielnie decydować o swoim losie. Suwerenność trzeba praktykować" - mówił w opublikowanym przez dziennik "Polska The Times" wywiadzie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodawał, pytany o szanse na kompromis w sprawie unijnej procedury przestrzegania praworządności wobec Polski, dostaje "sygnały od państw członkowskich, że nie chciałyby głosowania" w tej sprawie.

"Żaden kryzys na poziomie politycznym nie może nas zatrzymać"

Żeby oczyścić i wyprostować relacje polsko-ukraińskie, historycy muszą mieć pełną swobodę badań - podkreślił w wywiadzie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk. W poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej ma podpisać umowę z ukraińskimi archiwami w sprawie dostępu do historycznych dokumentów.

Białoruscy opozycjoniści wyszli na wolność

Opozycjoniści zatrzymani w ostatnich dniach w związku z planowanym udziałem w nieuzgodnionej z władzami demonstracji zostali wypuszczeni na wolność. Z aresztu wyszli między innymi Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu.

Erdogan: Turcja rozpoczęła operacje w Iraku

- Powiedzieliśmy, że wejdziemy do Sindżaru. Teraz zaczęły się tam operacje - oświadczył w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W związku z obecnością Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w tym regionie Ankara wielokrotnie groziła interwencją zbrojną.

30-lecie antykomunistycznej demonstracji bez prezydenta Słowacji

Prezydent Słowacji Andrej Kiska nie przyszedł w niedzielę na koncert w 30. rocznicę antykomunistycznej demonstracji w obronie praw człowieka. Jak tłumaczył rzecznik prezydenta, stało się to dlatego, bo zaproszona została Partia Ludowa-Nasza Słowacja (LSNS), którą część polityków uważa za faszystowską.

Atak rakietowy na Arabię Saudyjską. Są ofiary

Jedna osoba poniosła śmierć, a dwie zostały ranne w rezultacie niedzielnego ataku rakietowego jemeńskich rebeliantów Huti na stolicę Arabii Saudyjskiej, Rijad - poinformowała w poniedziałek Saudyjska Agencja Prasowa (SPA), powołując się na obronę cywilną.

"Brutalna wojna z 11 milionami dzieci"

Strony konfliktu w Jemenie i ich zagraniczni sojusznicy muszą przestać blokować dostęp pomocy humanitarnej - oświadczył w niedzielę Geert Cappelaere, dyrektor Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) do spraw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Były premier Katalonii ma stanąć przed sądem

Decyzję, czy były szef rządu Katalonii Carles Puigdemont - zatrzymany w niedzielę w Niemczech, a poszukiwany przez Hiszpanię - zostanie umieszczony w areszcie, tamtejszy sąd podejmie zapewne w poniedziałek. Powiedział o tym agencji dpa zastępca prokuratora generalnego Szlezwika-Holsztynu (gdzie doszło do zatrzymania) Ralph Doepper.

Msza za ofiary ataku w Trebes. "Zginął jako bohater"

W Trebes w niedzielę odprawiono mszę za ofiary piątkowego zamachu. W homilii biskup Carcassonne złożył hołd podpułkownikowi Arnaud Beltrame'owi, policjantowi, który zamienił się za zakładniczkę. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział państwową uroczystość na jego cześć.