"Nie ugniemy się pod presją, która jest częścią psychologicznej wojny"

Iran będzie nadal eksportował ropę mimo amerykańskich sankcji - oświadczył prezydent tego kraju Hasan Rowhani. W Teheranie wizytę składa w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt, by potwierdzić przywiązanie Londynu i Unii Europejskiej do porozumienia atomowego z 2015 roku. Mimo to UE nadal nie stworzyła mechanizmu płatniczego - spółki celowej, która miałaby obsługiwać handel z Iranem, omijając sankcje USA.

Przeliczyli głosy. "Wahająca się" Floryda wybrała republikanina

Republikanin Rick Scott wygrał na Florydzie wybory do amerykańskiego Senatu - ogłosiła stanowa komisja wyborcza po ręcznym przeliczaniu głosów. Floryda to jeden z "wahających się" stanów w USA, który w 2016 roku miał kluczowe znaczenie dla zwycięstwa Trumpa w wyborach prezydenckich.

Janukowycz "doznał ciężkiego urazu i został hospitalizowany"

Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest unieruchomiony po ciężkiej kontuzji kręgosłupa i nie wygłosi mowy końcowej w trwającym w Kijowie procesie, w którym oskarżony jest o zdradę stanu - poinformowały rosyjskie i ukraińskie media.

Były prezydent Peru prosi o azyl

Były prezydent Peru Alan Garcia poprosił w niedzielę o azyl w Urugwaju - poinformowało peruwiańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Garcia jest podejrzany o udział w gigantycznej aferze korupcyjnej i w jego sprawie obecnie toczy się dochodzenie.

"Wstrzymujemy ataki rakietowe na naszych wrogów"

Kontrolujący dużą część terytorium Jemenu rebelianci Huti ogłosili w niedzielę, że są skłonni do zawieszenia broni z wojskami rządowymi, jeśli dowodząca międzynarodową koalicją Arabia Saudyjska chce pokoju - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat wydany przez Najwyższą Radę Polityczną Huti.

"Spędzają wiele czasu na grabieniu". Trump o Finach, Finowie o Trumpie

Prezydenci Finlandii i USA rozmawiali w Paryżu o "fińskiej gospodarce leśnej i systemie monitorowania pożarów lasów", nie zaś o ich "grabieniu czy czyszczeniu" – podała kancelaria prezydenta Sauliego Niinisto. Komentarz pojawił się po oświadczeniu amerykańskiego prezydenta na temat pożarów w Kalifornii.

Premier Czech odpiera oskarżenia i atakuje media

Premier Czech Andrej Babisz powtórzył w niedzielę wieczorem, że nie zamierza rezygnować z funkcji mimo sobotnich wielotysięcznych demonstracji. Podkreślił, że jego syn - który oskarża go o uprowadzenie na Krym - jest psychicznie chory.

Pisała o korupcji i polityce, zginęła. Media: policja namierzyła zleceniodawców

Na Malcie policja ustaliła tożsamość co najmniej trzech obywateli tego kraju, którzy ponad rok temu zorganizowali zabójstwo dziennikarki Daphne Caruany Galizii, piszącej o korupcji w najwyższych kręgach maltańskich władz - podał w niedzielę "The Sunday Times of Malta". Zdaniem policji dochodzenie w tej sprawie "osiągnęło bardzo delikatny etap".

"Okropna". Trump nie odsłucha taśmy ze śmierci Chaszodżdżiego

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że nie odsłucha nagrania audio ze śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. - To okropna taśma - zaznaczył w telewizji Fox News. We wtorek amerykański prezydent ma otrzymać raport, który określi, kto według władz USA ponosi odpowiedzialność za zabójstwo Chaszodżdżiego.

Netanjahu: to nie czas na przedterminowe wybory

Ze względu na bezpieczeństwo kraju to nie jest dobry czas na rozpisanie przedterminowych wyborów - ocenił w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Ogłosił, że w związku ze środową dymisją ministra obrony tymczasowo stanie też na czele tego resortu.

Ambasador Hondurasu: inicjatorzy karawany okłamywali migrantów

Karawana migrantów, która dotarła do meksykańskiego miasta Tijuana, została utworzona w interesie politycznym opozycyjnej partii Wolność i Odrodzenie LIBRE (Partido Libertad y Refundacion LIBRE) z Hondurasu - powiedział w niedzielę ambasador Hondurasu w Meksyku. Jego zdaniem organizatorzy karawany "okłamywali migrantów, obiecując im wizę tranzytową przez Meksyk" do USA.

Ulica nazwana imieniem sędziego zabitego przez mafię

Ulica w Corleone na Sycylii, rodzinnej miejscowości zmarłego przed rokiem byłego szefa sycylijskiej mafii Toto Riiny, otrzymała w sobotę imię zamordowanego sędziego Cesare Terranovy. Zginął on w zamachu cosa nostra w 1979 roku. Przy ulicy tej stoi dom Riiny.

Czesi pamiętają o rocznicy. Żądają dymisji premiera

Czesi upamiętnili w sobotę 29. rocznicę początku aksamitnej rewolucji, która rozpoczęła się od spacyfikowania przez milicję studenckiej demonstracji, a zakończyła upadkiem komunizmu. Podczas części obchodów uczestnicy domagali się dymisji premiera Andreja Babisza.

"Uhonorować bohaterów". Żałoba po odnalezieniu okrętu podwodnego

Po znalezieniu wraku okrętu podwodnego ARA San Juan, który zaginął rok temu z 44-osobową załogą, władze Argentyny ogłosiły w sobotę trzy dni żałoby narodowej. - Konieczne jest, by uhonorować i okazać szacunek bohaterom - podkreślił prezydent Argentyny Mauricio Macri. Przyczynę morskiego wypadku ma wykazać śledztwo.

Trump otrzyma "kompletny raport" w sprawie śmierci Chaszodżdżiego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że otrzyma we wtorek raport, który określi, kto według amerykańskich władz ponosi odpowiedzialność za śmierć dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Według ustaleń CIA, do których dotarł dziennik "The Washington Post", zabójstwo dziennikarza zlecił saudyjski następca tronu, Muhammad ibn Salman.

Były strateg Trumpa chce pracować z Orbanem. "Urodzony talent"

Były strateg i szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, Steve Bannon, oświadczył, że zamierza współpracować z premierem Węgier Viktorem Orbanem przed wiosennymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Mówił o tym w wywiadzie dla telewizji RTL. - Instynktownie czuje, o co chodzi, jest prawdziwym populistą. Wyczuwa, czego chcą ludzie. Jest taki jak Trump, to urodzony talent - powiedział Bannon o węgierskim premierze.