Morawiecki: ludzie coraz częściej czują się poirytowani tym, co widzą w Europie

W moim kraju istnieje narastające poczucie braku sprawiedliwości, stąd też pojawiły się u nas reformy. Oczekiwalibyśmy większego zrozumienia wśród naszych partnerów - mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu Unii Europejskiej premier wziął udział w konferencji na temat przyszłości Europy. Przed południem spotkał się zaś z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Media: Chiny muszą szykować się na bezpośredni konflikt militarny

Wojna w Cieśninie Tajwańskiej - na taki rozwój sytuacji zdaniem chińskiego dziennika "Global Times" powinny szykować się Chiny. Konflikt militarny z Tajwanem miałby być według tej gazety konsekwencją przyjęcia przez Stany Zjednoczone ustawy Taiwan Travel Act. Ustawa ta promuje rozwijanie amerykańsko-tajwańskich kontaktów.

"Palestyńska Joanna d'Arc" skazana

Palestyńska nastolatka w środę zaakceptowała ugodę sądową, na mocy której zostanie skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu - poinformował jej adwokat. Ahed Tamimi została bohaterką wśród Palestyńczyków po tym, jak w grudniu pojawiło się nagranie, na którym kopała i uderzała izraelskiego żołnierza.

Turcja: osiągnęliśmy z USA zrozumienie w sprawie Manbidżu

Turcja i Stany Zjednoczone osiągnęły zrozumienie, ale nie całkowite porozumienie w sprawie Manbidżu oraz pozostałych terytoriów kontrolowanych przez kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) na północy Syrii - powiedział w środę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.

German Marshall Fund na "czarnej liście" Rosji

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji poinformowało w środę, że umieściło amerykańską organizację pozarządową German Marshall Fund na liście organizacji, których działalność jest zakazana na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Parlament przyjmie rezygnację Kuczynskiego

Kongres Republiki (parlament) Peru przyjmie w czwartek rezygnację prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego. W piątek wiceprezydent Martin Vizcarra zostanie zaprzysiężony jako nowy szef państwa - poinformował w środę przewodniczący parlamentu Luis Galaretta.

Naukowiec w centrum skandalu Cambridge Analytica. "Zrobili ze mnie kozła ofiarnego"

Aleksandr Kogan, naukowiec odpowiedzialny za przygotowanie testów osobowości, które posłużyły do stworzenia nielegalnych baz danych dla firmy doradczej Cambridge Analytica, ocenił w środę w rozmowie z BBC, że jest "kozłem ofiarnym" w skandalu wokół działalności firmy. Facebook i Cambridge Analytica obwiniały go wcześniej w tej sprawie - wskazuje Reuters.

Zabójca polskiej wolontariuszki skazany

Romualdo Mamio Dos Santos przyznał się do zabójstwa polskiej wolontariuszki i został skazany na 30 lat więzienia - informuje boliwijski dziennik "Opinion". 25-letnia Helena Kmieć zginęła w nocy z 24 na 25 stycznia 2017 roku ugodzona nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci na przedmieściach Cochabamby w Boliwii.

Merkel: islam stał się częścią Niemiec

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, wygłaszając w środę expose w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie kraju są bezdyskusyjne. Dodała jednak przy tym, że "wraz z 4,5 miliona mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec".

Prezydent Birmy zrezygnował. Idzie na emeryturę 

Prezydent Birmy Htin Kyaw podał się w środę do dymisji, informując, że odchodzi na emeryturę. Htin to bliski współpracownik jeszcze z czasów opozycji Aung San Suu Kyi, laureatki pokojowego Nobla, obecnie kierującej de facto birmańskim rządem.

"Parlament Europejski chce poznać całą prawdę na temat Facebooka"

Facebook musi wyjaśnić przed przedstawicielami 500 milionów Europejczyków, że dane osobowe nie są wykorzystywane do manipulowania demokracją - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w reakcji na informacje o przekazaniu przez Facebooka danych 50 milionów użytkowników firmie Cambridge Analytica. Wyjaśnień od władz portalu społecznościowego domaga się również niemiecki rząd.